1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Akademik hırsızlıkta pes dedirten savunma

Tarihten İlluminati'ye kadar değişik konularda 100'e yakın kitabı olan A.S.'nin akademik makaleleri bire bir kopyalayıp kullandığı ortaya çıktı.
19 Şubat 2021 08:43
+Aa- Yazdır
Akademik hırsızlıkta pes dedirten savunma

Hürriyet'ten Abdullah Şanlı'nın haberine göre: Akademi çevrelerinin emek hırsızı diye suçladığı A.S. , "Türkçeyle ilgili sorunu olan bazı akademisyenler var. Onların yaptığı hataları da düzeltiyorum. Tashihini yapıp öyle koyuyorum" diyerek kendisini savundu. A.S. 'nin kitaplarındaki akademik hırsızlığı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde çalışma yapan bir öğrenci fark etti.

Mezopotamya uzmanı olan Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okay Pekşen'in bir makalesi A.S'nin kitabına bire bir kopyalanarak konulmuştu. Okay Pekşen incelediği A.S'nin kitaplarında, kendisi gibi 5 akademisyenin çalışmalarının kopyalandığını gördü.

Pekşen akademik hırsızlığı şöyle anlattı: "'Babil' kitabında benim "Babil Krallarının Siyasal Meşrulaştırma Aracı: Tanrı Marduk" makalemi almış kitabın bir bölümü olarak koymuş. İnternet üzerinden yapmış tüm bu aşırmaları. Makaleler dışında kitabın kalan bölümlerini de öğrencilerin yapıp yüklemiş oldukları ödevlerden ve tezlerden almış. Kendisine ait hiçbir şey yok kitabın içerisinde."

EMEĞE SAYGI DUYUYORUM

Akademi çevrelerinin emek hırsızlığıyla suçladığı A.S' ise 20 yıldır böyle çalıştığını belirterek kendisini şöyle savundu: "Noktasını virgülünü dahi değiştirmeden veriyorum emeğe saygısızlık olmasın diye. Alt tarafı birinden 3 sayfa, diğerinden 4 sayfa almışım. Onu da kaynakça olarak göstermişim zaten. Herkes birbirinden almış kaynak göstererek. Hangi akademisyen sıfırdan makale yazıyor. Herkes birbirinden kopyalayıp almış. Vicdanen rahatım. Hocaları kırdıysam da özür dilerim."

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:04 - Haksız adli kontrole tazminat06:40 - Enflasyonun gıdası zamlar06:30 - Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı - Haritalı06:15 - CHP'de kim yalan söylüyor?04:42 - SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı Starship aracı, infilak etti03:11 - ABD'de FETÖ mensuplarının Türkiye'yi karalama kampanyası başarısız oldu
00:57 - Tasarruf finansman şirketlerinin denetimini içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda00:40 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar00:23 - Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında dair yönetmelikte değişiklik00:05 - Diyanet'in sözlü sınavına giren adayların torpil feryadı00:02 - 4 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik
23:58 - 'İstanbul ve Ankara gibi illerde farklı bir politika izlenebilir'23:53 - Aslı'nın ölümünde federasyon yöneticilerine para cezası23:45 - 'Aşı olan biri, yakalansa bile Covid-19'u hafif geçiriyor'23:35 - İstanbul Valisi: Şehrimizin her yerinde denetimlere başlıyoruz23:21 - Pozitif vakaların görüldüğü anaokulunda eğitime ara verildi
23:05 - Dünyada en fazla milyardere sahip ülke belli oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam