1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pandemi nedeniyle sağlık personelinin hizmet puanı % 100 fazlasıyla hesaplanır mı?

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği 9.maddesine göre, pandemi nedeniyle sağlık personelinin hizmet puanlarının %100 fazlasıyla hesaplanması gerekmektedir.
04 Ocak 2021 00:04
+Aa- Yazdır
Pandemi nedeniyle sağlık personelinin hizmet puanı % 100 fazlasıyla hesaplanır mı?

Soru: Pandemi nedeniyle farklı birim veya farklı kurumlarda görevlendiriliyoruz, atama ve yer değiştirme yönetmeliği 9.maddesine göre, hizmet puanımızın %100 fazlasıyla hesaplanması gerekmez mi?

Cevap: Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği 9.maddenin 4. ve 5. fıkrası gereğince; "Genel hayatı etkileyen; savaş, deprem, sel ve yangın GİBİ doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde görev yapan personele, doğal afetin meydana geldiği tarihten itibaren, o yerde fiilen çalışılması kaydıyla Bakanlıkça belirlenen süre için en yüksek hizmet puanı % 100 fazlasıyla verilebilir. Savaş, deprem, sel ve yangın GİBİ genel hayatı etkileyen sebeplere bağlı olarak yurt içi ve yurt dışında görevlendirilen personele en yüksek hizmet puanı %100 fazlasıyla verilir. Yurt dışında başka sebeplerle görevlendirilen diğer personel, hizmet puanı en düşük yerin hizmet puanını alır." hükümleri gereğince; genel hayatı etkileyen ve ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinde ortaya çıkan ve halen devam eden Covid-19 virüsü nedeniyle Sağlık Personeli Hizmet Puanı %100 fazlasıyla hesaplanması gerektiği düşünülmektedir. Madde metninde her ne kadar pandemi denilmemiş olsa da, genel hayatı etkileyen bir durum olduğu için Pandeminin fıkrada yer alan "gibi" kapsamında olduğunu düşünüyoruz.

Hizmet Puanı Nedir?

Personelin atama ve yer değiştirme işlemlerinde kullanılmak üzere, Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği kapsamındaki personel için her atama döneminden önce atamaya esas olmak üzere çalışılan yerin özelliklerinin göz önüne alındığı bir hizmet puanı hesaplanır. Açık bulunan ve Bakanlıkça ilan edilen kadrolara yapılacak atamalarda hizmet puanı esas alınır.

Hizmet Puanı Nasıl Hesaplanır?

Hizmet puanının hesaplanmasında İl ve İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Tabloları esas alınır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamına giren bir kurumda veya kamu kurum ve kuruluşlarında fiilen çalışılan her yer ve yıl için İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması endeksindeki sıra numarası 1000 rakamıyla toplanarak ilçe sıralaması puanı elde edilir. Bu rakama Ek 1'de bulunan İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasının Hizmet Puanına Katkısı Cetvelinin öngördüğü puan eklenerek hizmet puanı bulunur. Yeni il ve ilçeler kurulması halinde, yeni tablolar yayınlanana kadar, daha önce bağlı bulunulan il ve ilçenin puanları uygulanmaya devam edilir.

Beldelerde fiilen çalışılan her yıl için çalışılan beldenin bağlı bulunduğu ilçenin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması endeksindeki sıra numarasının yarısı, köylerde fiilen çalışılan her yıl için ise tamamı puan olarak hizmet puanına ayrıca eklenir.

Muvazzaf askerlikte geçirilen süreler için personele, askerliğin yapıldığı yerin hizmet puanı verilir. Askerliğini yurt dışında yapanların hizmet puanlarının hesaplanmasında bağlı olduğu birliğin bulunduğu il veya ilçenin hizmet puanı esas alınır.

Genel hayatı etkileyen; savaş, deprem, sel ve yangın gibi doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde görev yapan personele, doğal afetin meydana geldiği tarihten itibaren, o yerde fiilen çalışılması kaydıyla Bakanlıkça belirlenen süre için en yüksek hizmet puanı % 100 fazlasıyla verilebilir.

Savaş, deprem, sel ve yangın gibi genel hayatı etkileyen sebeplere bağlı olarak yurt içi ve yurt dışında görevlendirilen personele en yüksek hizmet puanı %100 fazlasıyla verilir. Yurt dışında başka sebeplerle görevlendirilen diğer personel, hizmet puanı en düşük yerin hizmet puanını alır.

Geriye doğru hesaplamalarda, Bakanlığımızın hizmet puanı esaslı atama ve yer değiştirme işlemlerine geçildiği 8/6/2004 tarihindeki görev yapılan yerin idari statüsü esas alınır. Bu tarihten sonra meydana gelen değişiklikler yürürlük tarihi itibariyle hüküm ifade eder.

Hangi Hallerde Hizmet Puanı Verilmez?

Aşağıdaki hallerde personele hizmet puanı verilmez:

Kanunun 77 nci maddesi kapsamında, aile hekimliğinde sözleşmeli geçirilen süreler ile askerlik yükümlülüğü dışında aylıksız veya ücretsiz izinli olarak geçirilen süreler,

Hakkında kovuşturmaya yer olmadığına veya yargılama sonucunda beraatına karar verilenler ile soruşturma sonucunda disiplin cezası almayanlar hariç olmak üzere, görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suç nedeniyle tutuklanan veya gözaltına alınanlar ile görevden uzaklaştırılanların görevleri başında geçirmedikleri süreler.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:53 - Danimarka'da İlaç Dairesi müdürü canlı yayında bayıldı20:51 - Tüketici en çok cep telefonu şarjının bitmesinden şikayetçi20:47 - Türkiye genelinde yağışlar, normalin üzerinde gerçekleşti20:41 - İstanbul'da aşı randevu kapasitesinin yüzde 20-30'u dolu20:39 - Nişanlandığını öğrendiği kadını parkta silahla vurdu20:37 - Helikopter ve uçaklara monte edilebilen yerli uçaksavar üretildi
20:33 - Çantasını x-ray cihazından geçirmeyen avukata 441 TL ceza20:29 - Zeynep'in katili boksöre 'ağırlaştırılmış müebbet' istendi20:22 - Öğretmene mobbing uygulayan okul müdürüne dava açıldı20:16 - Hastanelerde gece saat 24'e kadar aşı randevusu veriliyor20:12 - Sergen Yalçın aşı oldu! 'Allah! Bu neymiş böyle ya...'20:05 - Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli iftarda bir araya geldi
19:23 - Vaka sayısı 61 binin üzerinde seyrediyor19:18 - Şehit uzman çavuş Halil Kızılay toprağa verildi19:15 - Öğrenciler, hem meslek öğreniyor, hem kazanç sağlıyor19:05 - Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı!19:04 - Sigorta prim desteğini de içeren kanun teklifi kabul edildi
19:01 - YÖK Başkanı, bazı üniversitelerin rektörleriyle görüştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam