1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MYO programlarına alan dışı atamalar engellenmeli!

Norm kadro yönetmeliği sonrası Meslek Yüksekokulu programlarına alan dışı atamalar artıyor!
16 Ağustos 2019 14:28
Yazdır
MYO programlarına alan dışı atamalar engellenmeli!

Bildiğiniz gibi, 02 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik"in 5 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında yer alan "Öğretim elemanı asgari kadro sayısını aşan bütün atamalarda asgari kadrolar da dahil olmak üzere kadroların en fazla 2/3'ü aynı unvan için kullanılabilir. Bu hesaplamada çıkan sayı küsuratlı ise aşağıya doğru yuvarlama yapılır. Meslek yüksekokullarında bu şart aranmaz." hükümlerine göre lisans düzeyinde eğitim verilen birimlerde atamalara unvan kısıtlaması getirilmiş oldu.

Bu konuyu 19 Aralık 2018 tarihli haberimizde sizlere örnekleriyle etraflıca açıklamış, uygulamanın nasıl yürüyeceğini izah etmiştik. Daha sonra, 04 Nisan 2019 tarihli haberimizde de bu kuralın sürdürülebilir olmadığını, özellikle yeni kurulan üniversitelerde büyük sorunlar yarattığını ve revize edilmeye ihtiyaç duyduğunu gündeme taşımıştık. Fakat, aradan geçen süreçte herhangi bir gelişme olmadığından bu kuralın Yükseköğretim Kurulu tarafından kısa süre içerisinde esnetileceğine dair bir izlenim edinilememiştir.

Öte yandan, mezkür yönetmelikle getirilen 2/3 kuralında meslek yüksekokullarının istisna tutulması, norm kadro sürecinin başlamasından sonra özellikle lisans düzeyindeki programlarda 2/3 kuralına takılan bazı kadroların alakasız ön lisans programlarında kadro ilanı çıkılmasına sebebiyet verdi.

Bunlardan birisi de yakın tarihte Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından yapılmıştır. 09 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve aşağıda paylaştığımız ilana bakıldığında; Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Uçak Teknolojisi Programı Doçent kadrosuna başvuracak adaylarda; "Doçentliğini Mühendislik Bilimleri alanında almış olmak. TALAŞLI İMALAT KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPMIŞ OLMAK." şartı aranmıştır.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Meslek Yüksekokulunun web sayfasını incelediğimizde; Uçak Teknolojisi programının amacı ile ilgili; ".Uçak Teknolojisi ön lisans programındaki 2 yıllık eğitim süresince öğrenciler Temel Elektrik, Temel Uçak Bilgisi, Uçak Malzemeleri ve Donanımı, Pistonlu Motorlar teorik dersleri almakla birlikte, staj gibi uygulamalı eğitimlere de katılmaktadırlar." açıklamalarına yer verilmiştir.

Söz konusu programın ders içeriklerine baktığımızda, mühendislik bilimlerinde doçentlik unvanını alan birisinin bu kadroya başvurmasında hiçbir engel bulunmamakla birlikte, programla alakası anlaşılamayan TALAŞLI İMALAT KONUSU ise sadece belirli bir adayın müracaatına olanak sağlamak için ilana ek koşul olarak yazılmıştır.

Bu bakımdan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Uçak Teknolojisi Programı Doçent kadrosunun ilan şartının aynı zamanda eski YÖK Denetleme Kurulu Üyesi olan Rektör Prof. Dr. İbrahim AYDINLI tarafından yeniden gözden geçirilmesinde fayda bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:39 - Polis memuru kazada yaralandı13:27 - İBB'de 'bağımlılıkla mücadele' için yeni daire başkanlığı13:17 - S-400'de ikinci batarya malzemelerinin intikali tamamlandı13:07 - Meslek lisesi öğrencileri okul bahçelerine akıllı sera kurdu12:59 - FETÖ'nün 'mahrem abisi' polise zor anlar yaşattı12:57 - 'YİMER 6 dilde 7/24 hizmet veriyor'12:49 - Metin Feyzioğlu 'eşi türbana girdi' diye paylaşılan o fotoğrafa isyan etti12:46 - FETÖ sanığı eski vali yeniden hakim karşısına çıkıyor12:41 - 'Serpme kahvaltı' modası 'serpme israf'a dönüştü12:33 - YSK Başkanı Güven: 1 milyonu aşkın tutanak partilerle paylaşıldı
12:30 - TBMM'nin açtığı sınavda 98 puan alan elendi, 62 puan alan terfi ettirildi12:23 - Otobüs terminalinde ele geçirilen suç aletleri şaşırtıyor12:15 - Hayalindeki yaşamı köyünde buldu12:09 - Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Soylu'ya: Senin görevin sorunu çözmek11:57 - Uzmanı uyardı...Denize yakın ilçelerinde tehlike arttı11:47 - Konferanslarda rızasız görüntü çekilmesi KVKK ihlali11:42 - Engellerini aşarak BİLSEM'e girmeye hak kazandılar11:35 - Cezeri Uçan Araba ilk kez kamuoyu önüne çıkacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam