1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekli olma veya çalışma dul aylığı almaya engel midir?

Sosyal güvenlik sisteminde dul aylığı alan kişinin çalışması veya kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı alması halinde eşinden dolayı sosyal güvenlik kaybının yaşanmaması, yani sosyal yaşamının devamı yönünde olumsuz bir durumun önüne geçilmesi amacına yönelik hükümler yer alır.
07 Haziran 2021 10:01
+Aa- Yazdır
Emekli olma veya çalışma dul aylığı almaya engel midir?

Detaylar;

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanların dul eşlerinde durum:

Bu durumda olanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kurallarına tabi olurlar. Dul eşin işçi, esnaf olarak çalışması veya işçi veya esnaf olarak emekli aylığı alması durumunda dul aylıklarında bir indirim olmaz, dul eşin aylık oranı daima % 75 i olur. Ancak, aylıkta başka yetimler varsa aylık oranı değişir.

Şayet, dul eş memur olarak çalışıyor ise veya memur olarak emekli aylığı alıyorsa bu durumda dul aylıklarında bir indirim olur, dul eşin aylık oranı % 25 eksilmeyle % 50 ye düşer.

2008 yılı Ekim ayından sonra memur olanların dul eşlerinde durum:

Bu durumda olanlar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kurallarına tabi olurlar. Dul eşin aylık oranı % 50 olur, ancak kendisinden başka aylık bağlanmış çocuğunun olmaması ve işçi, esnaf, memur veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde aylık oranı % 75 olur.

Sonuç bağlamında, sosyal güvenlik hukukunda eşler, diğer yetimlerden ayrı düşünülmüş ve sosyal güvenlikte aylık bağlanmasında herhangi bir şart getirilmemiştir. Sadece ödenecek olan aylık yüzdelerinde bir farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle, eşler vefat etmiş olan eşlerinden dolayı dul olarak kaldıkları sürece dul aylığı alabilirler. Evlenme halinde alamazlar.

Ortak durum:

Dul eşler kendi çalışmalarından dolayı aylığa hak kazandıklarında dul aylığı aldıkları için kendi aylıklarında bir kesinti olmaz. Sadece kesinti belirttiğimiz gibi dul aylıklarında oran olarak fark eder, başka bir olumsuz durumu ortaya çıkarmaz.

NOT; Dul eşin dul aylıklarının kesilmesi sadece evlenme ile ortadan kalkar. Yani dul olma sıfatı bulunmaz ve evlendiği için aylıklar kesilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:53 - ABD'de Delta varyantı endişesi08:49 - Trakya, İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde bugün sağanak bekleniyor08:44 - Varank, milli sporcuyla bilek güreşi yapacak08:40 - Kurbanlık fiyatları belli oldu08:36 - Maç öncesi 'gökkuşağı' gerilimi08:33 - Brifing toplantıları yeniden başlıyor
08:28 - Gece yarısı katliam! Lüks araçla gelip ikisini de öldürdüler08:13 - Katılım bankalarını birleştirme hazırlığı08:13 - YKS adaylarına 3 şampiyondan tavsiyeler08:07 - Sağanak yağışın ardından sosyal medya 'buluntu plaka' ilanları ile doldu08:05 - Avcılar'da kolonları çatlayan 5 katlı bina boşaltıldı08:04 - Mustafa Reşit Akçay entübe edildi
08:01 - Yaptığı 'sosyal deney' tepki çeken YouTuber için yakalama kararı07:56 - Aşırı alkollü avukat kontrol noktasına daldı: 2 polis 4 kişi yaralı07:50 - Alişan ve kardeşinden kötü haber! Koronavirüse yakalandılar07:36 - Bakan Muş: Mersin Limanı'nda 463 kilogram kokain ele geçirildi07:29 - İstanbul merkezli DEAŞ operasyonu: 32 şüpheli gözaltında
07:15 - Vergide etkin pişmanlık cezayı yarıya indirecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam