1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi?

Bir belediyede sözleşmeli personel olarak işe başlayan birisi, belediye tarafından şeflik görevini yürütmek üzere görevlendirebilir mi?
22 Ağustos 2018 10:02
Yazdır
Sözleşmeli personel şef olarak görevlendirilebilir mi?

SORU: İyi akşamlar kolay gelsin bir sorum var sizlere .... Büyükşehir belediye başkanlığına bağlı ... Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde memur kadrosunda görev yapıyorum. Görev yaptığım kurumda 4B'li sözleşmeli personel olarak çalışan arkadaşlarımız idarenin takdiri ile su ve kanal işletme şefleri yapıldı. Şef kadrosu GİH sınıfında diye biliyorum. Sizce yapılan bu görevlendirmeler doğru mudur
Teşekkür eder iyi akşamlar dilerim

CEVAP:657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. Maddesinin A bendi ile B bendinin ilk fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"A) Memur: Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır. Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.
B) Sözleşmeli personel: Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Cumhurbaşkanınca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde, ihdas edilen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir."

6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 6. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"İlgililer sözleşmelerinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamaz."

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Su ve Kanalizasyon İşletme Şefliği mahiyeti itibariyle zaruri ve istisnai hallere münhasır geçici bir iş değildir.

Aksine asli ve sürekli kamu hizmeti ile ilgilidir.

Devlet Personel Başkanlığı da 25/04/2011 tarih ve 7454 sayılı görüşünde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi çerçevesinde sözleşmeli istihdam edilen mühendislerin birim amiri mühendisi olarak görevlendirilemeyeceği yönünde görüş bildirmiştir. Tıklayınız.

Sonuç olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi çerçevesinde sözleşmeli istihdam edilen personelin Su ve Kanalizasyon İşletme Şefi olarak görevlendirilemeyeceği kanaatindeyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:38 - Çukurca'da İHA alarmı12:29 - Türkiye, Kabil'deki saldırıyı şiddetle kınadı12:20 - Elektrik hatlarına 'havalı' temizlik12:15 - Yaptıkları ameliyat ile tıp literatürüne girdiler12:15 - Tatilde dönen İmamoğlu, meteorolojiyi suçladı12:12 - Çalışma hayatlarının ikinci baharında üretime katkı sunuyorlar12:07 - Ata yadigarı eşyaları 'müze' gibi atölyede sergiliyor11:54 - CHP'li Ağbaba: Yakın dönemde işsizlik daha da artacak11:50 - Irak'ın kuzeyine hava harekatı: 2 terörist öldürüldü11:45 - Bombalanan emniyet binası 'millet bahçesi'ne dönüşüyor
11:40 - Muhtara cumhurbaşkanına hakaretten tutuklama11:30 - Adana'nın güneşi, Şehir Hastanesi'ni aydınlatıyor11:24 - 'Esnaf artık devlet rekabetiyle baş edemiyor'11:20 - Bakan çağrıda bulundu, eğitim merkezi hayvanat bahçesine döndü11:15 - 'Japonya'da FETÖ tehdidi konusunda beklentilerimiz karşılanmıyor'11:10 - FETÖ'nün 'emniyet mahrem yapılanmasının' bilinmeyenleri11:00 - Kıl çadırlardan yapılan kütüphane gençlerin hizmetinde10:50 - Kabinedeki 2 bakan tatil için Trabzon'u seçti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam