1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mülakatta Elenen Aday Ne Yapmalı?

Kamuya personel alımında birden fazla yol bulunmaktadır. ÖSYM aracılığı ile yürütülen KPSS tercih işlemi bunlardan sadece birisidir. KPSS-A kadrolarına, işçi kadrolarına, Adalet Bakanlığı kadrolarına, mahalli idarelere ve silahlı kuvvetlere memur alımlarında ise genel sınava ek olarak ayrıca sözlü sınav (mülakat) uygulanmaktadır. Yazılıda dereceye giren bazı adaylar sözlü sınavdan dolayı elenebilmektedir. Peki elenen aday ne yapmalıdır?
07 Ocak 2008 15:48
+Aa- Yazdır

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekmektedir. Uygulanan bir idari işleme karşı 60 gün içinde dava açılmalıdır. Bu süre geçirilmemelidir. Örneğin sözlü sınav yapılmış ve sınav sonuç listesi 7/01/2008'de açıklanmış ise 60 gün içinde yani 07/03/2008 tarihine kadar, idare mahkemesi nezdinde dava açılmalıdır.

BİLGİ VE BELGE TEMİNİ

Sözlü sınavda elenen adayın, sınavına katıldığı kamu kurumuna yazılı ve mail olarak başvurması ve bazı bilgi ve belgeleri istemesi geremektedir. Her kamu kurumunun internet sitesi vardır. Bu internet sitesinde bilgi edinme birimi bulunur. Bu bölümlerden başvuru yapılması mümkündür.

Peki başvuruda neler istenilmelidir. Örnek bir bilgi edinme başvurusu için tıklayınız. İstenen bilgi ve belgeler verilmez ise Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itiraz edilmelidir.

İDARİ DAVA AÇMA

Sözlü sınav bir idari işlemdir ve idari işlemlerin iptali için 60 gün içinde idare mahkemesi nezdinde dava açılmalıdır. Dava açabilmeye dair gerekli bilgiler için tıklayınız.

DAVA DİLEKÇESİNDE NELER YER ALMALIDIR?

Danıştay'ın sözlü sınavlardaki kararları artık standart hale gelmiştir. Danıştay,
1- Sözlü sınavın, yazılı sınavın nesnel sonuçlarını etkisiz kılan bir sınav türü olduğunu ve
2- Sözlü sınavın, idari yargı denetimini sınırlandırdığını,
belirtmiştir.

Bu iki gerekçe dava dilekçesinde yer almalıdır. Ayrıca, Ankara 6. İdare Mahkemesinin, Sağlık Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı mülakat sınavının ve mülakat sonucu yapılan atama işlemlerinin yürütmesini durdurulmasına ilişkin karar örnek olarak verilmelidir. Sözkonusu kararda mahkeme, kurumların yapacağı mülakat sınavlarının sesli ve görüntülü cihazlarla kayıt altına alarak mahkemelere ibraz edebileceğine işaret etmiştir. Böyle bir tespit yapılmamış ise bu husus mahkemeye bildirilmelidir. Ankara 6. İdare Mahkemesinin kararı için tıklayınız.

SÖZLÜ SINAVIN İPTALİ HANGİ HALDE MÜMKÜN OLUR?

KPSS'de veya yazılıda iyi bir derece almış olmasına rağmen sözlü sınavda elenen bir adayın açacağı bir davayı kazanması mümkündür. Bu kişilerin sadece iyi bir dava dilekçesi hazırlamaları yeterlidir.

KPSS-A kadrolarına, işçi kadrolarına, Adalet Bakanlığı kadrolarına, mahalli idarelere ve silahlı kuvvetlere memur alımında uygulanan sözlü sınav (mülakat) mağdurlarının haklarını aramaları en doğru yöntemdir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 2 5
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:17 - Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik00:48 - Bingöl'de 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:30 - Çavuşoğlu, Almanya'da eski Şansölye Schröder Gabriel ile görüştü00:27 - Bakan Koca'dan 'Dünya Ebeler Günü' mesajı: Sağlık hizmetleri doğumla başlar00:05 - THY, akılcı hamleyle yılın ilk 3 ayında kara geçti00:04 - Çakışan iki sınav ertelendi ama yine çakışıyor
00:02 - 6 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları00:01 - Araştırma: 6 ila 7 saat gece uykusu kalp sağlığı daha faydalı00:00 - Bingöl karakovan balı ile bağışıklığınızı güçlendirin23:54 - Chelsea - Manchester City maçı İstanbul'da oynanacak23:52 - Jandarma ekibi iftarını uygulama noktasında yaptı23:44 - DPÜ'lü Araştırma görevlisi Resul Ay'dan uluslararası başarı
23:41 - Kiralık villalara talep 8 kat arttı23:40 - Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene tehlikesine dikkat!23:38 - Hal ile market arasındaki fiyat farkı dudak uçuklatıyor23:34 - İkinci el araba piyasasında durgunluk var23:29 - İstanbul'da binlerce çalışan anne bu kararı bekliyor
22:59 - Bilinçsiz ilaçlama nedeniyle 750 kovandaki binlerce arı öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam