1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir kez daha kapsam dışını açıklıyoruz

632 sayılı KHK, 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu KHK ile 657 sayılı Kanuna geçici 37. madde eklenmiştir. İlk gün yapmış olduğumuz değerlendirmede, söz konusu düzenlemenin sadece 4/B'li olarak çalışanlar ile 4924 saylı Kanuna tabi olarak çalışanları kapsadığını belirtmiştik. Çok sorulacağı için de, mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personelin kapsam dışında olduğunu belirtmiştik. Bu değerlendirmemize katılmayan sendikalar oldu. Bu nedenle bu dosyamızda bu konuyu biraz daha açacağız.
05 Haziran 2011 00:35
Yazdır

KHK'NIN KAPSAMI

"- 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve
- 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun,
uyarınca vizelenmiş veya ihdas edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar,"

KHK sadece iki statüde istihdamı kapsama almıştır. 4/B ve 4924... Düzenlemenin ilk fıkrasında yer alan "ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar" şeklindeki istisnalar sadece 4/B'nin istisnalarıdır. Bu ifadeler aynen 1978 tarihli Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 ve ek 2. maddelerinde yer almaktadır.

MAHALLİ İDARELER KAPSAMDA DEĞİL

Belediyelerdeki sözleşmeli personel 657'nin 4/B maddesine göre değil, 5393 sayılı Kanunun 49. maddesine göre istihdam edilmektedir.

İl Özel İdarelerindeki sözleşmeli personel de, yine 657'nin 4/B maddesine göre değil, 5302 sayılı Kanunun 36. maddesine göre istihdam edilmektedir.

Bu mevzuat hükümlerinde, sadece bu mevzuatta hüküm bulunmayan hallerde 4/B esaslarında yer alan hükümlerin uygulanacağı kayıt altına alınmıştır. Ancak bu düzenleme bu kişileri 4/B yapmamaktadır. Hali hazırda, kamuda statülerine göre personel kütüğü oluşturulurken dahi, mahalli idare personeli "5393 sözleşmeli" veya "5302 sözleşmeli" olarak sınıflandırılmaktadır, 4/B'li olarak sınıflandırılmamaktadır.

Bu nedenle, memurlar.net'in yorumunda bir yanlışlık bulunmamaktadır. Eğer kanun koyucular mahalli idare personelini de kapsama almak istiyorsa, 4924 sayılı Kanunun ismini yazdıkları gibi 5393 ve 5302 sayılı Kanun isimlerini de KHK'ya yazmalıydı.

4/C KAPSAMDA DEĞİL

KHK sadece 4/B'lileri 4/A'lı yapmıştır. Bu nedenle 657 sayılı Kanunun 4/C maddesine göre isithdam edilenler bu KHK'nın kapsamı dışında kalmıştır. Bunlar, 4/C'li olarak çalışmaya devam edecektir.

TEŞKİLAT KANUNLARINA GÖRE SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR KAPSAMDA DEĞİL

Bazı kamu kurumlarında, dayanağını teşkilat kanunlarındaki hükümlerden alan sözleşmeli personel istihdamı bulunmaktadır. Bu personel de kapsamda değildir. Bunların kapsamda olabilmesi için, her bir teşkilat kanunun tek tek sayılması gerekirdi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
289 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam