1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahalli İdarelere ilişkin Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 5/f-1 maddesi hakkında Danıştay Beşinci Dairesince verilen karar

17 Şubat 2004 17:40
+Aa- Yazdır

Mahalli İdarelere ilişkin Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 5/f-1 maddesi hakkında Danıştay Beşinci Dairesince verilen karar

T.C. DANIŞTAY
BEŞİNCİ DAİRE

ESAS NO: 2003/3578

Davacı ve Yürütmenin Durdurulmasına isteyen: Bülent Kartal ....
Karşı Taraf: 1. İçişleri Bakanlığı - ANKARA 2. Çankaya Belediye Başkanlığı-ANKARA

İsteğin Özeti: Davacı, mühendis olarak istihdam edilmesi talebinin reddine ilişkin 23.6.2003 tarihli işlem ile bu işlemin dayanağı olan 2.2.2000 tarih ve 23952 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İl Özel İdareleri, Belediyeler ve İl Özel İdareleri ve Belediyelerin Kurdukları Birlik, Müessese ve İşletmeler ile Bunlara Bağlı Döner Sermayeli Kuruluşlardaki Memurların Görevde Yükselme Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5/f-1. maddesinin mühendisler açısından iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemektedir.

Danıştay Tetkik Hakimi: Ali Alpat
Düşünçesi: Dava konusu yönetmeliğin 5/1-1 maddesi yönünden karar verilmesine yer olmadığına, dava konusu işlemin ise yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmesi gerektiği düşünülmüştür.
Danıştay Savcısı: Semra Şentürk
Düşüncesi: Yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için, 2577 sayılı idari Yargılama Usulü Kanununun 27 inci maddesinde öngörülen koşulların gerçekleşmediği anlaşıldığından, istemin reddi gerekeceği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Beşinci Dairesince davalı idarelerin birinci savunmalarının geldiği görülerek işin gereği yeniden düşünüldü:

Dairemizin 13.10.2003 günlü, E. 2003/2258 sayılı kararıyla dava konusu Yönetmeliğin 5/-1 maddesinin mühendisler açısından yürütülmesinin durdurulmasına yönelik istemi hakkında yeniden bir karar verilmesine yer bulunmamaktadır.

Davacının mühendis olarak istihdam edilmesi için yaptığı başvurusunun reddine ilişkin işlemin iptali istemine gelince;

Davalı idare, dava konusu yönetmelikle, mühendislik fakültelerini bitirmek suretiyle mühendislik unvanını kazanan, fakat kurumda memur olarak çalışanların mühendislik kadrolarına atanmalarını görevde yükselme olarak değerlendirip, aynı koşullara bağlamıştır. Oysa gördüğü öğrenimin sonucu olarak mühendislik unvanını kazanan, fakat memur olarak çalışmakta olanların mühendislik kadrolarına atanmaları, sadece sınıf ve unvan değişikliği için yapılacak sınavı kazanmaları zorunlu olmakla birlikte; yapılacak bu sınavın görevde yükselme sınavı dışında ihtiyaç halinde mühendislik mesleği ile ilgili ve dışarıdan mühendis alımları için yapılan sınavla aynı nitelikte olması gerektiği açıktır.

Bu durumda, davacının mühendis kadrosuna atanmak için yaptığı başvurunun, görevde yükselme sınavına girmesi gerektiği gerekçesiyle reddedilmesinde hukuki isabet bulunmamakta ise de, davalı idarelerden Çankaya Belediye Başkanlığının birinci savunmasında; mühendis ihtiyacı bulunmadığı belirtildiğinden, dava konusu işlemde bu nedenle hukuka aykırılık görülmemiştir. Ancak, yukarıda da açıklandığı üzere davacıya ihtiyaç halinde açlacak mühendislik mesleğiyle ilgili sınava girme olanağı tanınması gerektiği açıktır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu Yönetmeliği 5/f-1. maddesinin yürütülmesinin durdurulması istemi hakkında karar verilmesine yer olmadığına, dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulması isteminin reddine, 14.11.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Başkan
Üye
Üye
Üye
Üye
Ender
Mehmet
Günay
Esen
Ayfer
ÇETİNKAYA
ÜNLÜÇAY
ERDEN
EROL
ÖZDEMİR

HUSUMETTEN ÇIKARMA KARARI

Bülent Kartal tarafından, mühendis olarak istihdam edilmesi talebinin reddine ilişkin 23.6.2003 tarihli işlem ile bu işlemin dayanağı olan 2.2.2000 tarih ve 23952 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İl Özel İdareleri, Belediyeler ve İl Özel İdareleri ve Belediyelerin Kurdukları Birlik, Müessese ve İşletmeler ile Bunlara Bağlı Döner Sermayeli Kuruluşlardaki Memurların Görevde Yükselme Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5/f-1. maddesinin iptali istemiyle Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Çankaya Belediye Başkanlığına karşı açılan davay ait dosya incelendi:

2577 sayılı Yasanın 15/1-c maddesi uyarınca Başbakanlığın davalı konumundan çıkartılmasına karardan birer örnek gönderilmek suretiyle anılan idarenin ve tarafların durumdan haberdar edilmesine, 14.11.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Başkan
Üye
Üye
Üye
Üye
Ender
Mehmet
Günay
Esen
Ayfer
ÇETİNKAYA
ÜNLÜÇAY
ERDEN
EROL
ÖZDEMİR

 

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:18 - Fethiyeliler yangını söndürmek için seferber oldu01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı
00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı
22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam