1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere, eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanır mı?

Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlar, Şubat ayında verilecek özür durumu yer değiştirme başvurularına eş durumu özründen faydalanabilecekler midir?
08 Kasım 2019 14:05
Yazdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere, eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 49. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde; "(1) Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır. Ancak; b) Öğretmenlikte ve devlet memurluğunda adaylığı kaldırılmayanlar, devlet memurluğunda adaylığı kaldırılıp da öğretmenliğe ilk atama kapsamında atananlar ve yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandığı yerde en az bir yıl çalışmayanlar ile eşi isteğe bağlı sigortalı olan öğretmenler, aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamaz." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre, adaylığı kaldırılmayan, ilk atama kapsamında atanan, yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla atanan öğretmenlerden atandığı yerde en az bir yıl görev süresi olmayanlara eş durumu özür hakkı verilmemektedir.

Peki sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlar Şubat ayında verilecek özür durumu yer değiştirme başvurularına eş durumu özründen faydalanabilecekler midir?

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 3. fıkrasındaki; "(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz." hükümleri uyarınca sözleşmeli öğretmenlikte üç yılını tamamlayanlar bulundukları yerde kadrolu öğretmenliğe atanmışlardır.

Ayrıca; 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 4. fıkrasında; "Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananların geçmiş üç yıl hizmetleri öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirileceğinden ve Yönetmeliğinin "Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 49. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlardan bahsedilmediğinden, sözleşmeli öğretmenlerden kadrolu olarak atananlara adaylık hükümleri de uygulanmayacağından ve sözleşmeli öğretmenlerin geçmiş görev süreleri zorunlu hizmet süresinden sayıldığından kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanmadan 2020 yılı şubat ayında eş durumu özür durumuna başvuru hakkı verilmelidir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:42 - 166 yıl hapis cezası bulunan firari şahıs yakalandı03:25 - 'Türkiye güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek'03:23 - İdlip şehidi memleketi Samsun'da göz yaşı içinde karşılandı03:19 - İstanbul'da gece hizmet verecek olan vapur seferleri başladı01:27 - Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik01:25 - Ölçü ve Ölçü Aletleri Damga Yönetmeliğinde Değişiklik01:21 - Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarlarında Düzenleme01:19 - 29 Şubat 2020 tarihli atama kararı yayımlandı01:17 - İstanbul'da şehitler için sürücüler konvoy oluşturdu00:10 - 29 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları
00:09 - Manisa'da 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi00:07 - TSK'nın rejim unsurlarına ateş açma anı kamerada00:01 - Mahalli idare şirketi kadrosuna geçirilen işçilerin yemek yardımına ilişkin önemli karar23:41 - Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile telefonda görüştü23:40 - MSB: 56 rejim unsuru etkisiz hale getirildi23:28 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 1 gözaltı23:25 - MSB: İdlib'deki topçu saldırısında 1 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı23:23 - Şehit asker, 2 gün önce babası ile konuşmuş: Şehit Olacağım
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin aldığı korona virüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam