1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Atölye ve laboratuvar şeflerinin Planlama ve Bakım-Onarım Görevi ek ders ücretleri ödenir mi?

Atölye ve laboratuvar şefleri haftada bir gün okula gelecekleri, okula gelecekleri dönemde üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek sorumlu oldukları bölümde ki araç gereçlerin bakım ve onarımını yapacak, kullanıma hazır halde bulunduracaktır.
07 Aralık 2020 00:01
+Aa- Yazdır
Atölye ve laboratuvar şeflerinin Planlama ve Bakım-Onarım Görevi ek ders ücretleri ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin görev ve sorumlulukları" başlıklı 85. maddesinde atölye ve laboratuvar şeflerinin görevleri tanımlanmış olup özetle alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefleri sorumlu oldukları alanın bina, eşya, makine-teçhizat ve diğer taşınırların bakım, onarım, koruma, saklama ve kullanıma hazır bulundurulmasından sorumlu tutulmuşlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 11.11.2020 tarih ver 16496955 sayılı yazılarıyla Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, yüz yüze eğitimin başlaması sebebiyle görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmalar için Kararın 6. maddesinin dördüncü fıkrasına göre "Planlama ve Bakım-Onarım Görevi" karşılığı olarak ek ders ücretinin ödenmesi gerektiğini belirtmiştir.

İşte o yazı;

Fakat Koronavirüs salgının artış göstermesi üzerine alınan tedbirler kapsamında 23 Kasım tarihinden itibaren yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçilmiştir. Ardından Milli, Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün 19.11.2020 Tarih ve 16964289 Sayılı Yazısının 8. maddesindeki; "8-Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir." açıklamalarıyla öğretmenlerin haftada bir gün okula gelmeleri gerektiği ifade edilmiştir. Bu minvalde alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefleri de haftada bir gün okula gelecek olup okulda bulundukları süre içerisinde görevlerini yerine getireceklerdir.

Kıyasen Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Ocak 2021 tarihine kadar olan uzaktan eğitimde haftada bir gün okula gelecekleri, okula gelecekleri dönemde yerlerine diğer alan öğretmenlerinin gireceği, sınıf öğretmenlerinin okulda bulunduğu sürede okul müdürünce verilen görevleri yapmaları halinde verilen bu görevlerin ek ders görevinden sayılmasının mümkün olduğunu belirtmiştir.

İşte o yazı;

Dolayısıyla atölye ve laboratuvar şefleri haftada bir gün okula gelecekleri, okula gelecekleri dönemde üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek sorumlu oldukları bölümde ki araç gereçlerin bakım ve onarımını yapacak, kullanıma hazır halde bulunduracaktır.

Ek ders ücreti ödemelerine ilişkin ana düzenlemelerin yer aldığı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders ücreti" başlıklı 6. maddesinin 4. fıkrasında "Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde "Planlama ve Bakım-Onarım Görevi" adıyla gösterilir ve haftada azami okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir." hükümlerine yer verilmiş olup madde hükmü uyarınca bölüm şeflerine haftada 10 saat, atölye ve laboratuvar şeflerine ise haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Advertisement
SON HABERLER
08:23 - Mutsuzluğumuz pandemiyle arttı! 'Ben yoruldum hayat'08:10 - Faizsiz sistemde, konut ve taşıtın dışında kapsam genişliyor08:00 - Yunusların katili gırgır tekneleri mi?07:45 - Hayvanını evden atan 2 bin TL ödeyecek07:35 - Adana'da pompalı tüfekle vurulan bekçi yaralandı07:30 - 'Dur' ihtarına uymayan sürücü, otomobiliyle polis aracına çarpınca yakalandı
07:26 - 'Salgınla mücadele siyasi malzeme yapılamayacak kadar önemli'07:20 - Deşifre edilemeyen FETÖ'cüler daha fazla07:14 - Millet İttifakı'nda fezleke çatlağı07:05 - PKK'da tecavüz işkence infaz06:50 - Kovid-19 hasarı' 30 milyar dolar06:40 - 144 üyeli derneğe 8 milyon dolar
06:30 - Meteoroloji'den çığ tehlikesi uyarısı - Haritalı06:15 - AB'de 'aşı' gerilimi00:04 - KDK'dan 15 aydır görevde yükselme sözlü sınavını yapmayan kuruma uyarı00:04 - Öğretmen ve ailesine 'canlı ders yaparken ses oluyor' saldırısı00:03 - 25 Şubat 2021'den önemli gündem başlıkları
00:00 - Mesleğinize özel indirim Generali'de
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam