1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özür durumu olan norm fazlası öğretmenler resen ilçe dışına atanamaz

Bazı il milli eğitim müdürlükleri, MEB tarafından ilçe emrine atanan öğretmenleri norm fazlası olarak ilçe dışına re'sen atamaya başladı
12 Aralık 2017 13:43
+Aa- Yazdır
Özür durumu olan norm fazlası öğretmenler resen ilçe dışına atanamaz

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliklerinde öğretmenleri, özürlerinin bulunduğu ilçelerdeki ihtiyaç bulunan okullara tercihlerini alarak, puan üstünlüğüne göre atamalarını yapmaktadır.

Ayrıca zaman zaman popülist davranarak il/ilçe emri uygulaması yaparak öğretmenleri özrünün bulunduğu ilçe emrine sonradan dağıtımı yapılmak üzere ihtiyaç fazlası öğretmen olarak atamaktadır. Büyük şehir olmayan illerimizde il merkezindeki ilçede özrü bulunanlar ise il milli eğitim müdürlüklerine atanmaktadır.

Bu öğretmenler özürlerin bulundukları ilçe sınırları içinde ihtiyaç olmaması halinde ise bazı il mili eğitim müdürlükleri tarafından norm kadro fazlası öğretmen atamalarında ilçe dışına resen atamaktadırlar.

Halbuki bu tür atamalarda,17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kullanılmaktadır.

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 1. fıkrasındaki; "....il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır." hükümlerini uygulanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu hükümler nedeniyle norm kadro fazlası öğretmen atamalarında mazeretleri yani özür durumları da dikkate alınmak zorundadır. Bu nedenle özür durumu olan öğretmenler özrünün bulunduğu yerin dışına resen atanamaz. Zaten bakanlık bu öğretmenleri özrünün bulunduğu ilçe milli eğitim müdürlüğü emrine atamıştır. Bakanlık okulunda/ilçede yada il milli eğitim müdürlüğü emrinde yer alan ve özrü bulunan öğretmenlerin özürlerinin bulunduğu yerleşim yerine görevlendirme ve atama yapan il milli eğitim müdürlüklerini acilen uyarmalıdır.

Örneğin;

1- Osmaniye ili Toprakkale ilçesinden özür durumu nedeniyle Adana ili Yüregir ilçesine ilçe mili eğitim müdürlüğü emrine atanan öğretmen geçen hafta Adana'nın Pozantı ilçesine atanmıştır.

2- Mersin ili Tarsus ilçesinden özür durumu nedeniyle Adana ili Seyhan ilçesi ilçe mili eğitim müdürlüğü emrine atanan öğretmen geçen hafta Adana'nın Feke ilçesine atanmıştır.

Örnek verdiğimiz Adana ilinde 100'den fazla öğretmen bu durumdadır, diğer illeri yazmıyoruz bile. Hatta adana ili zorunlu hizmet görevini yapan bir öğretmeni zorunlu olmayan bir okula resen atamıştır.

Yukarıda izahına çalıştığımız konularda İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde uygulama birliği bulunmamaktadır. Uygulama birliğinin sağlanması, okul ve kurumlarda yönetim, eğitim ve öğretim hizmetlerinin gerekli ve yeterli personelce yürütülmesi, Personel boyutunda atıl kapasite yaratılmaması, var olan atıl kapasitenin ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilmesine zemin oluşturarak verimliliğe dönüştürülmesi için MEB acilen Norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri konusunda kapsamlı bir genelge/duyuru/kılavuz çıkarmalıdır.

Şimdi soruyoruz;

1- Özür durumu bulunan öğretmenleri ilçe milli eğitim müdürlüğü emrine atarken kamu zararı aklınıza gelmedi mi?

2- Geldiyse neden direkt il milli eğitim müdürlüğü emrine atamadınız?

3- Bu öğretmenlere söylediniz mi seni özür durumundan Seyhan'a atıyoruz ama norm fazlası atamalarında Feke'ye atayacağız dediniz mi?

4- Bu öğretmenlere söylediniz mi seni Yüregir'e atıyoruz ama norm fazlası atamalarında Pozantı'ya atayacağız dediniz mi?

Demediniz tabi ki....

Öğretmen ilçede özrü varsa o öğretmeni o ilçede istihdam etmek zorundasınız çünkü o öğretmeni o ilçeye siz özür durumundan atayarak atıl kapasite meydana getirdiniz.

Özür durumu olan norm fazlası öğretmenler resen ilçe dışına atanamaz veya görevlendirilemez.

Norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmelerinde; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına özür durumları dikkate alınarak atanırlar kuralı uygulandığından, özür durumu olan norm kadro fazlası öğretmenlerin bulundukları yerleşim yeri ya da ilçe dışındaki bir yere atanması veya görevlendirmesi mevzuata göre göre mümkün değildir.

Bu konuda Danıştay 5. Dairesinin 201/336 Esas Sayılı kararında "Devlet memurunun hizmet gereği başka bir yere naklen atanması söz konusu olduğunda, atama işleminden önce eş durumu özrünün gözetilmesi ve ........... Yönetmeliği'nde belirtilen esaslar dahilinde atama işleminin kurulması zorunludur." açıklamasına yer verilerek eş durumu özrünün gözetilmesi ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre işlem tesis edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Bu durumdaki öğretmenlerimizin ilişiklerini kesmeyerek aşağıda yer verdiğimiz dilekçeyi İdarelerine vermeleri gerekmektedir.

Özür durumu olan norm fazlası öğretmenlerden özrünün bulunduğu ilçe dışına resen atananların idareye verecekleri dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 6 16
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:12 - Isparta'da midibüsle otomobil çarpıştı: 15 yaralı19:00 - Veriler açıklandı... Hasta sayısı yükselmeye devam ediyor18:55 - Bisiklet sürücüsünden geriye çizmeleri kaldı18:41 - Yazıcıoğlu suikastında FETÖ'cü Adil Öksüz izi18:27 - Hastaneye yatırılan her 100 korona hastasından biri felç oluyor18:19 - ODTÜ'lü Aslı müdürlüğü bıraktı, 'kuşkonmaz' üretimiyle ihracatçı oldu
18:08 - Meteoroloji'den bir uyarı daha: Balkanlar'dan soğuk hava geliyor18:05 - Muvazzafların da olduğu 7 kişi FETÖ'den gözaltına alındı17:59 - Diyarbakır'da hemşire koronavirüsten hayatını kaybetti17:53 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi17:51 - Bin kişi sosyal mesafeli zeybek oynadı17:50 - Erdoğan: En büyük gücümüz bu tarihi mirasımız
17:39 - İYİ Partili Ümit Özdağ, Disiplin Kurulu'na sevk edildi17:36 - 'Kaymakamın karıştığı kazaya soruşturma başlatılmadı' iddialarına açıklama17:28 - Validen 'Misafir kabul etmeden çekirdek ailenizle vakit geçirin' uyarısı17:27 - 380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı17:19 - Koronavirüse yakalanan Başkan hastaneye kaldırıldı
17:07 - Kız isteme yolunda feci kaza: 13 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam