1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den 'yer değiştirmeler' ile ilgili resmi yazı

MEB, 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği yazıda atama ve yer değiştirme takvimine ilişkin açıklamalarda bulundu
16 Mayıs 2013 13:56
+Aa- Yazdır
MEB'den 'yer değiştirmeler' ile ilgili resmi yazı

Milli Eğitim Bakanlığı, 15.05.2013 tarih ve 980028 sayılı “Yer Değiştirmeler” konulu yazısında daha önceki haberlerimize paralel işlemlerin yapılması gerektiğini İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmiştir.

OKUL DÖNÜŞÜMLERİ MAYIS SONU İTİBARİYLE TAMAMLANMALI

Bakanlık ilk önce ilköğretim okullarının bağımsız ilkokul veya ortaokul şeklinde yapılandırılmalarının Mayıs sonu itibariyle tamamlanmasını istemiştir.

DÖNÜŞÜM SONRASINDA NORM KADRO GÜNCELLEME İŞLEMLERİ YAPILMALI

Norm kadro güncelleme işlemleri 20 Mayıs 21 maziran 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu esnada sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmelerinin sağlanması istenmiştir.

NORM FAZLASI ÖĞRETMENE TERCİH HAKKI SUNULACAK

Okullara yapılan atamalar sonrasında norm kadro güncellemesi yapılacak, norm fazlası öğretmenlere, o eğitim kurumunda çalışılması geken süre şartı aranmadan il içinde yer değişikliği isteğinde bulunması hakkı tanınacaktır.

Norm fazlası öğretmen bulunması ama ayrılaya istekli öğretmen bulunmaması halinde, hizmet puanı en düşük öğretmen norm fazlası olarak belirlenecek, bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ise ilçe içindeki veya il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

SIRASIYLA ÖĞRETMEN ATAMALARI

1- Önce il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı nakil işlemleri yapılacak. Bu işlemler Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak.

2- Alan değişikliği işlemleri Temmuz ayında yapılacak.

3- Özür durumundan yer değiştirmeler 15 Temmuz ila 5 Ağustos arasında yapılacak.

4- KPSS puanına dayalı ilk atamalar 16 ila 29 Ağustos arasında yapılacak.

Bakanlık Ağustos sonuı itibariyle tüm atama ve yer değiştirme işlemlerini sonuçlandırmayı planlamaktadır.

*Okul dönüşümleri tamam, şimdi ne olacak?

*Okul dönüşümlerinde öğretmen yer değiştirmeleri

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Sayı : 68898891/903.02.01/980028 15/05/2013
Konu: Yer değiştirmeler

............................... VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

Bilindiği gibi, 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren ilköğretim okulları, ilkokul ve ortaokul olarak yeniden yapılandırılmış, ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokula dönüşüm işlemlerinin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılına kadar kademeli olarak tamamlanması öngörülmüştür.

2012 yılında başlatılan dönüşüm süreci devam etmekle birlikte, 2013 yaz tatili dönemi öğretmenlerin il içi ve iller arası her türlü yer değişikliğinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi ve uygulamada birliğin sağlanabilmesi bakımından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Bu çerçevede;

1-İlköğretim okullarının bağımsız ilkokul yada ortaokul şeklindeki yapılandırılması işlemleri, öğretmen ve yönetici norm kadrolarının güncellenebilmesi bakımından dönüşüm onay işlemleri Mayıs ayı sonu itibarıyla tamamlanarak, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı ders kesimi tarihinde dönüştürülen ve kapatılan okulların öğretmen ve yönetici norm kadro güncelleme işlemleri sona erdirilecektir. Norm kadro güncellemeleri 20 Mayıs-21 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

2-İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler dönüştürme sonucunda oluşturulan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır. Ara sınıflarda sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir.

Bu okullara yapılan atamalar sonrasında yapılacak norm kadro güncellemelerinden sonra öğretmen fazlalığı oluşması durumunda, istekli olan öğretmenlere norm kadro fazlası olarak ayrılma imkânı sağlanacaktır. Bu öğretmenler bulundukları eğitim kuruntunda çalışmaları gereken süre şartı aranmadan il içinde yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Hizmet puanı itibarıyla isteği doğrultusunda il içinde atanamayan bu öğretmenler, öncelikle o eğitim bölgesi içindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara da atanabileceklerdir.

Bu okullarda belirlenen norm kadrodan fazla öğretmen bulunması ve ayrılmaya istekli öğretmen bulunmaması durumunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirmeden sonra hizmet puanı en düşük olan öğretmen/öğretmenler norm kadro fazlası olarak belirlenecektir. Bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun

3-652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinde, öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarının her yıl yapılan atama plan ve programlan çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılacağı, Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmelerin yaz tatillerinde yapılacağı hükmünden hareketle norm kadro güncellemelerinin tamamlanmasını müteakip; mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

a)Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değişikliklerinin Haziran-Temmuz,

b)Alan değişikliği işlemlerinin Temmuz,

c)Özür durumundan yer değiştirmelerin 15 Temmuz-05 Ağustos,

ç)İlk atamaların 16-29 Ağustos

tarihlerinde gerçekleştirilerek, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılma sağlıklı bir şekilde başlanılması bakımından Ağustos ayı sonu itibarıyla her türlü atama ve yer değişikliklerin sonuçlandırılması planlanmaktadır.

II milli eğitim müdürlüklerinin bu planlama çerçevesinde illerindeki planlamaları yaparak, herhangi bir aksaklığa meydan vermeden okulların yeni oluşumlarını tamamlamaları, bu okullarda görevli öğretmenlere de her türlü rehberlikte bulunmak suretiyle atamalarını titizlikle gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin hususlarda daha geniş açıklamalar önümüzdeki süreçte ayrıca yapılacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Nabi AVCI
Bakan

“MEB'in yer değiştirmesi nasıl olmalıydı?”

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 4 3
114 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:04 - Orman yangın çıkarmaya çalışan memur gözaltına alındı16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine 150 araç ve 719 personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı
15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı
15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü14:58 - Aşı yaptırana donduma verilince, aşılamada rekor sayıya ulaşıldı
14:48 - Pençe operasyonu bölgesinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam