1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memura emekli ikramiyesi neden ödenmez?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre memurların hizmet sürelerine emekli ikramiyesi ödenmesinin birinci koşulu, mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik aylığı bağlanmasıdır.
10 Nisan 2021 10:04
+Aa- Yazdır
Emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memura emekli ikramiyesi neden ödenmez?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında olanlar;

Bugün için emeklilik şartlarından birisi olan hizmet sürelerini memurluk statüsünde tamamlayanlar genel olarak 5434 e tabi memurlardır.

5434 sayılı Kanun kapsamında olanların emeklilik ikramiye hesaplanması, ödenmesi vb. gibi şartlar Madde 89 hükmündedir.

Madde hükmüne göre memurların hizmet sürelerine emekli ikramiyesi ödenmesinin birinci koşulu, mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik aylığı bağlanması lazımdır. Emeklilik ikramiyesi bağlanmayan memura emekli ikramiyesi ödenmez.

Madde kapsamındaki şartların detayı şu şekildedir;

-Maddenin genel kuralı emekli ikramiyesi ödenmesi için aylık bağlanmasını ilk şart olarak gösteriyor. Aylık bağlanmayan memur istifa ettiğinde ikramiye alamıyor.

-Maddenin diğer kuralı, memur istifa ettikten sonra veya daha önce memurluktan başka SSK.lı, Bağ-Kurlu hizmet olarak çalışması bulunuyorsa 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmü uygulanıyor. Yani, istifa eden memurun 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlaması ve 8 Eylül 1999 tarihinden sonra istifa ettiği sırada da 15 yıllık sigortalılık süresi ile birlikte en az 10 yıl prim ödenmiş süresinin bulunması gerekiyor. Bu şartı bulunan memura aylık bağlandığında memurluk hizmet süresine emekli ikramiyesi ödenebiliyor. Yoksa ödenmiyor. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra memur, işçi, esnaf olarak çalışmaya başlamışlarsa emekli ikramiyesi ödenmesi şartı değişiyor. Bu durumda, (1 ) 7000 gün hizmet süresi olacak veya ( 2 ) 25 yıl sigortalılık süresi olmak ve bu süre içerisinde 7000 gün hizmet aranmadan yalnızca 4500 gün hizmet süresi olması şartıyla ikramiye alabiliyor.

-Aylık bağlanmasında mutlaka memur olarak aylık bağlanması gerekmiyor. SSK.lı veya Bağ-Kurlu olarak aylık bağlanmış olsa da yine memurluk süresine emekli ikramiyesi ödenebiliyor.

-Memurun, memurluk hizmet süresi dışında SSK.lı veya Bağ-Kurlu hizmeti yoksa istifa ettiği tarihte değil de aylık bağlandığı tarihte memurluk süresine emekli ikramiyesi ödenebiliyor. Kadın ise 20 yılını, Erkek ise 25 yılını tamamlayıp emeklilik için gereken yaşını beklemek üzere istifa ederse bu memura SSK.lı, Bağ-Kurlu çalışmamak şartıyla emekli aylığı bağlandığı tarihte ikramiye ödenebiliyor.

-Memurlar istifa ettiklerinde Kurumları ve Sosyal Güvenlik Kurumu tazminat olarak bir ödeme yapmaz. Emekli ikramiyesi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu belirttiğimiz koşullara göre ödeme yapar.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında olanlar;

Bugün için emeklilik şartlarından birisi olan hizmet sürelerini ağırlıklı olarak işçilik, esnaflık hizmetleriyle birlikte tamamlayan memurlar için emekli ikramiyesi ödenmesinde 5434 sayılı Kanun Ek Madde 82 hükmü uygulanır.

Bu hükümde de yine emekli ikramiyesi ödenmesi için mutlaka aylık bağlanmış olma koşulu aranır ve ayrıca emekli ikramiyesi ödenmesinde önemli şartın birisi de emekli aylığı bağlandığı zamanki son çalışma şeklinin mutlaka memurluk olması koşulu aranır.

Sonuç Değerlendirmemiz:

5434 sayılı Kanun Madde 89 ve Ek madde 82 hükümlerindeki şartlar bağlamında, kadın ise 20, erkek ise 25 yıl olan sadece emeklilik hizmet süresini tamamlayan memurlar, istifa ederlerse emekli ikramiyesi ödenmez, emekli ikramiyesi ancak emekli aylığı bağlandığında ödenir. Bu durum işçilere kıdem tazminatı ödemesinde (ödenen tutarların hesaplanma sisteminde olduğu gibi) farklılık gösterir, işçiler kıdem tazminatına hak kazandıklarında aylık bağlanmasa da bu tutarlarını alabilirler, ancak memurlar alamazlar.

Bu konuda bir değişikliğin yapılması ve 20 veya 25 yıl hizmet süresini doldurup görevinden ayrılanlara da emekli aylığı bağlanmasa da bu sürelerine emekli ikramiyesi ödenmesinin en azından işçilere verilen hak yönüyle bir eşitliğin sağlanacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
09:24 - Kredi kartı aidat ücretlerine de zam geldi09:21 - Müsilaj, 2 yıl önceki TÜBİTAK raporunda 'geliyorum' demiş09:11 - Cinsiyet değiştirmek istedi hayatını kaybetti09:09 - Bir asker 10 okul, bir MİT mensubu 10 asker kıymetinde09:06 - 135 bin liralık borcun 54 bini siliniyor09:05 - MEB'den okul öncesinde yaz eğitimlerine dair resmi yazı
08:59 - Tecavüzü taşa yazarak ihbar eden küçük kız ve ailesine koruma08:51 - AYM Raportörü HDP hakkındaki raporunu bugün sunacak08:43 - HDP binasına saldırıda ölen Poyraz annesinin yerine işe gelmiş08:37 - Evde çıkan yangın sonrası yapılan aramalarda bir kişinin cesedi bulundu08:35 - Balık tutmak için attığı oltasına martı takıldı08:25 - TÜSİAD: TL değerlensin, enflasyon düşsün, sonra faiz insin
08:23 - Türkiye'den Yunanistan'ın Müftü Ahmet Mete kararına tepki08:17 - İşte Marmara'yı kurtaracak sistem08:03 - Kıratına binip Demirel'in Isparta'daki mezarına gitti07:54 - 'Böcek istilası gibi afetlere maruz kalma ihtimalimiz söz konusu'07:51 - Türk bilim insanlarından koronayı saniyeler içinde tespit eden yapay zeka: E-burun
07:50 - 'Demre' derinlerdeki müsilajı araştıracak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam