1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli ilanına kişiye özel 'Katılım Belgesi' şartı yazıldı!

Selçuk Üniversitesi sözleşmeli personel alım ilanına kişiye özel katılım belgesi şart olarak yazıldı!
16 Eylül 2019 17:50
Yazdır
Sözleşmeli ilanına kişiye özel 'Katılım Belgesi' şartı yazıldı!

Bildiğiniz üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre alım süreçlerini düzenleyen "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"ın 12 nci maddesinde; "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen koşulları taşımaları gereklidir." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm doğrultusunda, kamu kurumlarınca verilen ilanlarda ilgili sözleşmeli pozisyonun gerektirdiği öğrenim, deneyim süresi, sertifika vb. şartlar yazılabilmektedir. Ancak, kurumlar usul ve esaslarda verilen bu geniş yetkiyi daha çok belirli bir kişiyi tanımlayan özel şartlar yazarak ilana başvuruları sınırlandırma yoluna gitmektedir.

Bunun bir örneğini maalesef kişiye özel akademik ilanlarıyla oldukça fazla gündeme getirdiğimiz Selçuk Üniversitesi yaptı. İlgili üniversite tarafından 16 Eylül 2019 tarih ve 30890 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6 (altı) adet sözleşmeli personel alım ilanında yer alan "Sağlık Teknikeri (Anestezi) ilanında "ÇOCUK İLERİ YAŞAM DESTEĞİ KURSU (ÇİLYAD) VE ERİŞKİN İLERİ YAŞAM DESTEĞİ KURSU KATILIM BELGESİNE SAHİP OLMAK VE BELGELENDİRMEK." şartı yer aldı.

Kamu kurumlarının verdiği ilanlarda kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından ihtiyaç duyduğu alana yönelik özel koşullar belirlemesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ancak, usul ve esaslarda verilen bu yetkinin kişileri doğrudan tarif edecek biçimde kullanılması doğru bir yöntem değildir. Kişilerin günde dört saat katıldığı ve yetkinliğine dair doğru düzgün bir ölçme sistemi dahi olmayan kurslardan/derneklerden alacakları KATILIM BELGELERİNİN personel alım ilanlarında özel şart olarak yer alması usul ve esaslarda verilen yetkinin düzgün bir şekilde kullanılmadığının açık göstergesidir.

Bu bakımdan, Selçuk Üniversitesi tarafından verilen sözleşmeli personel pozisyonlarında yer alan katılım belgesi şartlarının iptal edilerek ilanların Sağlık Teknikeri (Anestezi) alımına uygun şekilde verilmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:26 - Dizi çekimi yapılan hastanede yangın15:22 - 'Terör örgütü bugün 600 kişiye düşürüldü'15:20 - Yeni açılan okulların öğretmen ihtiyacı için yer değiştirme duyurusuna çıkılmalı!15:17 - Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı tutuklandı15:11 - Acun Ilıcalı canlı yayındayken Şeyma mesaj atıp, para istedi15:04 - FETÖ sanığı eski binbaşı'ya tahliye15:00 - Hazine 2,9 milyar lira borçlandı14:58 - 4'ü polis 75 kişiye silah kaçakçılığı gözaltısı14:56 - Nöbetçi bakan uygulaması bugün başladı14:53 - Şehit çocuğu Yusuf'un, Mehmetçiğe mektubu
14:51 - Bütçe görüşmeleri 24 Ekim'de başlayacak14:50 - HDP Bismil İlçe Başkanı'ndan harekatla ilgili çarpıtma14:49 - Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması14:47 - Turizmde yatırımlar yüzde 50 arttı14:44 - HDP, üç gün Meclis çalışmalarına katılmayacak14:38 - '85 bin kaçak göçmeni yakalayarak sevk ettik'14:26 - Öğrencilerin üzerine kamyonet sürdü, şaka yaptım dedi14:16 - Dünya Sağlık Örgütü 'beyaz fosfor bombası' iddialarını reddetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam