1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OHAL'de istifa edememe sorunu çözüldü

OHAL'de istifa eden memur, istifasının kabul edilmesi halinde, yeniden geri dönebilecektir
25 Ağustos 2017 08:20
Yazdır
OHAL'de istifa edememe sorunu çözüldü

Memurlar.net'te yayımlanan haberlerde, Devlet memurlarının OHAL döneminde istifa edemediğine dikkat çekilmişti.

657 sayılı Kanununda yer alan hüküm gereğince, memurun istifası kabul edilse dahi yerine başka bir memur atanmadığı sürece, görevi bırakması halinde, istifa eden memur bir daha memuriyete dönememekteydi.

694 sayılı KHK'da yapılan düzenlemeyle bu sorun çözülmüştür. Yerine başka bir memurun gelip başlaması şartı kaldırılmıştır. İstifanın kamu kurumunca kabul edilmesi yeterli görülmüştür.

Eski Madde:

Madde 96 - Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

Yeni madde:

Madde 27- 657 sayılı Kanunun 96 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Madde 96- Olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet memurları, çekilme istekleri kabul edilmedikçe veya yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar."

DEĞERLENDİRME

Yeni düzenleme gereğince, istifanın kamu kurumu tarafından kabul edilmesi yeterli bulunmuştur. Bu halde, yani istifanın kabulü halinde ayrılan memur, daha sonra yeniden kamu kurumlarına dönebilecektir.

Ancak, OHAL döneminde kurumun onayını beklemeden istifa edenlerin bir daha memuriyete dönememesi yönündeki hüküm durmuştur. Bu nedenle istifa edecek memurların, istifalarını bir dilekçe ile kamu kurumlarına bildirmeleri ve kamu kurumlarının istifalarını kabul etmelerini beklemeleri gerekmektedir.

Devlet memurları, OHAL'den dolayı istifa edemiyor!
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 36
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:56 - Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 59 uzman yardımcısı alacak08:50 - Kimyasal Mazlum'dan tehlikeli adım08:49 - Görevden alınan Büyükşehir Belediye Başkanı ile 2 ilçe belediye başkanına gözaltı08:40 - Kadına şiddete tedbir mahkemesi geliyor08:37 - Karayollarında durum08:31 - TL'ye kalkan oldular08:15 - Hakimliği bıraktı oğlunu savunuyor08:00 - El frenini çekmeyi unuttuğu taksisinin altında can verdi07:45 - Sefa'nın intiharında 'Mavi Balina' şüphesi07:35 - Otobüsler de elektriklendi
07:30 - Eski Alman Bakan'dan itiraflar: Erdoğan'ı dinlemedik Kürtleri kullandık07:21 - Meksika imamından 9 ByLock hattı çıktı07:16 - 2020'de memurlara ilave ödeme ne kadar artıyor?07:06 - Barış Pınarı Harekatı'na tepki için toplanan grup protesto edildi06:40 - Manastırda Mehmetçik'e dua06:31 - Havalar artık soğumaya başladı - Haritalı06:11 - Süre bu akşam doluyor, hepsi gidecek00:04 - Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam