1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'de, norm fazlası yönetici ataması yapılamaz

Norm Fazlası Yönetici Atamaları Yapılmamalıdır
09 Mayıs 2013 08:49
+Aa- Yazdır
MEB'de, norm fazlası yönetici ataması yapılamaz

Mardin'den Sonra Sakarya İli de Norm Kadro Fazlası Yöneticilerin atamalarını yapmak üzere duyuruya çıkmıştır.

Norm Fazlası Yöneticilerin atamalarının öncelikli yapılması gerektiği açıktır. Buna itirazımız yok.

Fakat 28/02/2013 tarihli yönetmeliğe göre Norm Fazlası Yönetici ataması yapmak doğru değildir. Mardin duyuruya çıkınca konuyu ele almamıştık çünkü Mardin'de listede müdürleri görmediğimiz gibi diğer kadrolardaki sayı da azdı.

Bu yönetmeliğe göre Atama yapılamaz çünkü; norm fazlasının tespitinde ve atamalarında esas alınan yönetmelik ekinde yer alan Ek-1'dir. Ek-1'de ise Müdürlükte geçen sürelerin nasıl değerlendirileceği bulunmamaktadır. Yani müdürlükte geçirdiğiniz süre puansızdır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Bu süreyi öğretmenlikte değerlendirseniz olmaz, müdür yardımcılığı deseniz yine olmaz… o zaman bu atamaları bu yönetmeliğe göre yapmak yanlıştır.

Kaldı ki; yönetmelik maddesi “MADDE 18 – (1) Norm kadrosu kaldırılan yöneticiler ya da norm kadro fazlası haline gelen yöneticiler, valiliklerce talepleri ve hizmet gerekleri birlikte değerlendirilerek uygun görülecek eğitim kurumu yöneticiliklerine öncelikle atanırlar.”

Şeklindedir. Burada o okulda maaş karşılığı girebileceği ders bulunmayan yöneticinin norm fazlası olup olmayacağı açık değildir. Yani Sınıf öğretmeni olan bir yöneticinin okulu Ortaokul olmuşsa bu yönetici norm fazlası mıdır değil midir? Belli değildir. Bu konuda valiliğin duyurusunda 2012/20 nolu genelge gösterilmişse de yönetmelik genelgeden sonra yürürlüğe girmiştir.

Yürürlükten kalkan yönetmelikte bu durum açıkça ortaya koyulmuştu.

Uyuyan bakanlık ya atama yaptırmasın yada değişiklikleri yayımlayarak yürürlüğe koysun. Aksi halde yine yargıya taşınan keyfi uygulamalar yapılmış olacaktır.

En doğrusu da Sakarya ilinin hataya düşmemesi ve beklemesidir.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:55 - Denizden klozet de çıktı kanepe de12:46 - Bakan Selçuk: Yeni döneme Eylül ayında başlayacağız inşallah12:34 - Yargıtay'dan boşanmış ebeveynler için emsal karar12:25 - Aşı oranı düşük illerde vaka rekoru12:21 - Bakan Pakdemirli: Vatandaşımız derelerden uzak durmanın yollarını arayacak12:14 - Seyyar satıcılıkla başladığı iş hayatında 350 kişiye istihdam sağlıyor
12:11 - Bakanlıktan Rize ve Artvin'deki selzedelere psikososyal destek11:59 - Genç öğretmen tarihi yaşatarak öğretiyor11:54 - CHP'li İslam'ın Türkkan'la ilgili paylaşımı İyi Parti'yi rahatsız etti11:45 - Arızalanan İETT otobüsünü yolcular itti11:40 - Yurtta sulh konseyindeki firari yarbayın Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıktı11:24 - Tatilcilere bulundukları şehirlerde aşı olmaları önerisi
11:21 - Kamu-üniversite-sanayi iş birliğinde yerli ve milli lens solüsyonu üretildi11:16 - İki komşu ilçeden birinde vaka sayısı sıfır, diğerinde rekor kırıldı11:12 - KDK'den 'joker işçi' kararı10:59 - Kemeri yanlış bağlanan go-kart öldürüyordu10:45 - Sivil imamların 'arsa' yalanı gerekçeli kararda
10:34 - İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde sağanak bekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam