1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli statüde geçen hizmet süreleri kazanılmış hak aylığında değerlendirilmeli

657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalışanlar memur olduklarında, sözleşmeli statüdeki hizmet süreleri kazanılmış hak aylığında değerlendirilecek midir? Bu soru aynı zamanda yıllık izinler açısından da önemlidir. Zira yıllık izindeki "hizmet" kavramı Danıştay kararları gereğince kazanılmış hak aylığına ilişkindir. MEB bu konuyu DPB, SGK ve Maliye olmak üzere 3 yere sormuştur. İşte ayrıntılar...
12 Ocak 2010 12:00
Yazdır

Maliye Bakanlığı, 01/12/2009 tarihli ve 16611 sayılı yazısıyla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli personel olarak görev yapmakta iken kadrolu olarak atamaları yapılan Öğretmenlerin (Diğer personelde bu haktan faydalanacaktır), sözleşmeli olarak geçen hizmet süresinin her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle kazanılmış hak aylığında değerlendirilebileceğini görüş beyan etmiştir.

İŞTE MEB'İN İLLERE GÖNDERDİĞİ YAZI

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin (c) bendinin 6. fıkrasında; ?Bu Kanunun 4. ve 237. maddesinin (e) fıkrasına göre sözleşme ile istihdam edilenlerin, memuriyete geçirilmeleri halinde, sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet sureleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir.? hükmüne yer verilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ?İstihdam Şekilleri? başlıklı 4.maddesinin (B) fıkrası 2. paragrafında ise; ?Ancak, yabancı uyrukluların; tarihi belge ve eski harflerle yazılmış arşiv kayıtlarını değerlendirenlerin mütercimlerin; tercümanların; Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen İhtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin; dava adedinin azlığı nedeni ile kadrolu avukat istihdamının gerekli olmadığı yerlerde avukatlarını, kadrolu istihdamın mümkün olamadığı hallerde tabip veya uzman tabiplerin; Adli Tıp Müessesesi uzmanlarının; Devlet Konservatuvarı sanatçı öğretim üyelerinin; İstanbul Belediyesi Konservatuvar sanatçılarının; bu Kanuna tabi kamu İdarelerinde ve dış kuruluşlarda belirli bazı hizmetlerde çalıştırılacak personelin de zorunlu hallerde sözleşme ile istihdamları caizdir.? denildiğinden. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli statüde istihdam edilen öğretmenlerden, daha sonra Bakanlık kadrolarına ilk atama yoluyla (KPSS puan üstünlüğüne göre) kadrolu öğretmen olarak atanmaları halinde bunların, sözleşmeli statüde geçen sürelerinin ödenecek aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde dikkate alınmasının uygun olacağı düşüncesinden hareketle uygulamada birlik ve beraberliğin sağlanması bakımından Milli Eğitim Bakanlığının 21/02/2008 tarihli ve 13216 sayılı yazısı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından görüş istenilmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 25/04/2008 tarihli ve B.07.1.EMS.0.11.05. 01/XX-657-36 sayılı cevabi yazısında söz konusu personelin sözleşmeli statüde geçen sürelerinin kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesine imkân bulunmadığı belirtildiğinden uygulamanın bu yönde yapılması hususu Millî Eğitim Bakanlığının 16/05/2008 tarihli ve 34028 sayılı yazısı ile 81 il Valiliği ve Merkez Teşkilatı Birimlerine bildirilmişti.

Ancak, konuya ilişkin olarak tekrar Millî Eğitim Bakanlığının 26/10/2009 tarihli ve 84690 sayılı yazısı ile Maliye Bakanlığına görüş sorulmuş, Maliye Bakanlığının 01/12/2009 tarihli ve 16611 sayılı yazısında; 6S7 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli personel olarak görev yapmakta iken kadrolu olarak atamaları yapılan öğretmenlerin, sözleşmeli olarak geçen hizmet süresinin her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle kazanılmış hak aylığında değerlendirilebileceği bildirilmiştir.

Bu durumda, daha önceki Millî Eğitim Bakanlığının 16/05/2008 tarihli ve 34028 sayılı yazısı dikkate alınmayarak Maliye Bakanlığının 01/12/2009 tarihli ve 16611 sayılı yazısı doğrultusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli personel olarak görev yapmakta iken kadrolu olarak atamaları yapılan Öğretmenlerin, (Diğer personelde bu haktan faydalanacaktır. Örneğin sözleşmeli sağlık personeli)sözleşmeli olarak geçen hizmet süresinin her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle kazanılmış hak aylığında değerlendirilebilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı 21/12/2009 tarihli ve 100393 sayılı yazısı ile bu durumu il milli Eğitim müdürlüklerine bildirmiştir. Diğer Bakanlıklarında aynı konuda bildirimde bulunması gerekmektedir

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
65 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:09 - İstanbul ve Kocaeli için sağanak uyarısı14:05 - İstanbul Valisi: 17.00 itibariyle otobüsle şehir dışına çıkışlar durdurulmuştur14:03 - İspanya'da virüsten ölen sayısı bir günde 832 kişi arttı14:02 - Gaziantep Valisi il dışına çıkışları yasakladı14:00 - İHH'den, işten çıkarılanlar için 10 milyon liralık yardım kampanyası13:59 - ASELSAN güvenlik seviyesini yukarı çekecek13:37 - Gaziantep'te sele kapılan çocuk ölü bulundu13:27 - İstanbul Otogarı'nda kısıtlama öncesi son seferler düzenleniyor13:11 - Ordu'da dereye düşen koyunları kurtarmaya çalışan genç öldü13:01 - Prof. Taşova: Adana'da virüs daha çabuk kırılabilir...
12:53 - Anadolu Üniversitesi'nden AÖF öğrencilerine uyarı12:48 - Mehmet Öz ve Nusret'ten canlı yayın: Panik yapmayın bu virüsü boğacağız12:44 - Stajyer avukatların idari izinleri 30 Nisan'a kadar uzatıldı12:21 - 'EBA Canlı Sınıf' uygulamasını devreye alıyoruz'12:11 - Sosyal medyada provakasyon 3 kişi tutuklandı12:08 - Dört Valilik daha serbest kıyafet uygulamasına geçti12:00 - THY, yurt içinde sadece 14 yere uçuş yapacak11:52 - Huzurevlerinde 'Takip İzleme Birimleri' kuruldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, koronavirüsle mücadelede Bilim Kurulunu yetkili kılmış olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam