1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Açığa alınan kişi uzaktan eğitimle ders görevini yapabilir mi?

Pandemi döneminde açığa alınan akademisyen uzaktan eğitimle ders görevine devam edemez.
09 Haziran 2021 14:05
+Aa- Yazdır
Açığa alınan kişi uzaktan eğitimle ders görevini yapabilir mi?

Soru: Bir devlet üniversitesinde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Hakkımda bazı idari işlerden dolayı başlatılan soruşturma sonucunda üç ay görevden uzaklaştırıldım. Halihazırda görevli olduğum üniversitede uzaktan eğitim süreci devam etmektedir.

Görevden uzaklaştırıldığım dönemde uzaktan eğitim yoluyla ders görevlerime devam edebilir miyim?

Cevap: 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun "Görevden Uzaklaştırma" başlıklı 53/B maddesinde; "Görevden uzaklaştırma, Devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında yürütülen kamu hizmetinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülen üst kuruluşlar ile yükseköğretim kurumu yöneticileri, öğretim elemanları, memurlar ve diğer personel hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Görevden uzaklaştırma tedbiri disiplin veya ceza soruşturmasının herhangi bir safhasında üç ay süreyle alınabilir. Soruşturmayı yürütenler görevden uzaklaştırmayı teklif edebilirler. Bu sürenin bitiminde tedbir kararının alınmasına ilişkin sebeplerin devam etmesi halinde tedbir her defasında üç ay uzatılabilir." ifadesi yer almaktadır.

Aynı maddenin altıncı, yedinci ve sekizinci fıkralarında; "Görevden uzaklaştırılanlar, kanunların öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Ancak görevden uzaklaştırma süresi içinde kendilerine aylıklarının veya ücretlerinin üçte ikisi ödenir. Göreve tekrar başlatılmanın zorunlu olduğu durumlarda, bunların aylıklarının veya ücretlerinin kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödenir ve Devlet yükseköğretim kurumlarında çalışanlar bakımından görevden uzakta geçirdikleri süre, derecelerindeki kademe ilerlemesinde ve bu sürenin dereceye yükselmesi için gerekli en az bekleme süresini aşan kısmı, üst dereceye yükselmeleri halinde, bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak ve akademik yükselme için gerekli bekleme süresinden sayılmak suretiyle değerlendirilir. Soruşturma sonunda kamu görevinden çıkarma cezası önerilmesi hali dışında görevden uzaklaştırma tedbiri, bu tedbiri alan yetkililerce derhal kaldırılır." hükümleri bulunmaktadır.

Bilindiği üzere, kanunda ilgili mercilere verilen görevden uzaklaştırma yetkisi "önlem" niteliğinde geçici bir işlem olup, hakkında soruşturma hazırlığı yapılan memurların görevleri başlarında kalmaları halinde, çalıştıkları kamu kurumu veya bu kurumun hizmetlerinden faydalanan kişilere bir zarar vermelerine engel olmak, açılan soruşturmaların sağlıklı yürütülmesi ve delillerin karartılmasının önüne geçilmesi için memurların görevi ile fiilen ilişkisinin geçici süre kesilmesini sağlamaktır.

Diğer taraftan, hayatımıza geçen yıl giren ve birçok işlemi elektronik ortama taşıyan pandemi süreci, eğitim süreçlerinin de uzaktan yürütülmesine neden olmuştur.

Sonuç olarak; görevden uzaklaştırılmış olanların üstlenmiş oldukları kamu görevleri ile hukuki ve fiili ilişkilerinin esasen kesilmiş bulunduğu hususu da dikkate alındığında, görevden uzaklaştırılmanıza neden olan iddiaların konusu ve içeriği eğitim öğretim sürecinden ayrı bir husus olsa dahi, görevden uzaklaştırma kararının uygulamada olduğu süre boyunca uzaktan eğitim sürecinde ders görevlerinizi yerinize getiremeyeceğiniz değerlendirilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:16 - Kimler tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmalıdır?09:08 - TİGEM 43 baş safkan Arap koşu tayı satacak08:58 - İstanbul'da en yüksek kirayı Giresunlular ödüyor08:53 - ABD'de Delta varyantı endişesi08:49 - Trakya, İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde bugün sağanak bekleniyor08:44 - Varank, milli sporcuyla bilek güreşi yapacak
08:40 - Kurbanlık fiyatları belli oldu08:36 - Maç öncesi 'gökkuşağı' gerilimi08:33 - Brifing toplantıları yeniden başlıyor08:28 - Gece yarısı katliam! Lüks araçla gelip ikisini de öldürdüler08:13 - Katılım bankalarını birleştirme hazırlığı08:13 - YKS adaylarına 3 şampiyondan tavsiyeler
08:07 - Sağanak yağışın ardından sosyal medya 'buluntu plaka' ilanları ile doldu08:05 - Avcılar'da kolonları çatlayan 5 katlı bina boşaltıldı08:04 - Mustafa Reşit Akçay entübe edildi08:01 - Yaptığı 'sosyal deney' tepki çeken YouTuber için yakalama kararı07:56 - Aşırı alkollü avukat kontrol noktasına daldı: 2 polis 4 kişi yaralı
07:50 - Alişan ve kardeşinden kötü haber! Koronavirüse yakalandılar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam