1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?

20 Mayıs 2019 01:06
Yazdır
Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan merkezi sistem sınavları Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında yapılmakta olup söz konusu yönergenin 4'üncü maddesinde (Tanımlar) "Geçerli kimlik belgesi: Fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi" olarak tanımlanmakta ve 6'ncı maddesinin (Merkezi Sistem Sınavlarının Esasları) 2'nci bendi c fıkrasında "Aday, geçerli kimlik belgelerinden herhangi birinin aslı ile sınava girer. Ayrıca, sınav protokolü veya kılavuzunda onaylı sınav giriş belgesinin istenmesi durumunda bu belgeyi de yanında getirmek zorundadır." ifadelerine yer verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavların bazılarına yabancı uyruklu adaylar da girebilmekte olup bu adayların, sınavlarda belirlenen geçerli kimlik belgeleri yerine farklı belgeler (ikamet izin belgesi, yabancı tanıtma belgesi, geçici koruma kimlik belgesi, çalışma izin belgesi, mavi kart ve benzeri) ibraz ettikleri ve bu çerçevede sınava alınmayarak çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı bilinmektedir.

Bu bağlamda;

a)Yeni T.C. Kimlik kartı başvurusu yapan adaylara verilen ıslak imzalı, mühürlü geçici kimlik belgesinin geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmesine,

b)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan adayların ibraz ettiği, ilgili kurumlarca düzenlenen ve onaylanmış ikamet izin belgesi, geçici koruma belgesi, vatansız kişi kimlik belgesi, göçmen belgesi, uluslararası koruma başvuru sahibi kimlik belgesi, uluslararası koruma statü sahibi kimlik belgesinin kabul edilmesine, çalışma izin belgesinin ise geçerlilik sorgulamasının yapılabilmesi halinde geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmesine karar verilmiştir.

İşte o karar;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam