1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'i il dışında şeffaflığa davet ediyoruz

İller arası yer değiştirmelerde açılan kontenjanların 66bin ile son yılların rekor sayısı olduğuna vurgu yapmıştık. Bu vurguyu yaparken 1.bölgede kontenjan artışı değil azalışı olduğunu söylemiştik.
22 Temmuz 2013 01:28
+Aa- Yazdır
MEB'i il dışında şeffaflığa davet ediyoruz

İller arası yer değiştirmelerde açılan kontenjanların 66bin ile son yılların rekor sayısı olduğuna vurgu yapmıştık. Bu vurguyu yaparken 1.bölgede kontenjan artışı değil azalışı olduğunu söylemiştik.

İşte bu nedenle de artışın bir anlamı yoktur.

Öğretmenler haklı bir soru sormaktadırlar. İl içi yer değiştirmede boş olan bir çok okul varken il dışında neden yansıtılmamaktadır? Makul bir sayının özür grubuna ayrılması kabul edilebilir fakat bu kadar farklılık olması gerçekten düşündürücüdür.

Size bir örnek verelim.

Özür ya da iller arasında en çok tercih edilen İllerden biri olan İzmir ilinden bir örnek verelim.

İzmir ilinde il içinde Sınıf Öğretmenliğinde 360 boş kadro olduğu MEM tarafından açıklanmıştır. İller arasında hiç kadro açılmamıştır.

Aynı ilde Okul Öncesi Öğretmenliğinde 263 il içi boş kadro duyurulmuşken İller arasında 47 kadro açılmıştır.

Yani 360 olan alanda hiç kadro açılmazken 263 olan alanda 47 kadro açılıyor.

Şimdi denilecek ki Sınıf öğretmenliğinde norm fazlalığı vardı bu nedenle kadrolar dolmuştur.

Gerçekten inandırıcı gelmemektedir insanlara.

Bakanlık inandırıcı olmak istiyorsa şeffaflığı seçmelidir. Bunun için de İllerde sisteme yansıttığı kontenjanların yanına o ilde o alanda kaç açık bulunduğunu ne kadar fazlalık olduğunu yani il normunu da açıklaması yerinde olacaktır.

Böylece öğretmenlerin kendi bakanlığı hakkında varsa haksız düşünceleri yok olacak, güven gelecektir.

Eğer açık olduğu ya da oluşacağı halde sisteme yansıtılmamışsa bunun da hesabı öğretmenler adına sorulmalıdır.

MEB'i şeffaflığa davet ediyoruz, bunu öğretmenler adına, İl MEM'ler adına hatta ve hatta bakanlık adına istiyoruz.

Bir şeyi daha yıllardır istiyoruz fakat dinletemiyoruz. Özellikle zorunlu hizmet bölgesinde çakılı kalan öğretmenler için ne zaman tedbir alacaksınız? Yazık değil mi bu insanlara? 1,2,3 yıl değil 5,8,13 yıldır çakılı kalan insanlar var. Bu insanların güvencesi devlet olması gerekirken devletin kulak tıkaması ne kadar doğru.?

- Ek puan mı veriyorsunuz?

- Bu illerde 5 yıl kalmayı özür grubuna mı sokuyorsunuz?

- Bu bölgeden (3.bölge, 2.bölge) zorunlu kapsamında atananın yerine sadece bu bölgeden geleni mi alıyorsunuz?

Yani bir yöntem geliştirmek elinizde. Fakat kılınızı kıpırdatmıyorsunuz. Bu bölgeyi boşaltalım öğretmensiz bırakalım da demiyoruz fakat biraz insaf diyoruz.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 2 13
118 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği
15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu
15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu
14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam