1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Vekalet ücreti almak için ne yapmalıyım?

Bir çocuk evleri sitesinde müdürlük yapan memurun, vekalet ücreti alabilmesi için hangi şartların bir arada olması gerekmektedir?
28 Ekim 2019 10:05
Yazdır
Vekalet ücreti almak için ne yapmalıyım?

SORU: 2005-2018 yılları arasında MEB de öğretmen olarak çalıştıktan sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına kurumlar arası geçiş yaptım. Yaklaşık 1,5 yıldır çocuk evleri sitesinde çalışıyorum. Yaklaşık 8 aydır ise burada boş bulunan müdürlük kadrosuna Valilik oluru ile vekalet etmekteyim. Vekalet ücreti almak için ne yapmalıyım? Daha doğrusu alabilir miyim?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Vekalet görevi ve aylık verilmesinin şartları" başlıklı 86. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Madde 86 -Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.
Bir görevin memurlar eliyle vekaleten yürütülmesi halinde aylıksız vekalet asıldır.
Ancak, ilkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahalli idarelerde izin şartı aranmaz) ile, açıktan vekil atanabilir.
Aynı kurumdan ayrılmalar dolayısıyla atanan vekil memurlara vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, kurum dışından veya açıktan atananlarla kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenler ile veznedarlık görevine atananlara göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.
Bu Kanuna tabi kurumlarda çalışan veteriner hekim veya hayvan sağlık memurları, veteriner hekim veya hayvan sağlık memuru bulunmayan belediyelerin veterinerlik veya hayvan sağlık memurluğu hizmetlerini ifa etmek üzere bu hizmetlerle ilgili kadrolara vekalet aylığı verilmek suretiyle atanabilirler.
Yukarıda sayılan haller dışında, boş kadrolara ait görevler lüzum görüldüğü takdirde memurlara ücretsiz olarak vekaleten gördürülebilir.
Bu Kanuna tabi kurumlarda, mali, nakdi ve ayni sorumluluğu bulunan saymanlık kadrolarının boşalması halinde bu kadrolara işe başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı verilmek suretiyle memurlar arasından atama yapılabilir.
Açıktan vekil olarak atananlara, bir yılda yirmi günü geçmemek üzere çalıştıkları her ay için iki gün yıllık izin verilir. Bu iznin kullanımında, bir sonraki yıla devredilme hali dışında Devlet memurları için öngörülen hükümler uygulanır"

DEĞERLENDİRME

Vekalet aylığı alabilmeniz için;

- Boş bir kadroya vekaleten atanmanızın yapılmış olması, (dolu kadroya vekalet etmede ödeme yapılmaz)

-Vekaleten atandığınız kadroda aranan tüm niteliklere haiz olmanız,

-Vekaleten görevlendirmenin Devlet Memurları Kanunu'nun 86. maddesi kapsamında yapılmış olması (tedviren görevlendirme yapılmışsa ödeme yapılmaz)

- 3 (üç) aylık sürenin dolmuş olması (İlk üç ay için ödeme yapılmaz)

gerekmektedir.

Diğer taraftan, vekaleten edenlerin zam ve tazminat farkı ile ek ödeme farkını alabilmesi için "Vekaletin, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek karar ile atama yapılması gereken kadro veya görevler için ilgili Bakan, diğer kadro veya görevler için ise asili atamaya yetkili amir tarafından verilmesi" gerekmektedir. Sizin sorunuz özelinde bir çocuk evleri sitesinin müdürlüğü için asili atamaya yetkili amirce vekaletin verilmesi gerekmektedir. Bu da ya Bakan, yada yetki devri verilmiş ise bakan yardımcısı, genel müdürlerce olmalıdır.

Devlet Personel Başkanlığı'nın 07/01/2011 tarihli ve 26595 sayılı görüşünde devlet memurluğu kadrolarına vekaleten atananlara hangi şartlar dahilinde vekalet aylığı ödenebileceğine yönelik ayrıntılı bir değerlendirme yapılmıştır. DPB görüşü için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:48 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6 maaşını bağışladı22:28 - Koronavirüs, ABD'nin en büyük polis departmanını vurdu22:23 - Erdoğan'dan 'Milli Dayanışma Kampanyası' paylaşımı22:18 - İstanbul'da yasaklarını ihlal eden 597 kişiye ceza yağdı22:13 - Bitlis'te bir köy karantinaya alındı22:08 - 12 Belediye Başkanı'ndan bağış kamyanyasına destek22:02 - Bir yardım kampanyası da Diyanet başlattı21:56 - Yardım kampanyası'nın hesap numaraları paylaşıldı21:51 - İşleri azalan taksiciler: Plaka kiralarını ödeyemiyoruz21:46 - Duraklara konulan el dezenfektanları çalındı
21:41 - Devlet Bahçeli, 5 maaşını bağışladı21:37 - Almanya'da koronavirüsten 15 Türk hayatını kaybetti21:33 - Fatih Portakal'dan İBB'nin yardım paketine eleştiri21:29 - KKTC'de sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi21:25 - 73 merkez 'Kovid-19 Tanı Laboratuvarı' olarak yetkilendirildi21:21 - New York'ta koronavirüsten ölenlerin sayısı 1000'i geçti21:17 - Türkiye genelinde radarla hız denetimi yapıldı21:13 - Çin'de son 4 haftada yurt içi kaynaklı yeni vaka görülmedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, koronavirüsle mücadelede Bilim Kurulunu yetkili kılmış olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam