1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hizmetiçi eğitim faaliyetlerine resen görevlendirme yapılabilir mi?

MEB, hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde görevlendirmeyi resen yapabilir mi? Resen görevlendirmeleri bir gün öncesinden bildirebilir mi?
29 Eylül 2018 10:30
Yazdır
Hizmetiçi eğitim faaliyetlerine resen görevlendirme yapılabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak öğretmenlerin belirlenmesinde zaman zaman görevlendirmelerin resen yapıldığı ve faaliyete katılacak öğretmenlere görevli olduklarına dair duyuruların faaliyetin başlamasına çok kısa bir süre kalacak şekilde yapıldığı, bu durumun da mağduriyetler yaşatmakta olduğu ortadadır.

MEB, öğretmene zorunlu seminer görevi verecek MEB, yarıyıl tatilindeki re'sen görevlendirmede, ailevi durumları dikkate almalı!

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenecek olan hizmetiçi eğitim faaliyetleri bir takvime bağlanarak faaliyetlerin düzenleneceği yılın başında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlara duyurulmaktadır. Bu duyuru takvimine göre hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılmak isteyenler MEBBİS modülü üzerinde talepte bulunmakta, talebi kabul edilenler ise belirtilen tarihteki hizmetiçi eğitim faaliyetine katılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün 15.01.2018 Tarih ve 1021764 Sayılı Yazısı ile de hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde gönüllülük ilkesinin esas alındığı bildirilmektedir.

MEB; Seminerlere katılmada gönüllülük esastır

Ancak, isteğe bağlı gönüllülük esasına dayalı bu faaliyetlerin yanı sıra zaman zamanda öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığınca hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde resen görevlendirilmektedir. Resen yapılan bu görevlendirmelerden öğretmenlerin önceden haberi olmadığından bu durum zaman zaman öğretmenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir. Bir kısım illerde ise faaliyetlerde görev alan öğretmenlere gereken duyurular faaliyetin başlamasından çok kısa süre önce bildirilmekte (pazartesi başlayacak olan faaliyetin cuma günü öğretmenlere bildirilmesi gibi), bu durum ise öğretmenleri mağdur etmektedir. Mağduriyetlerin önünde geçmek adına hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde resen görevlendirme yapılmaması ve görevlendirilmek isteyen öğretmenlere gerekli duyuruların faaliyet başlamadan ortalama 15 gün öncesinde bildirilmesi yararlı olacaktır.

Bu nedenle de, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde gönüllük esasının ilke edinilerek isteğe bağlı faaliyetlere katılımın sağlanması ve faaliyetlere katılacak olan öğretmenlere gerekli duyurunun faaliyet başlamadan ortalama 15 gün öncesinde yapılması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

MEB, seminer tarihinde ilk kez, Cumartesi ve Pazar günlerine çalışma koydu Öğretmenler mesai saatleri dışında seminerlere çağrılamaz
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:04 - Bakanlık, kamu filo yönetim sistemini kuruyor!11:04 - 'Emeklilere verilecek promosyon en az bir maaş tutarı olmalı'11:01 - Kamu Başdenetçisi Malkoç: 28 Şubat'ı demokrasi ve sandık bitirdi10:58 - İçişleri Bakanı canlı yayında gözyaşlarını tutamadı10:58 - Trump'tan coronavirüs açıklamasındaki Türkiye detayı!10:56 - Yerli otomobil için fabrika lansmanı 12 Mart'ta Gemlik'te yapılacak10:53 - 'Biz memuruz, maaşımızı da siz ödüyorsunuz'10:42 - 'Olası İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırlıyoruz'10:39 - Gram altın 326 lira seviyelerinde10:35 - Şentop, parlementer sisteme dönme tartışmalarını değerlendirdi
10:32 - Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Regaib Kandili' mesajı10:29 - İhaleye karşı çıkan doktor, sekreter tarafından darp edildi10:15 - Boks makinesinden para çalmışlardı, tutuklandılar10:09 - Borsa, güne düşüşle başladı10:06 - Tokalaşmadığı için vatandaşlık belgesi alamadı10:05 - Bakanlıktan Kapatılan DPB'nin işleri hakkında kurumlara genelge10:04 - İtirafçı: Oktar, kadınları döverdi10:01 - Profesör, veterinere tecavüzle suçlanıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam