1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün web sayfası olmalı!

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün kamu kurumlarına hızlı ve etkin bir bilgilendirme yapabilmesi amacıyla acilen bir web sayfasına ihtiyacı var!
28 Mayıs 2021 10:05
+Aa- Yazdır
Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün web sayfası olmalı!

Yeni hükümet sistemiyle birlikte, Devlet Personel Başkanlığının kapatılması ve bu kuruma ait görevlerin farklı kurumlara (SBB, Çalışma Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Ofisi) dağıtılmasıyla başlayan süreç sonrasında kamuda personel alanındaki iş ve işlemlerde aksamalar yaşandığını ve hatta kurumların görüş almakta dahi zorluk yaşadığını gündeme taşımıştık.

Devlet Personel Başkanlığının kapatılmasıyla başlayan hatalı sürece yeni bir hatayla devam edilerek Devlet Personel Başkanlığından Çalışma Genel Müdürlüğüne ve yeni sistemde ilk kez kurulan Strateji ve Bütçe Başkanlığına verilen kamu personel uygulamalarına dair çeşitli görevler, geçtiğimiz günlerde bu defa da Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü çatısı altında toplanmıştır.

Milyonlarca memur ve memur adaylarının iş ve işlemlerini yürütmek, koordine etmek ve bilgilendirme yapmakla yükümlü kılınan Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün halihazırda bir web sayfası bulunmamaktadır. Haliyle, gerek kamu kurumlarında görevli memurlar, gerekse de memur adayları ilgili Genel Müdürlüğün duyurularına ve uygulamalarına erişim sağlayamamaktadır.

Bunu bir örnekle somutlaştırmak gerekirse, yılbaşında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilan edilen KPSS takvimine göre kamu idarelerinin merkezi alım için belirledikleri kadroları Kamu E-Uygulamalar sistemine girmesi gerekmekte olup, onay işleminden sonra ise resmi yazı ile yetkili kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Ancak, bu kurum şu geçiş sürecinde Çalışma Genel Müdürlüğü mü yoksa Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü müdür? ikilemi henüz giderilebilmiş değildir. Böyle belirsiz ortamlar yaratmak yerine Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün bir web sayfası olsa, tüm kamuya bu mecradan anlık paylaşımlar yapılsa, işlemlerde birliktelik çok daha kolay sağlanacak ve süreçler hızlı bir şekilde işletilebilecektir.

Bir diğer husus ise personel alanında uygulamaya yön veren görüşlerin web ortamında paylaşılmamasıdır. Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, yeni düzenleme sonrası kamu idarelerinin görüş sorma usulünü belirlemiştir. Ancak, bu görüşleri kapatılan Devlet Personel Başkanlığının web sayfasından paylaştığı gibi mutlaka kuracağı web sayfasından erişime açmalıdır. Aksi takdirde yüzlerce idareden mükerrer konularda görüşler gelecek, bu durum ciddi bir zaman ve işgücü kaybı yaratacak, uygulama da birlikteliğin sağlanamamasına neden olacaktır.

Ayrıca, yaşadığımız teknoloji çağında milyonlarca memura hitap etme hüviyetine bürünmüş bu birimin web sayfasının bulunması artık bir gerekliliktir.

Netice itibarıyla, çağımız enformasyonun hızlı bir şekilde işletilmesi gerektiği bir çağ olmuştur. Geçmiş yüzyılın standart ve yerleşik bir uygulaması olan telefon ve resmi yazı gibi iletişim türleri üzerinden tüm kamu idarelerine ulaşamadığınız gibi, sağlıklı bir sonuç da elde edemezsiniz. Umarız, bu basit önerimiz kısa sürede hayata geçirilerek kamudaki hızlı dijitalleşmeye uyum sağlanmış ve web ortamında paylaşılacak diğer bilgiler ile kamu çalışanlarının muhataplarının en azından bir irtibat numarası, e-posta adresi gibi temel iletişim ihtiyaçları da karşılanmış olur.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:53 - ABD'de Delta varyantı endişesi08:49 - Trakya, İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde bugün sağanak bekleniyor08:44 - Varank, milli sporcuyla bilek güreşi yapacak08:40 - Kurbanlık fiyatları belli oldu08:36 - Maç öncesi 'gökkuşağı' gerilimi08:33 - Brifing toplantıları yeniden başlıyor
08:28 - Gece yarısı katliam! Lüks araçla gelip ikisini de öldürdüler08:13 - Katılım bankalarını birleştirme hazırlığı08:13 - YKS adaylarına 3 şampiyondan tavsiyeler08:07 - Sağanak yağışın ardından sosyal medya 'buluntu plaka' ilanları ile doldu08:05 - Avcılar'da kolonları çatlayan 5 katlı bina boşaltıldı08:04 - Mustafa Reşit Akçay entübe edildi
08:01 - Yaptığı 'sosyal deney' tepki çeken YouTuber için yakalama kararı07:56 - Aşırı alkollü avukat kontrol noktasına daldı: 2 polis 4 kişi yaralı07:50 - Alişan ve kardeşinden kötü haber! Koronavirüse yakalandılar07:36 - Bakan Muş: Mersin Limanı'nda 463 kilogram kokain ele geçirildi07:29 - İstanbul merkezli DEAŞ operasyonu: 32 şüpheli gözaltında
07:15 - Vergide etkin pişmanlık cezayı yarıya indirecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam