1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, KPSS ile başka bir memurluğa atanırsa, harcırah alabilir mi?

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan, KPSS ile başka bir kamu kurumuna atanırsa harcırah alabilir. Bu yazıda, bu görüşün gerekçelerine yer verilecektir.
02 Ekim 2019 10:05
Yazdır
Memur, KPSS ile başka bir memurluğa atanırsa, harcırah alabilir mi?

SORU: ... .Dairesi Başkanlığında "..Uzman Yardımcısı" olarak görev yaparken 2017 KPSS puanım ile ....Başkanlığı "..Uzman Yardımcılığı" kadrosunu kazanmış bulunmaktayım. Üst kurum ... aynı olsa dahi (açıktan atamayla) yeni bir sınavla (kurum sınavı - mülakat) kazandığım bu kadro için Ankara'ya taşınırken harcırah alabilir miyim?

CEVAP: 6245 sayılı Harcırah Kanununun "Daimi vazife harcırahının mebdei" başlıklı 9 uncu maddesinde de

"a) (Mülga: 31/7/2003-4969/1 md.)

b) Naklen veya tahvilen başka bir mahalle gönderilenlere, bu tayinleri sırasında mezunen başka bir mahalde bulunsalar dahi, eski memuriyetleri mahallinden;

c) Muvakkat vazife ile veya vekaleten bir yerde bulundukları esnada asli vazife mahalli değişenlere eski memuriyetleri mahallinden; İtibaren verilir." ile

"Yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafının birlikte verilmesini icabettiren haller" başlıklı 10 uncu maddesinde; "Yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı aşağıdaki hallerde verilir:

1. Yurt içinde veya yurt dışında görev yapmakta iken yurt içinde veya yurt dışındaki sürekli bir göreve naklen atanan ya da yabancı ülkelerdeki memuriyet merkezi değiştirilen memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar;....." hükümleri yer almaktadır.

Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerini birlikte değerlendirdiğimizde; devlet memuru iken KPSS sonucuna göre girmiş olduğunuz uzman yardımcılığı sınavını kazanarak görev yerinizin değişmesinden dolayı harcırah alıp alamama durumuna ilişkin ilgili Kanunda bir hüküm bulunmadığından, muhtemelen kurumunuz harcırah ödemesi yapmayacaktır.

Ancak uygulamada, kamu personeli, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurarak veya dava açarak harcırahını almaya çalışmaktadır. Bazı kararlara aşağıda yer verilmiştir.

Eskişehir İdare Mahkemesinin kararı için tıklayınız.

Danıştay 11. Dairesinin kararı için tıklayınız. Aynı Dairenin başka bir kararı için tıklayınız.

Kamu Denetçiliği Kurumu Kararı için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:24 - Kılıçdaroğlu'ndan Ahmet Takan'a 'geçmiş olsun' telefonu22:19 - Çavuşoğlu: Teröristler AP'de adeta cirit atıyorlar22:14 - Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir denklem mümkün değil22:09 - Kavgayı ayırmaya çalışan polis memuru yaralandı22:04 - 'Kendinize sosyal medyadan bağımsız bir sığınak yapın'21:58 - Türkiye'de üretilen yapay kalp ABD'de tanıtıldı21:52 - Antibiyotik reçeteleri 8 yılda yüzde 10 azaldı21:46 - Galata Kulesi maviye büründü21:41 - 'Türkiye'nin Teknoloji Kaptanları' ödülleri sahiplerini buldu21:36 - Mehmet Ali'ye müjdeli haber! Bakanlık destek verecek
21:31 - Öğretmenler başkentte halk oyunları gösterisi sundu21:26 - Yeni vergi düzenlemesinin ilk 29 maddesi kabul edildi21:21 - Günlük ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izledik21:16 - İcradan yarı fiyatına satılık 'Maserati'21:11 - Grup Yorum üyelerinin tahliye kararına itiraz21:05 - AK Parti-MHP ile HDP'li vekiller arasında gerginlik21:01 - Kariyer planlamasını değiştirecek 'ismi duyulmamış' meslekler20:57 - Omnibus hesaplarla ilgili hukuki altyapı tamamlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam