1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askerlik dönemi, emeklilikte, hizmet başlangıcı olur mu?

1999 öncesi hizmeti olanlar için emeklilik yaşının belirlenmesinde göreve başlama tarihleri, yani işçi, esnaf, memur olarak başlama tarihleri dikkate alınmaz. Tek dikkate alınan husus, 23/05/2002 tarihine kadar olan toplam hizmet süresidir.
02 Nisan 2019 00:04
Yazdır
Askerlik dönemi, emeklilikte, hizmet başlangıcı olur mu?

SORU: Ben 01 ağustos 1991 yılında memur olarak işe başladım ve halen çalışmaktayım. 01.08.1989-25.02.1990 tarihleri arasında 550 gün askerlik yaptım ve askerlik borçlanmasını yatırdım. Sorum şu: Emeklikteki hizmet ve yaş hesabında memurlar netteki hesaplama robotunda emekli sandığı giriş tarihini 01.08.1991 olarak girdiğimde 53 yaşını gösteriyor, halbuki askerlik dönemim memuriyetten önce askerlik süresini eklesem de yaş değişmiyor,şimdi benim hizmet başlangıcım askerlik yaptığım 1989 yılına gidecek mi, hizmet başlangıcını askerlik değilde memuriyete başladığım 1991 yılı itibariyle mi hesap etmeliyim.

ÖZETLE :Askerlik dönemi emeklilikte hizmet başlangıcına değilde; hizmet süresine mi sayılıyor ilginize teşekkür ederim.

CEVAP: Sorunuz özelinde memurların emeklilik hizmet, emeklilik yaş hesaplanması nasıl yapılır hususunu kısa ve net ifadelerle açıklamaktayız.

1- Hizmet olarak;

Memurların emeklilik hizmet sürelerinin başlangıç tarihi SGK kesintilerinin tam olarak başlatıldığı her ayın 15 inde başlatılır ve bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süreyi kapsar. 15.10.1987 tarihinden önce ise her ayın 1 inden takip eden ayın sonuna kadar olan süreyi kapsar.

Yani, 3 Mayıs 1996 tarihinde memurluğa başlamış olan bir kişinin emeklilik hizmet süresi 15 Mayıs 1996 tarihinde başlar ve 14 Haziran 1996 tarihine kadar olan süre memurun 1 aylık memurluk hizmet süresi olur. 3 Mayıs 1996 tarihi ile 14 Mayıs 1996 tarihi arasında memurun hizmeti sayılmamış olsa da bu süreye ait görev maaşı Kurumları tarafından ödenmiş olur.

2- Emeklilik Yaş Grubu olarak;

Memurların emeklilik yaş gruplarının belirlenmesinde göreve başlama tarihleri, yani işçi, esnaf, memur olarak başlama tarihleri dikkate alınmaz.

Memurların emeklilik yaş gruplarında, yani özellikle kademelendirilmiş yaş gruplarının belirlenmesinde 23/05/2002 tarihine kadar olan toplam hizmet süresine bakılır.

Yani, 5 Haziran 1991 tarihinde askere gitmiş (18 aylık Kabul ettiğimiz bu süreyi borçlanmış) askerlik bitiminden sonra 2 Kasım 1996 tarihinde 90 gün sigortalı çalışmış, 11 Ağustos 1997 tarihinde de memur olarak göreve girmiş bir kişinin durumunu değerlendirdiğimizde, bu kişinin 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresinin tamamı;

4 yıl 10 ay memurluk + 1 yıl 6 ay askerlik + 3 ay SSK = 6 yıl 7 ay olur ve kademelendirilmiş yaş gruplarının belirlendiği 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü uygulanır.

Yani, hem askere gidiş tarihi, hem de sigortalı başlangıç tarihi memurların emeklilik yaş gruplarını belirlemez. Mutlaka 23/05/2002 tarihi itibariyle memurluk, işçilik, esnaflık, bu tarihten önce geçmiş olan ve ne zaman borçlanılırsa borçlanılsın borçlanma yapılan hizmet süreleri toplamı esas alınır.

Sizin durumunuzu belirttiğiniz bilgilere göre değerlendirdiğimizde;

Memurluk başlama tarihinize göre 15/08/1991 tarihinden 23/05/2002 (14/6/2002) tarihleri arasında kesintisiz 10 yıl 10 gün hizmetiniz olur.

1989 yıllarında yaptığınız ve borçlandığınız 1 yıl 6 ay 24 gün askerlik süreniz ile birlikte 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süreniz;

11 yıl 7 ay 4 gün olur.

Bu hizmetinize göre de geçici 205 inci maddeye göre 52 yaş grubuna dahil olursunuz.

Tahminimiz; Sorunuzda da belirttiğiniz tarihsel bir hata görülmüştür. Askerlik bitim tarihinizin normalde 1990 tarihi değil 1991 tarihi olması gerekir. Buna göre emeklilik yaş hesaplama robotumuzdan askerlik başlama ve bitiş tarihini doğru yazarak hesaplama yaptığınızda bizim sonuç değerlendirmemiz çıkacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:44 - Liseli öğrencisine sokakta taciz şüphelisine gözaltı19:40 - Bursa'da 2 bin yıllık mozaik tablo ele geçirildi19:36 - Yüz nakilli Recep Sert soruşturmasına gizlilik kararı19:32 - İpek Yolu'nun ilk yük treni 5 Kasım'da Türkiye'ye gelecek19:28 - SMS ile 'icra' uyarısına tepki; Belediyeye akın etttiler19:24 - Anestezi teknikeri Ayşe'nin ölüm nedeni belli oldu19:20 - Meclis'e 'Barış Pınarı' bilgilendirmesi19:16 - Bu okul kurduğu sistemle elektriğini kendi üretiyor19:12 - Türkiye'den 'manipülatif haberlere son verin' çağrısı19:08 - Adana, taklit ve tağşiş'te Türkiye'de ilk üçte
19:04 - Belediye çalışanını öldüren 3 sanık hakim karşısında18:48 - İçişleri Bakanlığından Gergerlioğlu'nun iddialarına cevap18:46 - 'Tatil edilen okullar ile ilgili koordinasyon kurulu oluşturuldu'18:39 - Koza-İpek Holding davasında 'yargılamanın durdurulması'na ret18:36 - Başkan Soyer, seyyar makamıyla İzmir'i turladı18:30 - Bakan Akar: Hedefimizde teröristler var18:27 - AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan Tanrıkulu'na tepki18:20 - ATO'dan 'KOBİ'ler için de finansal yapılandırma' çağrısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam