1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya atanacaklara aday memurluk hükümleri uygulanmayacak

4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 632 sayılı KHK sonrasında, en çok sorulacak konulardan birisi de, kadroya atanacakların aday memurluk hükümlerine tabi olup olmayacağıdır. Memurlar.net olarak bu konuya ilişkin değerlendirmeyi de yine, yayımlanan 632 sayılı KHK'da yer alan hükümlere göre yapacağız. KHK'da yer alan hükümlerden yola çıkarak yaptığımız değerlendirmeye göre atananlara aday memurluk hükümlerinin uygulanmaması gerekmektedir. Devamı için başlığa tıklayınız.
05 Haziran 2011 23:09
Yazdır

KHK'nın ilgili hükmü:

"...4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Kanun uyarınca vizelenmiş veya ihdas edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, .... Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanırlar."

Madde metni, sözleşmeli personel için bir ayrım yapmamıştır. madde metnine, "hizmeti 1 yıla kadar olanlar aday memur, hizmeti 1 yıldaz fazla olanlar asil memur kadrolarına atanmış sayılır" şeklinde bir hüküm konabilirdi. Ancak, bakanlar kurulu bu yolu tercih etmemiştir.

Diğer taraftan, bu konunun bir benzeri daha önce Danıştay tarafından ele alınmıştır. Danıştay, 657 sayılı Kanunun 59. maddesinde yer alan istisnai memuriyet kadrolarına atananlara aday memurluk hükümlerinin uygulanmayacağını karar vermiştir.

Yine, KHK'nın 4. fıkrasında; "Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz." hükmü yer almaktadır. Normalde, memuriyete atanan aday bir memurun, memuriyet dışındaki önceki hizmetleri asil memur kadrosuna atandıktan sonra değerlendirilmektedir. Ancak bu KHK düzenlemesinde görüldüğü üzere, hüküm koyucu irade, sözleşmeli personel pozisyonlarında geçen sürelerin hemen değerlendirilmesini istemektedir.

Tüm bu durumlar, sözleşmelilerin memur kadrolarına asil olarak atandığını göstermektedir.

Bizim değerlendirmemiz bu yöndedir. Ancak, KHK'nın son fıkrasında "Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.? hükmü yer almaktadır. Bu hüküm çerçevesinde, Maliye Bakanlığı ve DPB daha sonra bir karar alarak, hizmeti 1 yıldan az olanlara aday memurluk hükümleri uygulanabileceği şeklinde bir ilke kararı alabilirler. Ancak biz yine de KHK'daki hükümlere göre kadroya atanacaklara aday memurluk hükümlerinin uygulanmayacağını düşünmekteyiz.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
208 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:45 - Marmara ve Ege'de her şey ortada07:40 - Başkent'te üniversitelilere Üç Ç: Çay, çorba, çamaşır07:30 - CHP'li Abdüllatif Şener'in hakaret borsası07:20 - Sıcaklık iç kesimlerde azalacak - Haritalı07:10 - Herkes 3600 ek gösterge istiyor07:05 - Hükümet indirimleri seçim sonrasına da uzattı06:40 - FETÖ'nün kritik ismi Mesut Yılmazer tahliye edildi06:30 - Binali Yıldırım: HDP'li seçmenden de oy alacağım06:20 - Hakkari kadın koruculara emanet06:10 - Yeni Zellanda Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geldi
05:45 - Yeni Zelanda devlet televizyonundan canlı ezan okundu05:12 - AYM'den 5 parti hakkında suç duyurusu04:15 - Bodrum'da Ahmet Aras'la yepyeni bir dönem başlıyor01:39 - Soylu: PKK irtibatı olanları meclis üyesi yaptırtmayız00:42 - Albayrak: Konut faizlerinde düşüş devam ediyor00:31 - Zam ve tazminat kararnamesi Resmi Gazetede yayımlandı00:05 - Emekli memur, başkan danışmanı olursa, emekli aylığı kesilir mi?00:03 - 22 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam