1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, E-Okul'da 3 dersten başarısız öğrencileri geçirdi

13 Eylül 2013 01:50
+Aa- Yazdır
MEB, E-Okul'da 3 dersten başarısız öğrencileri geçirdi

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin değişmesinden sonra yaptığımız haberde MEB 3 dersten kalanları geçirmeli demiştik.

Çünkü;

O haberde de ele aldığımız gibi Lise 10 ve 11 sınıflarda daha önce 3 dersten başarısız olan kalırken yeni düzenlemede 3 dersten başarısız olan sorumlu geçmekte 4 dersten başarısız olan sınıf tekrarına kalmaktadır.

Bu nedenle bakanlığın açıklama yapması gerektiğini hatta ve hatta yeni düzenlemeyi öğrenci lehine kullanarak geçirmesi gerektiğini vurgulamıştık.

Bir başka düzenleme ise toplamda 5'ten fazla sorumlu ders bulunmaması hükmünün 6 ya çıkarılmasıydı.

Bugün e-okul da yaptığımız incelemeye göre MEB bu tür çocukları sessiz sedasız geçirmiştir. Hiçbir açıklamaya rastlamamamıza rağmen e-okul'da düzeltme yapılmıştır.

Aşağıdaki karnede de görüleceği üzere

Öğrenci 2012-2013'te 10.sınıfta okumaktadır.

Girdiği tüm sınavlardan sonra 10.sınıftan 3 dersten başarısız olmuştur.

Ayrıca 9.sınfıtan da 3 sorumlu dersi bulunan öğrenci sınıf tekrarına kalmamış Sorumlu olarak geçmiştir. E-okul bu işaretlemeyi yapmıştır.

Yani öğrencinin eski kurala göre hem 3 dersten başarısız olduğu için hem de 6 başarısız dersi olduğu için kalması gerekirken Sorumlu geçmiştir.

Karneden de görüldüğü üzere öğrencinin Sorumlu olduğu dersler;

Şeklindedir.

MEB'in bu konuda açıklama yapması gerekmektedir. Okullar resmi açıklama beklemektedirler ve bu karar olumlu bir karardır. Ayrıca 227 maddelik yeni yönetmelikle ilgili tereddütler de giderilmelidir.

Örneğin;

- Daha önce Anadolu Liselerinde Ortalama ile sınıf geçmek için 3,00 ortalama gerekirken yeni yönetmelikte tüm okullarda 50 olarak belirlenmiştir. Anadolu yada Fen Liselerinde 2012-2013'te 50 ortalamaya sahip olanlar sınıflarını geçebilecekler midir?

- Öğrencilerin sınav sonucuna itirazları okulda ya da ilçede oluşturulacak komisyon marifetiyle değerlendirileceğine göre bu komisyonlarda (özellikle ilçelerdeki) görev yapan öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek midir?

- Öğrencilerin sınav sonucuna itirazlarını kaç gün içerisinde yapmaları gerekmektedir? Yönetmelikte açık bir hüküm yoktur. Açıklanmalıdır.

- Mesleki çalışma dönemi olarak belirlenen okul açılıncaya kadar olan sürede görev yapmak kaydıyla yönetmelik yayımlandıktan sonraki 9-13 eylül tarihleri arasında öğretmenlere 15 saat ek ders ücreti ödenecek midir?

- Devamsızlıktan sınıf tekrarına kalan öğrenci okula gelmeye devam edebilir mi? Geçmişte bu konuda tartışmalar olduğundan açıklanmalıdır.

- Özellikle devamsızlıktan kalan öğrenciler ikinci dönemde de açık liseye kaydolabilmelidirler. Bu noktada bir engel yoktur fakat yönetmelikte yıl sonu diye belirtilmesi kafaları karıştırmıştır.

- Şu anda 40'tan fazla mevcuda sahip şubeler kapatılacak mıdır?

- Şubedeki öğrenci sayısı 40'ı aşıyorsa bu sınıfa öğrenci (naklen) alınabilir mi?

- Dersliğin yetersiz olduğu durumlarda 40'ı aşan sınıflar için ne tür tedbir alınacaktır?

- Resim/Müzik derslerinde sınıf ikiye bölünebilir mi? (Yoksa ortak olduğu değerlendirilerek şubedeki herkes anlamsız bir şekilde aynı dersi okumak zorunda mıdır?)

- … bu maddeleri sıralamak pekala mümkündür.

MEB'i 3 dersten başarısız öğrencileri geçirmek şeklinde öğrenci lehine kullandığı bu tasarruf nedeniyle alkışlıyoruz. Bir de bu ve tereddüde düşülen konularla ilgili açıklama yayımlanmış olsa

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:57 - KPSS'ye girecek adaylarla görevliler arasında 'saat' krizi17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkarma gemisi gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı
16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası
16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı
15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam