Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Cezaevlerinde görev alan öğretmenlere ders ücreti hangi katsayıdan ödenir?

Cezaevlerinde görev alan öğretmenlere hangi miktarda ek ders ücreti ödeneceği 657 sayılı Kanunun 176. maddesinde düzenlenmiştir.
27 Şubat 2021 00:02
+Aa- Yazdır
Cezaevlerinde görev alan öğretmenlere ders ücreti hangi katsayıdan ödenir?

SORU; Ceza infaz kurumlarında hafta sonu yapılan sınavlarda görevlendirilen kurum öğretmeni ve diğer personel ek ders ücreti hangi çarpan katsayısından ödenir? Açık öğretim sınavlarına hafta sonu görevlendirilen personel ve kurum öğretmenine ek ders hesaplamalarında gece, gündüz, sınav görevlisi, %25 fazla gece, %25 fazla gündüz seçeneklerinden hangisi seçileceği hususunda tereddüt hasıl olmuştur. Bu konuda varsa elinizde bize görüş bildirebilir misiniz?

CEVAP; Acık Öğretim Kurumları sınavlarında veya benzer diğer sınavlarda Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında görevlendirilen öğretmenlerin göz kaydı işlemini en geç 8.15 de yoğunluk yaşanmadan tamamlayıp 8.30 görevlendirildikleri kurumda olması gerekmektedir. Ayrıca bu tür kurumlarda açılan kurslarda da öğretmenler görevlendirilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ders ve Konferans Ücretleri" başlıklı 176. Maddesinde ek ders ücretlerinin hangi katsayılara göre ödeneceği kayıt altına alınmıştır.

İşte o madde;

"Ders Ve Konferans Ücretleri
Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.
Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir.
Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.
Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir."

Bu kanun hükümlerine göre cezaevlerinde görevli ek ders ücretleri öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenmektedir. Sınavlar, cumartesi ve pazar günleri yapılıyor ise kanuna göre 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenmektedir.

Dolayısıyla ceza infaz kurumlarında hafta sonu yapılan sınavlarda görevlendirilen öğretmenlere gece katsayısı (150 gösterge) ve cezaevi katsayısı (%25) üzerinden sınav ek ders ücreti ödenmesi veya kurs açılmış ise yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için gece katsayısı (150 gösterge) ve cezaevi katsayısı (%25) üzerinden ek ders ücreti ödenmesi bu zamanlar dışında yapılan öğretim faaliyetleri için gündüz katsayısı (140 gösterge) ve cezaevi katsayısı (%25) üzerinden ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:34 - Terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonda 11 şüpheli yakalandı07:10 - Alkollü mekanlara yeni kurallar geliyor07:05 - Umutlar paket siparişine kaldı06:50 - AK Parti'den Z kuşağı atağı06:40 - Bildiriyi yazan Ergun Mengi itiraf etti: Montrö bahaneymiş06:30 - İç ve batı bölgelerde sıcaklıklar artacak - Haritalı
06:15 - CHP'li başkanın oruçla imtihanı05:49 - Torbalı Belediye Başkanı Uygur hastaneye kaldırıldı04:58 - Hilvan kaymakamının patates çuvalı ile pozu tepki çekti04:43 - Kamuda esnek çalışmaya ilişkin genelge yayımlandı02:48 - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun ablası vefat etti02:04 - İşte kısıtlamadan muaf olacakların listesi
01:01 - Yeni korona genelgesi 81 ile gönderildi00:56 - Türkiye'den Suriye'de rejim güçlerinin kimyasal silah kullanımına tepki!00:55 - Savunma Sanayii Başkanı Demir'den 'ambargo' açıklaması00:02 - 14 Nisan 2021'den önemli gündem başlıkları23:54 - Emekli amiral Mustafa Özbey orduevinden atıldığını açıkladı
23:50 - Acil tıp uzmanı doktor kazada hayatını kaybetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam