1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversitelerde Rektör atamaları unutuldu!

Rektörlük seçimleri iptal edilen 17 üniversiteden bir kısmının atamaları yapılırken, aylardır 6 devlet üniversitesine atama yapılmıyor !
09 Mart 2017 13:07
Yazdır
Bu üniversitelerde Rektör atamaları unutuldu!

Rektör atamaları ile ilgili 15 Temmuz sürecinden sonra yaşananları 13 Ocak 2017 tarihli haberimizde detaylı bir şekilde özetlemiştik.

Hatta söz konusu haberimizde, rektörlük başvurusu yapmasa bile yasal olarak üç yıllık profesör olan tüm akademisyenlerin halen Rektör olarak atanma ihtimaline de dikkat çekmiştik.

Bundan bir hafta sonra, seçimleri iptal edilen 17 üniversite ve İzmir'de kapatılan iki vakıf üniversitesinin devlet üniversitesine dönüştürülmesi ile birlikte toplam 19 yükseköğretim kurumundan 12'sinin Rektörlük görevine Cumhurbaşkanınca atama gerçekleştirildi.

Ancak, aralarında Çankırı Karatekin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Bartın, Iğdır, Siirt ve Yalova Üniversitelerinin Rektörlük görevlerine yapılacak atamalar ile ilgili belirsiz süreç ALTI AYDIR DEVAM EDİYOR.

REKTÖRLÜK GÖREVİNE VEKALET ALTI AYDAN UZUN SÜREBİLİR Mİ ?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinin 5 inci fıkrasında; "Rektör, görevi başında olmadığı zaman yardımcılarından birisini yerine vekil bırakır. Rektör görevi başından iki haftadan fazla uzaklaştığında Yükseköğretim Kuruluna bilgi verir. Göreve vekalet altı aydan fazla sürerse yeni bir rektör atanır." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm, halihazırda görevdeki bir rektörün görevi başından herhangi bir sebeple altı aydan fazla uzak kalması halinde dikkate alınmaktadır.

Yukarıda belirtilen üniversitelerin Rektörlerinin görev süreleri "10 EYLÜL 2016" tarihinde dolmasına rağmen, yeni atamalar yapılmadığı için görevlerine devam etmelerinde engelleyici bir hüküm bulunmamaktadır.

Hatta, 1982 yılında çıkartılan 35 yıllık "Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği"nin 4 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında yer alan; ".....Yeni rektör atanıncaya kadar REKTÖR veya VEKİLİNİN görevi devam eder." hükmü de düşüncemizi desteklemektedir.

CUMHURBAŞKANI LİSTE DIŞI ADAYLAR ATAYABİLİR !

Yukarıda izah edildiği üzere, Cumhurbaşkanlığınca 12 üniversitenin Rektörlük görevine Yükseköğretim Kuruluna Rektör aday adayı olarak başvuru yapanlar arasında atamalar yapılmıştı.

Ancak, atama bekleyen diğer yükseköğretim kurumlarına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinde geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme gereği başvuran adaylar haricinde de Rektör ataması yapılabilir.

Şöyle ki, 676 sayılı KHK ile değişik 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasında "Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır." hükmü yer almaktadır.

Buna göre, Cumhurbaşkanı yasada belirlenen sürede önerilenlerden birisini atamaması ve YÖK tarafından yeni adaylar sunulmaması halinde kendisi doğrudan liste dışı adayları atama yetkisine sahiptir !

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 3 23
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:33 - Ceza yerken canında oluyordu!23:30 - Kenan Işık'tan iyi haber: Gözleriyle iletişim kuruyor23:28 - Burhan Kuzu'dan sosyal medya kararı! Kapatıyorum23:22 - Ali Koç, Erdoğan'a söylediği sözü canlı yayında açıkladı23:17 - İBB, Bayrampaşa otogarını tümüyle yeniledi23:08 - CHP'li belediye başkanları Bolu'da bir araya gelecek23:03 - 'Hepimiz Ermeniyiz gibi sloganları bir kenara bırakalım'22:58 - Şırnak'ta terör mağdurları yeni konutlarına kavuştu22:53 - Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin acı günü22:47 - MEB Yönetici Seçme Sınavı Duyurusu 2020-MEB-EKYS yayımlandı
22:41 - Antalya Büyükşehir, eski köy okullarını yeniliyor22:36 - Erzurum beyaz gelinliğine hasret kaldı22:31 - Şebeke avcısı vatandaşlar, cambazları aratmıyor22:26 - Uzun yargılama süreleri kısalıyor22:21 - En çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları açıklandı22:16 - Bu okulda yarıyıl tatili yok22:11 - Selçuk Bayraktar: Teknolojiye olan ilgiyi yükselteceğiz22:06 - Sivasspor, liderliğini sürdürüyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam