1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KDK: Okul yöneticiliği sürekli geçici görevlendirmeyle yürütülemez

Görevlerin yoğun olarak geçici görevlendirme yoluyla yürütülmesi sonucunu doğuracak, bu durum da kariyer ve liyakat ilkelerinin göz ardı edilerek, görevin, o görevin yetki ve sorumluluklarını olması gerektiği gibi taşıyamayacak kişilerce yürütülmesi riskini de beraberinde getirebilecektir.
13 Aralık 2019 00:05
Yazdır
KDK: Okul yöneticiliği sürekli geçici görevlendirmeyle yürütülemez

Kamu Denetçiliği Kurumu, geçici görevlendirmeyle çalışanlara, asaleten görevlendirme yoluyla çalışanlara ödenen ek ders ücretinin aynen verilmesi, bu tür görevlerin yoğun olarak geçici görevlendirme yoluyla yürütülmesi sonucunu doğuracağını, bu durumun da kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı olduğunu belirtmiştir.

Milli Eğilim Bakanlığı bünyesinde çalışan okul yöneticilerinin ek ders ücreti hesaplamalarında Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümlerinin uygulanmaktadır.

Ek ders ücreti hesaplamalarının bu karara göre yapılmakta olmasından hareketle, Kararın 10. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendinin 4 ve 7 numaralı bentlerinde belirtilen kurum ve unvanlarda yönetici olarak görev yapanların kadrolu olarak çalışma ve geçici görevlendirme ayrımı yapılmaksızın Toplu Sözleşmenin 23 üncü maddesinde düzenlenen artırımlı ek ders ücretinden yararlandırılması talebi için kamu denetçiliği kurumuna bir sendika tarafından başvuru yapılmıştır.

Bu konuya aşağıdaki haberimizde detaylı şekilde yer vermiştik.

Vekaleten veya geçici görevlendirilen okul yöneticisi kaç saat ek ders alır?

Kamu Denetçiliği Kurumu ise 2013/7317 sayılı ve 19/03/2019 tarihli tavsiye kararında;

"31-Yukarıda izah edildiği üzere, asıl olan bir kadronun asaleten atanmayla doldurulmasıdır. Ancak, asaleten atanmanın gerçekleştirilemediği durumlarda, bu konudaki ihtiyacın, asilde aranan şartları taşımakla birlikte, dönem itibariyle veya önceden hesap edilemeyen gelişmeler nedeniyle, asaleten atama için gerekli olan birtakım usulü işlemler beklenmeksizin istisnai olarak vekaleten görevlendirmeler yoluyla karşılanması; asilde aranan şartları taşıyan vekaleten görevlendirilecek kişi bulunmaması durumunda ise, yine istisnai olarak asilde aranan şartların tümünü taşımayan kişilerin geçici olarak görevlendirilmesi yoluyla karşılanması söz konusu olabilecektir. Bu durumda da idarenin bu silsileyi takip etmesi, vekaleten veya geçici görevlendirmelerin uzun süre devam etmesinin önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri alması, boş kadrolar için bir an önce asaleten atama yoluna gitmesi ve yargı içtihatlarıyla ortaya konan diğer ilkelere riayet etmesi beklenmektedir.

32- Geçici görevlendirme, adından da anlaşılacağı üzere o göreve asaleten veya vekaleten atama yapılıncaya kadar geçici süreli olarak yapılmak durumunda olan bir işlemdir. Hal böyle iken, geçici olarak yürütülen bir görev için o görevi asaleten yürütenler bakımından öngörülen ek ders ücretinden yararlandırılma isteğinin karşılanması, bu tür görevlerin yoğun olarak geçici görevlendirme yoluyla yürütülmesi sonucunu doğuracak, bu durum da kariyer ve liyakat ilkelerinin göz ardı edilerek, görevin, o görevin yetki ve sorumluluklarını olması gerektiği gibi taşıyamayacak kişilerce yürütülmesi riskini de beraberinde getirebilecektir."tespitlerinde bulunmuşlardır.

Kamu Denetçiliği Kurumunun 2018/7317 sayılı ve 19/03/2019 tarihli tavsiye kararını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:23 - Belediyelerin 2018 yılı denetim raporları yayımlandı20:15 - Deprem dayanıklılık testi yaptıranların sayısı artıyor20:11 - Makam aracı haczedilince vergi dairesinin yolunu kapattı20:07 - Haluk Levent, depremzedeler için 2 milyon lira topladı20:03 - Enkazdan sağ çıkarılmıştı! Sözleri derinden etkiledi19:59 - Bakan Soylu, isim vermeden Acun'un sözlerine yanıt verdi19:55 - Elazığ depreminde usta sanatçının evi de yıkıldı19:51 - TSK, Elazığ'da kışlayı depremzedelere açtı19:47 - İstanbul'da yaklaşık 8 milyon konutun DASK'ı yok19:43 - İnternet üzerinden aldıkları yatak 'sır' oldu
19:39 - Bakan Kurum, depremzedelere verilecek konutları inceledi19:35 - İmamoğlu'nun tatilinin masrafı 14 bin TL'yi buluyor19:31 - Murat Ülker Yıldız Holding'deki görevini devretti19:27 - Malatya'da riskli binalar mühürlendi, boşaltılıyor19:23 - Çavuşoğlu: Türkiye artık birçok oyunu sahada bozuyor19:19 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Olçok ailesine taziye ziyareti19:15 - İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 83'e ulaştı19:11 - Suriye sınırındaki birliklere beton mevzi sevkiyatı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bekçilere kimlik sorma yetkisi verilmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam