1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversitelerde Rektör atamaları unutuldu!

Rektörlük seçimleri iptal edilen 17 üniversiteden bir kısmının atamaları yapılırken, aylardır 6 devlet üniversitesine atama yapılmıyor !
09 Mart 2017 13:07
Yazdır
Bu üniversitelerde Rektör atamaları unutuldu!

Rektör atamaları ile ilgili 15 Temmuz sürecinden sonra yaşananları 13 Ocak 2017 tarihli haberimizde detaylı bir şekilde özetlemiştik.

Hatta söz konusu haberimizde, rektörlük başvurusu yapmasa bile yasal olarak üç yıllık profesör olan tüm akademisyenlerin halen Rektör olarak atanma ihtimaline de dikkat çekmiştik.

Bundan bir hafta sonra, seçimleri iptal edilen 17 üniversite ve İzmir'de kapatılan iki vakıf üniversitesinin devlet üniversitesine dönüştürülmesi ile birlikte toplam 19 yükseköğretim kurumundan 12'sinin Rektörlük görevine Cumhurbaşkanınca atama gerçekleştirildi.

Ancak, aralarında Çankırı Karatekin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Bartın, Iğdır, Siirt ve Yalova Üniversitelerinin Rektörlük görevlerine yapılacak atamalar ile ilgili belirsiz süreç ALTI AYDIR DEVAM EDİYOR.

REKTÖRLÜK GÖREVİNE VEKALET ALTI AYDAN UZUN SÜREBİLİR Mİ ?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinin 5 inci fıkrasında; "Rektör, görevi başında olmadığı zaman yardımcılarından birisini yerine vekil bırakır. Rektör görevi başından iki haftadan fazla uzaklaştığında Yükseköğretim Kuruluna bilgi verir. Göreve vekalet altı aydan fazla sürerse yeni bir rektör atanır." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm, halihazırda görevdeki bir rektörün görevi başından herhangi bir sebeple altı aydan fazla uzak kalması halinde dikkate alınmaktadır.

Yukarıda belirtilen üniversitelerin Rektörlerinin görev süreleri "10 EYLÜL 2016" tarihinde dolmasına rağmen, yeni atamalar yapılmadığı için görevlerine devam etmelerinde engelleyici bir hüküm bulunmamaktadır.

Hatta, 1982 yılında çıkartılan 35 yıllık "Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği"nin 4 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında yer alan; ".....Yeni rektör atanıncaya kadar REKTÖR veya VEKİLİNİN görevi devam eder." hükmü de düşüncemizi desteklemektedir.

CUMHURBAŞKANI LİSTE DIŞI ADAYLAR ATAYABİLİR !

Yukarıda izah edildiği üzere, Cumhurbaşkanlığınca 12 üniversitenin Rektörlük görevine Yükseköğretim Kuruluna Rektör aday adayı olarak başvuru yapanlar arasında atamalar yapılmıştı.

Ancak, atama bekleyen diğer yükseköğretim kurumlarına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinde geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme gereği başvuran adaylar haricinde de Rektör ataması yapılabilir.

Şöyle ki, 676 sayılı KHK ile değişik 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasında "Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır." hükmü yer almaktadır.

Buna göre, Cumhurbaşkanı yasada belirlenen sürede önerilenlerden birisini atamaması ve YÖK tarafından yeni adaylar sunulmaması halinde kendisi doğrudan liste dışı adayları atama yetkisine sahiptir !

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 3 23
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:08 - Borsa haftaya yükselişle başladı10:05 - İzmir'de kayıp kişinin cesedi dere yatağında bulundu09:54 - Mardin'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı09:51 - Dolar güne yükselişle başladı09:42 - Cezaevlerinde 'kapalı görüş' başladı09:35 - Kamu bankalarından düşük faizli yeni kredi paketi09:22 - 'Tedbirlerimiz seyahatin her aşamasını kapsayacak şekilde uygulanacak'09:20 - ASELSAN, polisi yeni teknolojilerle konuşturacak09:18 - Bayburt ve Kütahya'da 2 köy karantinaya alındı09:17 - Salgınla mücadele asıl şimdi başlıyor
09:10 - Erdoğan Ankara'ya geliyor. 4 aydır yapılamayan toplantı yapılacak09:09 - Rıdvan Dilmen: Test sonucum pozitif çıktı09:08 - Yarım asırlık Pamukkale Turizm şirketi 200 şubesini kapatıyor08:59 - Meclis 48 gün sonra toplanıyor! İlk madde bekçiler08:57 - Bugün itibariyle hayatımızda neler değişecek?08:54 - Emir subayını yakalayan ekip iğneyle kuyu kazmış08:14 - Kılıçdaroğlu'ndan büyük kurultay ve ittifak hamleleri08:12 - Mesleki eğitimde paradigma değişimi başlıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni normalleşme sürecinde, korona tedirginliğiniz devam ediyor mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam