Önlisans KPSS'ye çift diploma ile başvurulabilir mi?

Önlisans KPSS başvuruları devam ediyor ve 24 Temmuz'da sona erecek. Çift önlisans diploması olanlar veya ikinci önlisans programı okuyanların başvuru imkanlarını inceliyoruz

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 16 Temmuz 2014 10:15, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Önlisans KPSS'ye çift diploma ile başvurulabilir mi?

Kılavuzdaki hüküm

Kılavuzun 15'inci maddesinde "Adaylar, birden fazla ön lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir." denilmektedir.

Çift diploma ile başvuru mümkün

Önlisans adaylarının çift diplomaya sahip olmaları durumunda bu diplomaları ÖSYM'ye tanıtarak başvuru yapmaları mümkündür.

Örneğin, hem işletme hem de kimya programlarından önlisans diploması olan adaylar ikisini birden sisteme tanıtarak tercihler sırasında her iki bölümden de tercih yapabilirler.

Önlisans mezunuyum. İkinci bir önlisans okuyorum. Ne yapmalıyım?

Elinizdeki diploma ile başvurunuzu yapın. Diğer önlisans bölümünüz bittiği zaman onu da sisteme eklettirebilirsiniz. (Hatta isterseniz şuan bile ikinci önlisans bölümünüzü de ekleyebilirsiniz ancak ÖSYM başvuru yetkilileri konuya hakim olmadıkları için sorun çıkarabilirler)

Önlisans mezunuyum. Şimdi başka bir 4 yıllık okuyorum. İlişik kesersem bunu da sisteme tanıtmalı mıyım?

Hayır, tanıtmanıza gerek olmaz. Çünkü 4 yıllık okumakta iken en az 2 yılını tamamladıktan sonra ilişik kesmek alan belirtmez, sadece bir önlisans mezunu olduğunuzu gösterir.

Örneğin, 4 yıllık işletme okur iken 2 yılı doldurduktan sonra üniversiteden ilişik kesenler 2 yıllık işletme mezunu sayılmazlar. Herhangi bir alanı olmayan önlisans mezunu olurlar. Bu şekilde olanlar da sadece 3001 kodunun yer aldığı kadroları tercih edebilirler. 3001 kodunu zaten ilk bitirdiğiniz önlisans programı mezunu olarak da tercih edebileceğiniz için ilişik keserek aldığınız diplomayı sisteme eklettirmenize gerek yoktur.

Bu Habere Tepkiniz