1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB liselerde 4. sınıfları kapatsın

02 Mart 2015 11:56
+Aa- Yazdır
MEB liselerde 4. sınıfları kapatsın

2016 yılında Üniversite sınavlarına girecek öğrenciler ve velileri bu durumda kara kara düşünmeye başlamışlardır.

Dershaneler yasası ile beraber gelecek yıl dershanelerin kapısına ya kilit vurulacak ya da halk tabiriyle hazırlık liselerine, temel liselere dönüştürülecek.

Hazırlık liseleri veya temel liselerde devlet okullarında uygulanacak normal müfredatın uygulanmayacağı, müfredatın kağıt üzerinde kalacağı da açıktır.

Bugünlerde okullarda ve dershane sektöründe büyük bir hareketlilik söz konusu. Çünkü gelecek yılını düşünen velilerde talep var, dershanelerde de gelecek yıla hazırlık ve kayıt yoğunluğu var.

Dershaneler eğitim yaparlarken binalarında eğitim verdikleri üniversiteye hazırlık öğrenci sayısı bu binalar okula dönüşünce üçte iki oranında düşecektir. Yani dershane iken 300 kişiye ders veren kurum okula dönünce öğrenci sayısı da 100 e düşecektir. Bir de dershaneden okula dönüşmenin, fiziki ve personel harcamalarını düşünürsek dershaneler açısından maliyet söz konusu olacaktır.

Tüm bunlar da veliye yansıyacaktır. Derslik az talep fazla olunca birde maliyet eklenince fiyatlar uçmaya başladı. Veli dershane iken 4-5bin TL öderken şimdi bu fiyat duruma göre 2-5 kat arası artmaktadır.

Bizim halkımız çocuğunu okutmak için ahırdaki ineğini dahi satmayı göze alır. Böyle bir toplumda velinin kaygı duyması gayet normal.

Son günlerde konuştuğumuz eğitimciler dahil gelecek yıl için kaygılı. Eğitimcilerden gelecek yıl çocuğu sınava girecek olanlar bile kaygılı ve kendilerine özel okul arıyorlar.

Başarılı öğrenciler devlet okullarını terk etmeye başladılar bile. Bu da gösteriyor ki kanun yapmakla sorun çözülmez. Sorun önce çalışma yapıp ortaya çıkacak durumları değerlendirip tedbir almakla çözülür.

Bazı okullarda öyle durumlar var ki gelecek yıl özel okula (temel lise, hazırlık lisesi... vs.) gidip kaydolmak için rezervasyonlar yapılmış ve gerçekleşmesi halinde okulda neredeyse 12.sınıf öğrenci kalmayacak.

Bir sendika üstelik eğitim sendikası bu konuda okullar gelecek yıl açacağı kursları planlasın, öğretmen ücreti arttırılsın, okuldaki ders saati sayısı düşürülsün hatta veliler den de ücret alınsın diye öneri getirmeye başlamışlardır. Eğitim sendikalarının böyle bir talepte bulunması gerçekten şaşırtıcıdır.

MEB'in bu konuyu acil bir şekilde ele alması gerekir. Aksi halde korkarız gelecek yıl parası olan özel okullara gidecek, yarışa bir adım önde başlayacak, bazıları da geri kalmamak için kredi, borç harç içerisine girecek ya da sistemde geride kalıp kaderine razı olacak.

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:47 - 'Çok yüksek riskli' ilde validen 'ekstra önlem' uyarısı14:43 - Diyarbakır annelerinden CHP'li Özel'in açıklamalarına tepki14:38 - Danıştay'dan 1999 öncesi hizmetlerin borçlanılmasına dair karar14:36 - Eşini bıçaklayan koca ile aldatan kadın eşit kusurlu14:34 - Yaralıları taşıyan ambulans, beton mikserine çaptı: 3'ü sağlıkçı 5 yaralı14:29 - 'Geçiş ücretini ödemedi icralık oldu' haberlerine açıklama
14:21 - Kemoterapi hastalarının 'beklentisel bulantı' kabusuna çözüm için Türkiye'ye döndü14:09 - Kısıtlamanın olmadığı 'mavi' şehir rehavete kapılmadı13:58 - Eski eşini öldüren 'kırmızı ayakkabılı' şüpheli tutuklandı13:48 - Milli füzeyle bugüne kadarki en uzak hedefe atış yapıldı13:46 - Emniyet uyardı: FETÖ yeniden yapılanma içinde13:42 - Memurlara rüşvet verip devleti milyonlarca lira zarara uğrattılar
13:37 - Gümüşhane'de ağlayan kadını andıran kaya dikkat çekiyor13:23 - Sokak ortasında darp edilen kadın ve çocuğu koruma altında13:19 - O il bugün tam kapandı! Sokaklar sessiz13:06 - Karadeniz'in 'yüksek ve çok yüksek risk' kategorisindeki 6 ilinde sessizlik hakim12:57 - Kemik suyunda 50 kavanozdan 5 bine: Hedefi dünyaya açılmak
12:51 - Mezarlıkta çiçek satarak kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam