1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurların vefatında aylık bağlanmış olan hak sahiplerinden kimler evlenme ikramiyesi alır?

Sosyal güvenlik kanunlarında hak sahipliği aylığı alanların evlenmeleri halinde, evlenme ikramiyesi verilmesi öngörülmüştür. Bir anlamda evlenme ikramiyesini Devlet tarafından sosyal güvenlik ilkesi kapsamında düğün hediyesi olarak verme şeklinde ifade etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.
04 Haziran 2021 00:11
+Aa- Yazdır
Memurların vefatında aylık bağlanmış olan hak sahiplerinden kimler evlenme ikramiyesi alır?

Yazımızda memurun vefatında dul ve yetim aylığı alanların evlenmeleri halinde ödenen evlenme ikramiyesine dair kuralları 5434 e tabi memurları ile 5510 a tabi memurların hak sahipleri açısından bakacağız.

5434 e tabi olanlar açısından;

5434 sayılı Kanun Madde 90 hükmü uygulanır ve bu madde hükmüne göre, evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının (12) oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Ancak, evlenme tarihinden itibaren (12) oniki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin (12) oniki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.

5434 e göre evlenme ikramiyesi; - Eş (karı veya koca); - Kız çocuklar; - Anne olarak verilmektedir. Yani yetim aylığı alan vefat edenin babası ve erkek çocuk evlenme ikramiyesi kapsamında bulunmaz.

Halen dul ve yetim aylığı bağlanmasında 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmış olup aylık almaya devam edenler, 5510 sayılı Kanun sonrasında dahi evlenmiş olduklarında, yine eşler, kız çocuklar ve anne evlenme ikramiyesi alabilmektedirler.

5510 a tabi olanlar açısından:

5510 sayılı Kanun Madde 37 hükmü uygulanır ve bu madde hükmüne göre, evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilenlerden sadece kız çocuklara evlenme ödeneği verilmektedir. Bu ödenekte alınan yetim aylığının 24 katı tutarında olmaktadır.

Şayet evlenme ikramiyesi alan kişi iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olduğunda, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylık bağlanmamaktadır.

Not olarak; hiç aylık bağlanmamış hak sahiplerinin evlenmeleri dolayısıyla evlenme ikramiyesi/evlenme ödeneği verilmez. Ödemenin yapılması için evlendikleri tarihte aylık ödemesinden yararlanan kişi olmaları gereklidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
09:19 - Sahte fatura ve vergi suçlarında değişiklik: Zincirleme cezadan vazgeçiliyor09:16 - Kimler tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmalıdır?09:15 - Bakan Varank, milli sporcuyla bilek güreşi yapacak09:08 - TİGEM 43 baş safkan Arap koşu tayı satacak08:58 - İstanbul'da en yüksek kirayı Giresunlular ödüyor08:53 - ABD'de Delta varyantı endişesi
08:49 - Trakya, İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde bugün sağanak bekleniyor08:40 - Kurbanlık fiyatları belli oldu08:36 - Maç öncesi 'gökkuşağı' gerilimi08:33 - Brifing toplantıları yeniden başlıyor08:28 - Gece yarısı katliam! Lüks araçla gelip ikisini de öldürdüler08:13 - Katılım bankalarını birleştirme hazırlığı
08:13 - YKS adaylarına 3 şampiyondan tavsiyeler08:07 - Sağanak yağışın ardından sosyal medya 'buluntu plaka' ilanları ile doldu08:05 - Avcılar'da kolonları çatlayan 5 katlı bina boşaltıldı08:04 - Mustafa Reşit Akçay entübe edildi08:01 - Yaptığı 'sosyal deney' tepki çeken YouTuber için yakalama kararı
07:56 - Aşırı alkollü avukat kontrol noktasına daldı: 2'si polis 4 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam