1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Bilim ve sanat' köy çocuklarının ayağına götürülüyor

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi araştırma görevlisi Dr. Bekir Güler'in yürüttüğü, TÜBİTAK tarafından desteklenen "O Köy Bilim Köyümüzdür" projesi kapsamında, köylerde kurulan kamplarda öğrenciler için bilim, doğa ve sanat etkinlikleri düzenleniyor- Dr. Bekir Güler:- "14 kişilik proje ekibimizle köy köy geziyoruz. Öğrencilerimizin doğadaki bilimi, sanatı, matematiği, fen bilgisini, resmi, müziği, hepsini bir arada görmelerini ve yerinde yaşamalarını istiyoruz"
23 Haziran 2019 11:11
Yazdır
'Bilim ve sanat' köy çocuklarının ayağına götürülüyor

- Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi araştırma görevlisi Dr. Bekir Güler'in yürüttüğü, TÜBİTAK tarafından desteklenen "O Köy Bilim Köyümüzdür" projesi çerçevesinde, köylerde kurulan kamplarda öğrenciler için bilim, doğa ve sanat etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

Dr. Bekir Güler tarafından, Bartın'a bağlı köylerde yaşayan ortaokul öğrencilerinin çeşitli etkinliklerle bilim, doğa ve sanatla buluşturulması, bu doğrultuda farkındalıklarının artırılması amacıyla "O Köy Bilim Köyümüzdür" projesi hazırlandı.

TÜBİTAK-4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında desteklenmeye uygun görülen proje kapsamında köy kampları kurularak, öğrencilere yönelik bilim, doğa ve sanat etkinlikleri düzenlenmeye başlandı.

Ulus ilçesi Ulukaya köyünde 25 öğrencinin katılımıyla başlayan kampta proje ekibi, çocuklarla çeşitli faaliyetler yürütüyor.

Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Bartın Üniversitesinin yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü paydaşlığında gerçekleştirildiğini söyledi.

Bartın Üniversitesi öğretim elemanları ve öğretmen adaylarından oluşan rehber ekiple projeyi yürüttüklerini anlatan Güler, "Projemizin amacı, köylerdeki ortaokul öğrencilerine bilim ve sanat etkinliklerini ulaştırarak, bunların doğadaki yerlerini göstermek. Çünkü Bartın, mavi ve yeşili bir arada sunan, doğal zenginliklerin insan yaşamıyla bütünleştiği köylere sahip." dedi.

Güler, 14 kişilik proje ekibiyle köy köy gezdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin doğadaki bilimi, sanatı, matematiği, fen bilgisini, resmi, müziği, hepsini bir arada görmelerini ve yerinde yaşamalarını istiyoruz. Aynı zamanda bu etkinliklerle içinde yaşadıkları doğayı sevmelerini hedefliyoruz. Bu sayede sürdürülebilir topluma daha iyi hizmet edebileceğimizi, daha bilinçli bireyler yetiştirebileceğimizi, köylerdeki çocukların yaşadıkları doğaya daha bilimsel bakış açısıyla bakabileceğini düşünüyoruz."

- "Biz onların ayağına gidelim dedik"

Projenin çıkış noktasını geçen yıl uygulanan "Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları" programının oluşturduğunu dile getiren Güler, "Tek bir yerde yapılan etkinliklere her öğrencinin katılmasının mümkün olmadığını gördük. Bunlara katılamayan, uzak olduğu için ulaşamayan köylerdeki öğrencilere ulaşmayı hedefledik. 'Biz onların ayağına gidelim' dedik." ifadelerini kullandı.

Güler, projeyle yaklaşık 30 köyde öğrencilere ulaşmayı planladıklarını bildirdi.

- Öğrenciler mutlu

Ulus 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Defne Kalender de kampta birbirinden farklı ve güzel etkinliklere katıldığını, birçok yeni bilgi edindiğini söyledi.

Kalender, "Arkadaşlarımızla farklı çalışmalar yapıyoruz. Mesela fen bilgisi dersinde gördüğümüz bazı konuları burada uyguluyoruz. Örneğin sabun yaptık ve sabunun yağ katılarak yapılmasına çok şaşırdım. Tabii öğretmenlerimiz bize bunun bilimsel açıklamasını yapıyor. Bu etkinliğin köyümüzde gerçekleştirilmesinden çok mutluyum." dedi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
22:08 - Belediye başkanı tanıtım için dağa tırmandı22:04 - Nakliyat-İş: Atılan işçileri geri almaya çağırıyoruz22:00 - Yağmalanan tarihi bina için sevindiren haber21:56 - Baba mesleğine el attı; projesiyle dereceye yaptı21:51 - Türk ve Amerikalı bilim insanları harekete geçti!21:46 - Kağıt - plastik toplayıcılar kayıt altına alınacak21:41 - iOS 12.4 yayınlandı! İşte güncelleme alacak iPhone'lar21:36 - Balıkesir'de FETÖ'den bir üsteğmen gözaltına alındı21:31 - Trafik kazası geçiren uzman çavuş hayatını kaybetti21:26 - Ahmet Nesin T.C. vatandaşlığından çıkacak
21:23 - Hakan Atilla Türkiye'ye gönderiliyor21:18 - Sel felaketinin yaşandığı Düzce için sağanak uyarısı21:16 - Oğlunun alacaklılarının baskısına dayanamadı, intihar etti21:11 - Emniyet, 2019 rütbe terfilerini açıkladı21:05 - Alinur Aktaş'tan '30 Ağustos' açıklaması21:01 - Yürek yakan kare...Anne ve kızları yanyana defnedildi20:56 - İki kardeş 18 saat arayla hayatını kaybetti20:51 - 'Karbon elyaf'lı bina depreme daha dayanıklı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam