1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye işçileri de tayin-nakil olabilir

04 Eylül 2007 07:10
Yazdır

Ali Tezel'in Akşam gazetesindeki yazısı...

ali.tezel@aksam.com.tr

Gazetenizdeki yazılarınızı ve yurttaşlara yardımcı olmanızı memnuniyetle izlemekteyiz. Bizler, belediyede işçi olarak çalışmaktayız. Başka kurum ya da belediyelere tazminatımızdan dolayı nakil olamıyoruz. Başka kurumlara nakil olabilmemiz için tazminatımızı da bizi nakil olarak alacak kurumun üstlenmesi mi gerekmektedir? Bizler de çocuk okutuyoruz. Nakil olabilmemiz için yasal bir düzenleme mi gerekiyor? Memurlar nakil oluyor da, işçiler neden olamıyor? Bu konuları gündeme taşırsanız çok seviniriz. Karabük-Yenice Belediyesi'nden bir grup işçi.

Sevgili işçi kardeşlerim kim demiş, memurlara nakil tayin hakkı var da işçilere yok diye. Kamu işçilerine de nakil ve tayin hakkı var. Düşünün şimdi Karabük'te Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan hastanede memur olarak çalışan bir kişi çocuğu İstanbul'da okul kazanınca, İstanbul'dan bir başka memurla evlenince veya çalışma süresini doldurunca İstanbul'a tayin-nakil isteğini çalıştığı hastanesi aracılığıyla Sağlık Bakanlığı'na iletir ve Sağlık Bakanlığı da uygun görürse, şartlar müsaitsa İstanbul'a bir başka hastaneye nakleder. Aynı memur Sağlık Bakanlığı'nda çalışmaktan sıkılıp, Bayındırlık Bakanlığı'nda çalışma isterse bu kere istemini Bayındırlık Bakanlığı'na dilekçeyle gönderir, Bayındırlık Bakanlığı da bu memurun kendisine gelmesini istiyorsa Sağlık Bakanlığı'ndan kendisine göndermesi için izin (muvafakatname) ister. Sizler ise Karabük'te Yenice Belediyesi'nde çalışıyorsunuz ve Yenice Belediyesi'nin İstanbul veya başka bir ilde kendisine bağlı (Sağlık Bakanlığı gibi) bir başka ünitesi, bölümü yok. Yok da siz İstanbul'a gelemez misiniz? Gelirsiniz, mesela Kadıköy'e mi gelmek istiyorsunuz Kadıköy Belediyesi'ne mesela Üsküdar'a mı gelmek istiyorsunuz Üsküdar Belediyesi'ne, Sağlık Bakanlığı'na mı gitmek istiyorsunuz Sağlık Bakanlığı'na işte nereye gitmek istiyorsanız, o yerin en üst makamına dilekçe vereceksiniz. Dilekçeyi verdiğiniz yer sizin gelmenizi istiyorsa, Yenice Belediyesi'nden sizin için muvafakatname (izin) isteyecek. İzin verilirse de istediğiniz yere tayin nakil olacaksınız hem de tüm hak ve borçlarınızla birlikte.

Akşam
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 42,904 defa okundu. 15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam