1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni açılan okulların norm kadro sorunu hala devam ediyor

Bakanlığın bir talimatla bu yeni açılan okullardaki öğretmenlerin norm kadro atamalarından muaf olacağını milli eğitim müdürlüklerine bildirmesi ve bu okulların tekrar norm kadro modülünde bağımsız hal getirilmesi talimatını vermesi gerekmektedir.
26 Kasım 2019 00:05
+Aa- Yazdır
Yeni açılan okulların norm kadro sorunu hala devam ediyor

Yeni açılan okulların norm kadroları diğer okullardan bağımsız olarak belirlenmekte, genellikle öğrenci potansiyeline göre ilk defa 1. sınıflarla eğitim öğretime başlayacakları için açılacak sınıflara her branştan bir norm belirlenerek, ek- 5 formu düzenlenerek, Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmekte ve bakanlıkça norm kadrolar onaylanarak geri gönderilmektedir.

Gönderilen bu boş normlara da Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Yeni açılan eğitim kurumları" başlıklı 56. maddesine göre öğretmen atamaları yapılmaktadır.

Daha sonra Ekim ayında yapılan norm kadro güncelleme işlemlerinde de daha önce bağımsız olarak belirlenen yeni açılan okullar, norm kadro modülünde bir bölgeye bağlandığından o okula atanan tüm öğretmenler bölge normu nedeniyle bu defa norm kadro fazlası olmaktadırlar.

İl milli eğitim müdürlükleri yeni açılan okullar bölgeye bağlamadığı zamanda bakanlık norm kadro modülü yazılımda bu okullar hata raporunda yer almakta bakanlık ilgili illeri uyararak bölgeye bağlanmasını sağlamaktadır.

Olması gereken yeni açılan okulların en az 3 yıl bir bölgeye bağlanmadan bağımsız olarak norm kadrolarının belirlenmesidir.

Şu an tüm Türkiye'de yeni açılan bir çok okulda bu sorunla karşılaşılmaktadır. Çünkü norm kadro fazlası öğretmen atamaları kapsamında yeni açılan okullardaki öğretmenler tercihe zorlanmaktadır.

Bakanlığın bir talimatla bu yeni açılan okullardaki öğretmenlerin norm kadro atamalarından muaf olacağını milli eğitim müdürlüklerine bildirmesi ve bu okulların tekrar norm kadro modülünde bağımsız hal getirilmesi talimatını vermesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Yeni açılan okulların norm kadro sorunu çözüldü
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:00 - Veriler açıklandı... Hasta sayısı yükselişine devam ediyor18:55 - Bisiklet sürücüsünden geriye çizmeleri kaldı18:41 - Yazıcıoğlu suikastında FETÖ'cü Adil Öksüz izi18:31 - Otoyol ve köprülere 'dinamik tarife' geliyor18:27 - Hastaneye yatırılan her 100 korona hastasından biri felç oluyor18:19 - ODTÜ'lü Aslı müdürlüğü bıraktı, 'kuşkonmaz' üretimiyle ihracatçı oldu
18:08 - Meteoroloji'den bir uyarı daha: Balkanlar'dan soğuk hava geliyor18:05 - Muvazzafların da olduğu 7 kişi FETÖ'den gözaltına alındı17:59 - Diyarbakır'da hemşire koronavirüsten hayatını kaybetti17:53 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi17:51 - Bin kişi sosyal mesafeli zeybek oynadı17:50 - Erdoğan: En büyük gücümüz bu tarihi mirasımız
17:39 - İYİ Partili Ümit Özdağ, Disiplin Kurulu'na sevk edildi17:36 - 'Kaymakamın karıştığı kazaya soruşturma başlatılmadı' iddialarına açıklama17:28 - Validen 'Misafir kabul etmeden çekirdek ailenizle vakit geçirin' uyarısı17:27 - 380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı17:19 - Koronavirüse yakalanan Başkan hastaneye kaldırıldı
17:07 - Kız isteme yolunda feci kaza: 13 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam