1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'i il dışında şeffaflığa davet ediyoruz

İller arası yer değiştirmelerde açılan kontenjanların 66bin ile son yılların rekor sayısı olduğuna vurgu yapmıştık. Bu vurguyu yaparken 1.bölgede kontenjan artışı değil azalışı olduğunu söylemiştik.
22 Temmuz 2013 01:28
+Aa- Yazdır
MEB'i il dışında şeffaflığa davet ediyoruz

İller arası yer değiştirmelerde açılan kontenjanların 66bin ile son yılların rekor sayısı olduğuna vurgu yapmıştık. Bu vurguyu yaparken 1.bölgede kontenjan artışı değil azalışı olduğunu söylemiştik.

İşte bu nedenle de artışın bir anlamı yoktur.

Öğretmenler haklı bir soru sormaktadırlar. İl içi yer değiştirmede boş olan bir çok okul varken il dışında neden yansıtılmamaktadır? Makul bir sayının özür grubuna ayrılması kabul edilebilir fakat bu kadar farklılık olması gerçekten düşündürücüdür.

Size bir örnek verelim.

Özür ya da iller arasında en çok tercih edilen İllerden biri olan İzmir ilinden bir örnek verelim.

İzmir ilinde il içinde Sınıf Öğretmenliğinde 360 boş kadro olduğu MEM tarafından açıklanmıştır. İller arasında hiç kadro açılmamıştır.

Aynı ilde Okul Öncesi Öğretmenliğinde 263 il içi boş kadro duyurulmuşken İller arasında 47 kadro açılmıştır.

Yani 360 olan alanda hiç kadro açılmazken 263 olan alanda 47 kadro açılıyor.

Şimdi denilecek ki Sınıf öğretmenliğinde norm fazlalığı vardı bu nedenle kadrolar dolmuştur.

Gerçekten inandırıcı gelmemektedir insanlara.

Bakanlık inandırıcı olmak istiyorsa şeffaflığı seçmelidir. Bunun için de İllerde sisteme yansıttığı kontenjanların yanına o ilde o alanda kaç açık bulunduğunu ne kadar fazlalık olduğunu yani il normunu da açıklaması yerinde olacaktır.

Böylece öğretmenlerin kendi bakanlığı hakkında varsa haksız düşünceleri yok olacak, güven gelecektir.

Eğer açık olduğu ya da oluşacağı halde sisteme yansıtılmamışsa bunun da hesabı öğretmenler adına sorulmalıdır.

MEB'i şeffaflığa davet ediyoruz, bunu öğretmenler adına, İl MEM'ler adına hatta ve hatta bakanlık adına istiyoruz.

Bir şeyi daha yıllardır istiyoruz fakat dinletemiyoruz. Özellikle zorunlu hizmet bölgesinde çakılı kalan öğretmenler için ne zaman tedbir alacaksınız? Yazık değil mi bu insanlara? 1,2,3 yıl değil 5,8,13 yıldır çakılı kalan insanlar var. Bu insanların güvencesi devlet olması gerekirken devletin kulak tıkaması ne kadar doğru.?

- Ek puan mı veriyorsunuz?

- Bu illerde 5 yıl kalmayı özür grubuna mı sokuyorsunuz?

- Bu bölgeden (3.bölge, 2.bölge) zorunlu kapsamında atananın yerine sadece bu bölgeden geleni mi alıyorsunuz?

Yani bir yöntem geliştirmek elinizde. Fakat kılınızı kıpırdatmıyorsunuz. Bu bölgeyi boşaltalım öğretmensiz bırakalım da demiyoruz fakat biraz insaf diyoruz.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 2 13
118 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:57 - 'Öğretmen atama çalışması neticelendiği dakika paylaşacağız'01:47 - Kısıtlamayı deldi, kaçak sigara ile maskesiz yakalandı: Kendime sarıyorum01:42 - FETÖ'nün firari 'Ankara dershaneler sorumlusu' yakalandı01:10 - TEM'in 23 kilometrelik Bolu Dağı geçişi 93 kamerayla izleniyor01:08 - Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki00:59 - Ankara kar yağışı sonrasında beyaza büründü
00:52 - Mesut Özil İstanbul'da. İşte ilk açıklama00:49 - Şentop: Bu sistemde tarafsız cumhurbaşkanı yoktur00:04 - Şehit Kaymakam Safitürk'ün ağabeyinden şok iddia00:03 - Göreve girdikten sonra rahatsızlığı ortaya çıkan memur nasıl emekli olabilir?00:01 - 18 Ocak 2021'den önemli gündem başlıkları23:53 - Dünya genelinde Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 68 milyonu geçti
23:26 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:23 - İstanbul Boğazı'nda gemi geçişleri çift yönlü askıya alındı23:14 - Soğuktan donmak üzere olan buzağıyı arabasına alarak kurtardı22:44 - Koronavirüse yakalanan okul müdürü hayatını kaybetti22:41 - Rize'nin gizli kalmış şelaleleri gün yüzüne çıkmayı bekliyor
22:40 - Türkiye'ye bir üniversite kuluçka merkezi daha geliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam