1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kademelendirilmiş yaş grubu için kaç yıl hizmet gerekli?

1999 öncesi sigortalı, esnaflık veya memuriyet süresi bulunanların kademeli yaş grubuna dahil olabilmesi için, 23/05/2002 tarihi itibariyle en az 3 yıl hizmetlerinin olması gerekmektedir.
20 Mart 2019 00:03
Yazdır
Kademelendirilmiş yaş grubu için kaç yıl hizmet gerekli?

SORU: 01.01.1973 doğumluyum. 01.07.1995 tarihinde sigortalı oldum. 09.09.1999 tarihinde kamu kurumuna memur olarak atanıp işbaşı yaptım. 01.07.1995 ile 09.09.1999 tarihleri arasında 280 gün ödenmiş sigorta primim var. 1995 kasım - 1997 mayıs arası yapmış olduğum 1 yıl 6 askerliği 2001 yılında borçlanıp ödemesini yaptım. Ne zaman emekli olurum. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: 2008 Ekim öncesi girişli memurlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında işlem görürler.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra memurluğa başlayanlar kadın 58, erkek 60 yaş ve her ikisi için de 25 yıl hizmet gerekir. Ancak, 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı, esnaf olarak çalışmalar olduğunda yaş grubunda geçici madde 205 hükmü uygulanır.

5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü kademelendirilmiş yaş gruplarını belirler. Kademelendirilmiş yaş gruplarına girilebilmesi için de mutlaka 23/05/2002 tarihindeki hizmet süresinin en az 3 tam yıl olması gerekir. Yoksa, erkek memurlar 60, kadın memurlar ise 58 yaş koşuluna tabi olurlar.

23/05/2002 öncesi geçmiş olmak şartı ile borçlanılacak süreler, ne zaman borçlanılırsa, yani SGK. dan hizmet satın alınırsa 23/05/2002 tarihindeki hizmet süresine katılır.

Erkek memurlar için Yaş + 25 yıl hizmet = EMEKLİLİK demektir.

Bu bağlamda durumunuz için değerlendirmemiz;

23/05/2002 tarihi itibariyle sigortalı ve borçlanmış olduğunuz askerlik süresi ile beraber hizmet sürenizi 2 yıl 3 ay 10 gün olarak hesaplamaktayız.

Bu hizmet süreniz sizi kademelendirilmiş yaş grubuna dahil etmez.

Sizin emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı Kanun Madde 39 hükmünde gösterilen 60 yaşınızı dolduracağınız tarih olur.

1/1/1973 + 60 = 1/1/2033 + 25 yıl hizmet = 5434 sayılı Kanun kapsamında EMEKLİLİK durumunuz bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:33 - FETÖ'den aranan öğretmen Samsun'da yakalandı14:31 - Kaman Belediye'sinden 'Atatürk Bilgi Evi' açıklaması14:26 - 'Sahurda ve iftarda bağırsak tembelliğine karşı salata tüketilmeli'14:23 - FETÖ sanığı istihbaratçı binbaşıya beraat14:22 - İstanbul Havalimanı'na 'Özel Başarı' ödülü14:14 - Şanlıurfa'da tefecilik operasyonunda 8 tutuklama14:11 - CHP'den Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a çağrı14:05 - 5 kişinin motorsiklete binme şekli görenleri şaşırttı14:01 - Vekalet ücreti alıp dava açmayan avukata hapis14:00 - Sağlık Bakanlığı, alt bölge tayin talebini reddetti
13:55 - 17-18-19-20 Mayıs 2019 tarihinde FETÖ'den haklarında işlem yapılanlar13:54 - Huawei'den kullanıcılarını rahatlatacak Google açıklaması13:50 - Bakan Kurum: Akıllı şehirler oluşturmayı amaçlıyoruz13:47 - 'Polis muhtarlara kim nereli diye soruyor' iddalarına yalanlama13:42 - 'Akın Öztürk korgeneral dahi olamazdı'13:41 - Yusufeli'de MHP'den AK Parti adayına destek13:38 - ATO'dan en hızlı büyüyen Ankara şirketlerine tebrik13:35 - TMO 26 yıl sonra kabuklu kırmızı mercimek alacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam