1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul, yurt ve pansiyonlarda sosyal hizmet uzmanları istihdam edilmelidir

MEB, belleticilik hizmetinin yanında okul, yurt ve pansiyonlarında bu işin eğitimini almış, özel olarak bu iş için yetiştirilmiş Sosyal Hizmet Uzmanları istihdam etmelidir.
20 Ağustos 2019 00:03
Yazdır
Okul, yurt ve pansiyonlarda sosyal hizmet uzmanları istihdam edilmelidir

MEB'e bağlı okullardaki yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonlarıyla ilgili hususlar, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğiyle düzenlenmiştir.

Yönetmeliğin "tanımlar" başlıklı 3. maddesi 1. fıkrası (j) bendindeki; "(1) Bu yönetmeliğin uygulanmasında; j) pansiyon: Okullarda yatılı olarak öğrenim gören öğrencilerin barınma, beslenme, etüt ve diğer sosyal ihtiyaçların karşılandığı yeri ifade eder." hükümlerine göre okul pansiyonlarında yatılı kalan öğrencilerin ihtiyaçları giderilmektedir.

Yönetmeliğin "tanımlar" başlıklı 3. maddesi 1. fıkrası (b) bendindeki; "(1) Bu yönetmeliğin uygulanmasında; b) Belletici Öğretmen: Okul pansiyonlarında görevli oldukları günlerde sınırlı olmak üzere, yatılı öğrencilerin eğitim öğretim ve gözetimleri ile ilgili iş ve işlemleri yürüten öğretmeni ifade eder." hükümlerine göre öğrencilerin eğitim öğretim ve gözetimleri ile belletici öğretmenler ilgilenmektedir.

Belletici ve nöbetçi belletici öğretmenlik görevi; Yönetmeliğin "Belletici ve nöbetçi belletici öğretmen görevlendirilmesi" başlıklı 39. maddesindeki hükümlerine göre yapılmaktadır.

Okul pansiyonlarında belletici öğretmen görevlendirme işlemleri nasıl yapılmalıdır?

Belletici öğretmenler genelde pansiyonda kalan öğrencilerin okudukları okullardaki öğretmenlerdir, ek ders ücreti karşılığında bu görevlerini yerine getirmektedirler. Adından da anlaşılacağı üzere belleticiler etütlerde belletmen ve gece nöbetlerinde öğrencilere göz kulak olmakla görevledirler.

Pansiyonlu okullarda öğrenciler, anne ve babalarından ayrı olarak, ev ve bir aile ortamından uzakta, anne ve baba sıcaklığına, kardeş sevgisine en çok ihtiyaç duydukları gelişim döneminde yatılı olarak öğrenim gören öğrencilerin, ailesinin yanı başında öğrenim gören öğrencilerle aynı olanaklara sahip olamadıkları dikkate alındığında bu öğrencilerin her tür ihtiyacına cevap verebilme sorumluluğu bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerdedir.

Fakat okul pansiyonlarında belletici görevi yapan öğretmenler ile okul yöneticilerinin tamamı, pansiyon yönetimi ve psikolojik rehberlik konularında eğitimli değillerdir. Bu işin eğitimli kişilerce yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Hizmet nedir?

İnsanların yardımsız karşılayamadığı ihtiyaçlarının karşılanması ve çözemedikleri sorunlarının çözülmesi amacıyla, sosyal hizmet uzmanları tarafından gerçekleştirilen profesyonel faaliyetlerdir.

Sosyal Hizmet Uzmanı\Sosyal Çalışma Görevlisi \Sosyal Çalışmacı Kimdir?

Sosyal hizmet uzmanı; birey, aile, grup ve toplumun sorun çözme ve başetme kapasitelerini geliştirerek psiko-sosyal işlevselliğin sağlanması, onarılması, korunması ve geliştirilmesi; sosyal değişimin desteklenmesi; sosyal politika ve programların insan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla planlanması ve uygulanmasının sağlanması yönünde insan davranışına ve sosyal sistemlere ilişkin teorilerden yararlanarak sosyal hizmete özgü yöntem ve tekniklerle uygulamayı yerine getiren meslek mensubudur.

Dolayısıyla MEB, belleticilik hizmetinin yanında okul, yurt ve pansiyonlarında bu işin eğitimi almış özel olarak bu iş için yetiştirilmiş Sosyal Hizmet Uzmanları istihdam etmelidir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:10 - Jet Fadıl'ın, Capris Oteli mühürlendi16:04 - Bakan Koca, İran Sağlık Bakanı ile koronavirüs önlemlerini görüştü16:02 - Milli elektrikli tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilecek15:59 - Koronavirüs yayılmaya devam ediyor... En son Lübnan'da görüldü15:56 - Twitter, yalan haberlere turuncu uyarı rozetleri koymaya hazırlanıyor.15:51 - Ceren Damar'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet15:48 - Gaziantep'te FETÖ operasyonu: 20 gözaltı15:44 - Antik Kent üzerinde inşa edilen oyun ve eğlence merkezi mühürlendi15:34 - 10 bin kişiye yasa dışı bahis cezası kesilecek15:24 - Orgeneral Çetin: 144 terörist etkisiz hale getirildi
15:19 - Diyarbakır annelerinin oturma eylemine 3 aile daha katıldı15:18 - Gram altın 322, dolar 6,12 lirayı aştı15:15 - Amatör telsizcilerin geliştirdiği 'amatörcell' afetlerde hayat kurtaracak15:14 - Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden öğrencilere 'Simit-kahvaltı kartı'15:10 - Başörtülü kızlara saldıran kadınlara 2 yıl hapis cezası15:10 - Erdoğan: İdlip halkına zulüm durmazsa çekilmeyeceğiz15:05 - Adana'da FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası15:02 - Bakan Akar ve komutanlar Suriye sınırında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam