1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenler doğal afetlere karşı bilgiyle donatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlere tahliye ve kurtarma eğitimi veriliyor- Temel afet bilinci, KBRN, enkazda arama kurtarma teknikleri, üst katlardan ve kuyudan kurtarma, enkaza giriş teknikleri gibi çeşitli konularda eğitime tabi tutulan öğretmenler, doğal afetlere karşı hazır hale getiriliyor- Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş:- "Hedefimiz 1 milyona yakın milli eğitim personelinin (öğretmen) tamamına ulaşmak. Ülke çapında da 60 bine ulaştık"
12 Temmuz 2019 11:37
Yazdır
Öğretmenler doğal afetlere karşı bilgiyle donatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmenlere doğal afetlere karşı tahliye ve kurtarma eğitimi veriliyor.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından düzenlenen "Afetlerde Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitici Eğitimi Kursu"na katılarak temel afet bilinci, KBRN, enkazda arama kurtarma teknikleri, üst katlardan ve kuyudan kurtarma, enkaza giriş teknikleri gibi çeşitli konularda bölgelerde teorik eğitime tabi tutulan öğretmenler, belirli periyotlarda Ankara'da uygulamalı eğitimlerle doğal afetlere karşı hazır hale getiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdülhamit Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın şubat ayında başlayan kursla eğitimcileri doğal afetlere karşı hazır hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Afet ve acil durumlarda tahliye ve kurtarma faaliyetlerini refleks haline getirmek istediklerini anlatan Karataş, afet ve acil durumlarında, ilk dakika ve saniyelerin çok önemli olduğunu ifade etti.

Karataş, bu kapsamda çalışmalar yürüttüklerini aktararak, "Acil durumlarda tahliye ve kurtarmayı refleks haline getirmek için ülkemizdeki bütün okullarda ve kurumlarında bu eğitimleri yaygın hale getirmek istiyoruz. Tüm kurumlarımızı ve öğrencilerimizi bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimlerimiz AKUT ve AFAD'ın yapmış olduğu tüm çalışmalara paraleldir." dedi.

Deprem bölgelerindeki kentlerde eğitimlere ağırlık vereceklerini anlatan Karataş, "Daha önceden de eğitimini almış kişileri burada eğitime alıyoruz. Eğiticileri eğiterek bir profesyonellik oluşturuyoruz. Hedeflediğimiz kitle de 18 milyona yakın öğrenci ve bunları eğiten 1 milyon civarındaki öğretmen." diye konuştu.

Karataş, bugüne kadar çeşitli illerde eğitim kurslarını gerçekleştirdiklerini dile getirerek, arama, kurtarma ve tahliye eğitiminin Türkiye'nin tüm kentlerinde gerçekleşeceğini açıkladı.

Yangın söndürme eğitimlerinin yanı sıra ilk yardım eğitimlerinin de hazırlanan model içerisinde yer aldığını belirten Karakaş, şunları kaydetti:

"Tahliye ve kurtarma diye ayrı bir olarak modelleme yaptık. Hedefimiz 1 milyona yakın milli eğitim personelinin (öğretmen) tamamına ulaşmak. Şu an da ülke çapında da 60 bine ulaştık. İnsanları korumak milli bir görevdir. Biz bu işe milli mücadeleden bir sahife olarak bakıyoruz. Tüm insanımızı da bu konuda duyarlı olmaya, dikkatli olmaya davet ediyoruz."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:23 - Varlık barışı 6 ay daha uzatıldı02:17 - Baba, yangında küçük kızını kurtarırken dumanlara yenik düştü01:55 - AYT testindeki bir soru iptal edildi01:25 - 2019 YKS sonuçları, bir gün önce açıklandı/ Tıklayın01:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını taşıyan tabelayı astı00:05 - Açık arazide çalışan her teknik personel, ek özel hizmet tazminatı alır mı?00:04 - SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş00:01 - 17 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Tercih döneminde doğru meslek seçimi önem taşıyor23:41 - Gömük dişler mutlaka tedavi edilmeli
23:36 - POMEM eğitim sonu sınavı bu tarihlerde yapılacak23:31 - Ömrünü atalık tohum 'gacer'i yaşatmaya adadı23:26 - 'Borcu yok belgesi bir kez daha ertelensin' talebi23:21 - Yeditepe Üniversitesi'nden yenilikçi eğitim modeli23:16 - ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş23:11 - ABD Dışişlerinden Türkiye ve S-400 açıklaması23:06 - Hatay'da izinsiz konsere polis müdahalesi23:01 - Sosyal medyadan polis memuruna hakarete gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının, kamu çalışan anketini doldurdunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam