1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekli memur, başkan danışmanı olursa, emekli aylığı kesilir mi?

Emekli memur belediyelerde başkan danışmanı olursa emekli aylıklarını almaya devam edebilir mi?
22 Mart 2019 00:05
Yazdır
Emekli memur, başkan danışmanı olursa, emekli aylığı kesilir mi?

Emekli aylığı almakta iken yeniden çalışmaya başlayanların emekli aylıklarının kesilmesi veya kesilmemesi gereken durumlar, 27/4/2005 tarihli ve 25798 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30. maddesinde açıklanmıştır.

Madde 30 hükmü;

" Cumhurbaşkanı tarafından atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz.

Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri;

....

d) Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,

....

Hakkında uygulanmaz.

......"

Belediye başkan yardımcıları ile ilgili 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu Madde 20 hükmü Danışmanların durumunu açıklar. Madde hükmü;

"Nüfusu iki milyonu aşan büyükşehir belediyelerinde on, diğer büyükşehir belediyelerinde beşi geçmemek üzere başkan danışmanı görevlendirilebilir. Danışman olarak görevlendirileceklerin en az dört yıllık yüksek öğrenim kurumlarından mezun olması şarttır. Danışman olarak görevlendirilme, memuriyete geçiş, sözleşmeli veya işçi statüsünde çalışma dahil, ilgililer açısından herhangi bir hak teşkil etmez. Danışmanların görev süreleri sözleşme süresi ile sınırlıdır. Ancak bu süre belediye başkanının görev süresini aşamaz.

Danışmanlara, her türlü ödemeler dahil, büyükşehir belediyesi genel sekreterine ödenen brüt aylık miktarının % 75'ini aşmamak üzere belediye meclisinin belirlediği miktarda brüt ücret ödenir."

Hükümlerin Yorumu/Değerlendirmemiz:

Bu hükümlerde, emekli aylığı alan kişiler şayet seçimler sonucunda bir göreve gelmişlerse, emekli aylıklarının kesilmemesi gerektiği,

Belediyelerde de emekli veya emekli olmayan şeklinde bir ayrım olmaksızın belediyelerde başkan danışmanı olarak görevlendirme yapılabileceği ve ücret alacakları,

belirlenmiştir.

Buradan çıkan sonuç şu olmaktadır; Şayet belediye başkan yardımcısı seçimler neticesinde belediye meclis üyesi arasından görev verilen kişi olursa, belediye meclis üyesinin de bir emekli aylığı varsa bu aylıklarının kesilmeyeceği,

Ancak, belediye meclis üyesi değilde, yani seçimlere girmeyen ve belediye başkan yardımcılığına dışarıdan bir emekli kişinin görevlendirilmesi halinde ise emekli aylıklarının kesilmesi gerektiği,

gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:19 - Bakan Pekcan, Volkswagen'in fabrika kuracağı ili açıkladı11:11 - Milyonerler, 7 ayda 83,4 milyar liralık döviz aldı11:07 - Teknoloji girişimleri için 1,1 milyar liralık 5 yeni fon11:03 - İstanbul Havalimanı'nda yolculara yeni kolaylık: Harç pulu otomatı10:55 - Diyarbakırlı annelerin eylemi 13'üncü gününde, katılım devam ediyor10:49 - Otomobil park halindeki tıra çarptı: 3 ölü 3 yaralı10:45 - Doğu Anadolu'daki 3 ilde gök gürültülü sağanak bekleniyor10:35 - Üzüm bağlarına 'gırnatayla' girildi10:29 - Mehmetçik'ten yaralı teröriste şefkat eli10:21 - '5 aylık süreçte 6 Milyon TL borç ödedik'
10:10 - Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası: Yedi Değirmenler10:03 - Veliler dikkat! Bu belirtiler varsa çocuğunuz 'disleksi' olabilir10:01 - Ücretli öğretmenlere sınıf rehberliği ve kulüp görevi verilebilir mi?09:57 - Burası 'Ahiret Kavşağı'09:51 - Dışişlerinden, Suudi Arabistan'daki saldırıları kınama09:47 - Meteorolojiden iki il için kuvvetli sağanak uyarısı09:43 - Elektriği dün en çok bu saatte tükettik09:35 - D-100'de kaza...Edirne istikameti trafiğe kapandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam