1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Büyükşehirlerde, 'muhtar'a gerek var mı?

Özellikle büyükşehirlerde muhtar seçimi yapılmasına gerek var mıdır?
09 Ocak 2019 15:22
Yazdır
Büyükşehirlerde, 'muhtar'a gerek var mı?

Muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi 1944 tarihli Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanununa göre yapılmaktadır.

Kanunun 1. maddesine göre muhtarların 17 adet görevi bulunmakta olup, vatandaşlar genel olarak ikametgah ve nüfus kayıt örneği çıkarılması işlemlerini bilmektedir.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artık bir çok belge turkiye.gov.tr üzerinden verilebilmektedir.

Hali hazırda, özellikle büyükşehirlerde, vatandaşlar tanımadıkları, bilmedikleri ve genel olarak bir iş yapmayan muhtarlara oy vermek zorunda kalmaktadır.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre 50 bini aşkın muhtar bulunmaktadır. Her muhtara 2019 yılı Ocak ayı itibariyle 1911 TL net maaş verilecektir. Tıklayınız. Yani aylık 95 milyon TL yıllık ise 1 milyar 144 TL'lik maaş ödemesi yapılmaktadır. Muhtarların SGK primlerini de Devlet ödemektedir.

Ayrıca muhtarlara genel olarak belediye ve il özel idarelerince mekan yapılmaktadır.

2019 yılı itibariyle özellikle büyükşehirlerde, muhtarlıklara ihtiyaç olup olmadığı yeniden ele alınmalıdır.

Muhtarlıklarca yapılan işlerden kalan kısımların belediyelere ve kaymakamlıklara devri yapılarak, bir kaynak israfına son verilmelidir.

Büyükşehirlerde muhtar seçimine gerek var mı anketi için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam