1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekli olan kamu personelinin memur eşinin yer değiştirme hakkı var mı?

Genel Yer Değiştirme Yönetmeliğinde aile birliği mazereti, sağlık mazereti ve can güvenliği mazereti ile hizmet gereği yapılacak yer değiştirme, engelli memurların yer değiştirmesi ve 3713 sayılı Kanun kapsamında atanan memurların yer değiştirmesine ilişkin özel hükümlere yer verilmiş, ancak eşi emekli olan memurlara ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir.
01 Şubat 2021 00:01
+Aa- Yazdır
Emekli olan kamu personelinin memur eşinin yer değiştirme hakkı var mı?

Soru: Çevre ve Şehircilik Bakanlığında çalışıyorum. Eşim askeri personel ve emekli oldu, emekli olduktan sonra 6 ay içinde eşini istediği yere bir defaya mahsus tayin isteme hakları olduğu söyleniyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz? Atamayla ilgili böyle bir hakkımız varmı?

Cevap: Devlet memurlarının kurum içinde yer değiştirmelerinin kanuni dayanağı 657 sayılı Kanunun 72 ve 76. maddeleridir. 72. maddede; kamu hizmetlerinin ülkenin her yanına adil ve dengeli bir şekilde ulaştırılması için memurların belirli bir rotasyon planı dahilinde ve belirli süre görev yapmak üzere kurum içinde görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin hükümlere yer verilmiş, uygulamaya ilişkin usul ve esasların ise yönetmelikle düzenlenmesi öngörülmüştür.

76. madde hükmü ise görev yeri değişikliğini de içermekle birlikte memurun kurum içinde farklı bir kadroya atanmasına ilişkin hükümleri ihtiva etmektedir.

657 sayılı Kanunun 72. maddesine dayalı olarak Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik yürürlüğe konulmuştur. Bu Yönetmelik genel bir yönetmelik olup, kurumların bu Yönetmeliğe dayalı ve buna uygun olarak kendi yer değiştirme yönetmeliklerini yürürlüğe koymaları gerekmektedir.

Genel Yönetmelikte aile birliği mazereti, sağlık mazereti ve can güvenliği mazereti ile hizmet gereği yapılacak yer değiştirme, engelli memurların yer değiştirmesi ve 3713 sayılı Kanun kapsamında atanan memurların yer değiştirmesine ilişkin özel hükümlere yer verilmiş, ancak eşi emekli olan memurlara ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 8. maddesinde ise görev yerinin;
-Personelin isteği,
-Hizmetin gereği,
-Özür durumu,
-Görevde yükselme ve unvan değişikliği,
-Savaş, olağanüstü hal ve doğal afetler gibi durumların gerçekleşmesi,
halinde değiştirilebileceği düzenlenmiş, eşi emekli olan memurlar için istisnai bir hükme yer verilmemiştir.

Konuyla ilgili bir hüküm Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer almaktadır. Söz konusu Yönetmeliğin 51. maddesinin ikinci fıkrasında, "Eşi emekliye ayrılan öğretmenler, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme isteğinde bulunabilir." denilmektedir. Genel Yönetmelikte yer almayan bir düzenlemenin öğretmenler için getirilmiş olmasının dayanağını ise 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37/4 maddesi oluşturmaktadır. Söz konusu hükümle öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarında uyulacak temel ilkeler, özür grupları, hizmet bölgeleri ve alanları, hizmet puanı ve diğer hususların yönetmelikle belirlenmesi öngörülmüştür. Bu hükme istinaden öğretmenler için diğer memurlardan farklı olarak yer değiştirme usul ve esasları belirlenmesi mümkün olmuştur.

Sonuç olarak gerek 657 sayılı Kanun, gerek Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, gerekse de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde eşi emekli olan personelin yer değiştirmesine ilişkin özel bir düzenleme yer almadığından askeri personel olan eşinizin emekliliğine bağlı olarak görev yerinizin değiştirilmesinin ancak idarenin ilgili mevzuat çerçevesinde talebinizi uygun görmesi halinde mümkün olabileceğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:30 - İsrail'in saldırılarında şehit olanların sayısı 192'ye yükseldi18:29 - Rize'de 15 belediye başkanı'ndan taş ocağına destek18:04 - Tam kapanma sonrası doğaya çıkacaklara KKKA uyarısı17:58 - Prof. Dr. Şen'den dolu yağışı uyarısı17:53 - Çöp konteynerine düşen çocuğu bekçi ve polisler kurtardı17:50 - Polisin dakikalarca uyandırmaya çalıştığı kadından tuhaf tepki
17:42 - Türkiye'de 2021 su/tarım yılı 7 aylık yağışları yüzde 24 azaldı17:41 - Hava kirliliği yüzde 30'dan fazla azalıyor17:39 - BM'den İsrail ve Filistin'e çözüm için müzakere çağrısı17:28 - Mehmetçik, Barış Pınarı bölgesindeki faaliyetlerini sürdürüyor17:13 - Gaziantep Valiliği, pazarcının elinde kalan meyveyi satın aldı17:03 - Seyahatler için normalleşme döneminin ilk saatleri tercih edildi
16:43 - Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Maskesiz ne zaman gezebiliriz?16:40 - Filistin'e destek veren Türk siyasetçi partiden ihraç edildi16:38 - Netanyahu, destek gördüğü ülkelerin bayraklarını paylaştı16:34 - Mercan Kimya halka arz oluyor16:31 - Hakkari'de gösteri ve yürüyüşlere geçici yasak
16:23 - Giresun'da baltalı dehşet: 2 ölü, 2'si polis 3 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam