1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askerlik hizmet süresi polisin rütbe sürelerine etki eder mi?

Emniyet Genel Müdürlüğü askerlik sürelerinin, polis amirlerinin rütbe sürelerine etki ettirileceğine yönelik olarak ilgili mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmadığını açıkladı.
29 Mart 2021 10:04
+Aa- Yazdır
Askerlik hizmet süresi polisin rütbe sürelerine etki eder mi?

Emniyet 81 ile gönderilen yazıda son dönemlerde personel daire başkanlığına, polis memuru veya başpolis memuru iken komiser yardımcısı rütbesine terfi eden personelden emniyet teşkilatına girmeden önce yaptıkları askerlik hizmet süresinin komiser yardımcılığı rütbesinde saydırılması talebiyle dilekçeler gönderildiğini belirtti.

Bu hususta 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'nun;

* 13.maddesinde "Emniyet Hizmetleri Sınıfı mensuplarının rütbeleri, meslek dereceleri ve görev unvanları aşağıda gösterilmiştir. (Sınıf üstü Emniyet Müdürü, 1.Sınıf Emniyet Müdürü, 2.Sınıf Emniyet Müdürü, 3.Sınıf Emniyet Müdürü, 4.Sınıf Emniyet Müdürü, Emniyet Amiri, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Kıdemli Başpolis Memuru, Başpolis Memuru, Polis Memuru) hükmü",

* 55.maddesinin 15.fıkrasında "Mevzuat hükümlerine göre kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi yapılan her türlü uzmanlık, yüksek lisans, doktora ve avukatlık stajı rütbe kıdeminde değerlendirilmez. Ancak bu kanunun 13. maddesinde sayılan rütbeler içerisinde yapılan yurt dışı misyon koruma, yurt dışı kurs ve diğer görevler sebebiyle geçirilen süreler ile tedavi ve istirahat süreleri, hangi rütbede ifa edilmiş veya geçirilmiş ise o rütbedeki fiili çalışma süresi içerisinde değerlendirilir. Ancak bu şekilde geçirilen sürelerin toplamda 3 yılı aşan kısmı rütbe terfilerinde değerlendirilmez. Emniyet teşkilatına girmeden önce yapılan askerlik hizmeti, atanılan ilk rütbede ve adaylığın onanmasından sonra fiili çalışma süresinden sayılır..." hükümleri yer almaktadır.

Anılan mevzuat hükümleri doğrultusunda; Emniyet Teşkilatı öncesinde yapılan askerlik hizmeti ilk rütbe olan polis memuru rütbesinde adaylığın onanmasına müteakip derece kademe ilerlemesinde sayılacak şekilde personelin kıdem bilgisine merkezde otomatik olarak yansıtılmaktadır. Ancak söz konusu askerlik hizmetinin polis amirlerinin rütbe sürelerine etki ettirileceğine yönelik ilgili mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Yukarıda belirtilen hususların tüm personele tebliğ edilerek benzer nitelikteki dilekçelerin personel daire başkanlığına gönderilmeden bu talimat çerçevesinde cevaplanması Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilmiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:20 - Akaryakıtta sahte fatura ile vergi kaçırıyorlar06:57 - Bağcılar'da fabrikada patlama06:40 - İYİ Parti ve HDP paralel düşünüyor06:30 - Güney ve doğu bölgelerinde sıcaklık mevsim normalleri üzerinde - haritalı06:15 - Kripto tosuncuk: Kolay para kazanmak isteyen 391 bin kişiyi çarptı06:02 - Malatya'da 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi
05:19 - Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında saat 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi02:20 - En çok yarım bırakılan kitaplar01:41 - Egzos gazı ölçümünde süre değişikliği01:33 - AK Parti logosunu 23 Nisan için değiştirdi01:27 - İçişleri Bakanı Soylu, Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer'i tanımadığını bildirdi01:17 - Kamu İç Denetim Genel Tebliğinde değişiklik yapıldı
01:12 - Gümrük ve Dış Ticaret personelinin nakillerinde 2 önemli düzenleme00:59 - Memurların yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı00:56 - HSK bir hakimi ihraç etti, 8 itirazı ise reddetti00:54 - İçişleri Bakanlığından Cuma namazı açıklaması00:52 - Kars'taki 'FETÖ ana davası'nın 16 sanığı yeniden hakim karşısında
00:21 - Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam