MEB'den Şubat Atamaları İçin Bazı Bölümlere Müjde

Milli Eğitim Bakanlığı geçen hafta içinde açıkladığı Şubat ayı öğretmen atamalarına esas kılavuzda değişiklik yapmıştır. Yapılan değişiklik ile Almanca ve Fransızca Öğretmenliği bölümleri ile Almanca ve Fransızca bölümleri mezunlarına İngilizce öğretmenliği için; 21/05/1999 tarihinden önce Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksekokulundan mezun olanlara da Beden Eğitimi Öğretmenliği için başvuru hakkı getirilmiştir. Ayrıca iki değişiklik daha yapılmıştır. Yapılan dört yeni değişikliği görmek için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 01 Şubat 2006 00:52, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

1- Bilgisayar öğretmenliğinin ikinci önceliğinde değişiklik yapıldı

Kılavuzun ilk halinde "Bilgisayar Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını tamamlayanlardan, lisans öğrenimi süresince aldıkları kredinin en az %30'u kadar krediyi Bilgisayar alanına ait derslerden alanlar"ın da bilgisayar öğretmenliğine başvurabileceği belirtilmekteydi.

Bu ibare "2006 yılı atama dönemlerinde sınırlı olmak üzere lisans öğrenimi üzerine Bilgisayar Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını tamamlayanlar, lisans döneminde aldıkları kredinin en az %30'u kadar krediyi Tezsiz Yüksek Lisans Programında Bilgisayar alanına ait derslerden aldıklarını belgelendirenler? olarak değiştirilmiştir.

2- Almanca ve Fransızcalara müjde

Kılavuzda İngilizce öğretmenliği için su sıralamaya yer verilmiştir.

"Aşağıda belirtilen öncelik sırası esas alınarak İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını tamamlamış olmaları şartıyla;
? Yabancı dille öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının TTK'nin 119 sayılı Karar eki Çizelge'de yer verilen lisans düzeyinde İngilizce öğretim yapan bölümlerinden mezun olanlar

? TTK'nin 119 sayılı Karar eki Çizelge'de herhangi bir alan öğretmenliğine kaynak olarak gösterilen programlarından mezun olup ?Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)?nda (B) ve daha yukarı düzeyde puan alanlar"

Milli Eğitim Bakanlığı bugün itibariyle buna bir ekleme yapmıştır. Bu ek şu şekildedir:

?2006 yılı atama dönemleriyle sınırlı olmak üzere yüksek öğretim kurumlarının Almanca ve Fransızca Öğretmenliği bölümleri ile Almanca ve Fransızca bölümlerinden mezun olup, Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlardan en az 40 kredilik İngilizce eğitimi aldığını belgelendirenler (Mezun olduğu yüksek öğretim programı olarak başvuru formundan 82900 kodlu program seçilecektir?,

3- Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksekokulu mezunları başvuru yapabilecek

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksekokuluna devam edip 21/05/1999 tarihinden önce mezun olanların, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı ile eşdeğer sayılarak Beden Eğitimi Öğretmenliği alanı için başvuruları kabul edilecektir.

4- Tezsiz Yüksek Lisans Programını sonradan bitirecek olanlar

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programına kayıtlı olup 3 üncü dönem derslerini almakta olanların 20- 24 Şubat 2006 tarihleri arasında yapılacak dönem sonu sınavlarına katılacak olan adaylar başvuruda bulunabileceklerdir. Ancak, bu durumdaki adaylardan Enstitü Müdürlüğünden alacakları Öğrenci Belgesi istenecektir. Elektronik başvuru formunun Pedagojik Formasyon bilgileri bölümüne bu belgenin tarih ve sayısı girilecektir.

Personel Genel Müdürlüğünün Resmi yazısı için tıklayın.

pdf formatındaki açıklama için buraya tıklayın.

Bu Habere Tepkiniz