1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hali hazırda güvenlik soruşturması yapılabilir mi?

Anayasa Mahkemesi, güvenlik soruşturması yapılmasını öngören kanun hükmünü iptal ettiğine, TBMM'de görüşülmekte olan yeni kanun teklifi de geri çekildiğine göre, gizlilik dereceli kısımlar ile kolluk kuvvetleri hariç diğer kamuya personel alımlarında güvenlik soruşturması yapılmaması gerekmektedir.
24 Aralık 2019 11:04
Yazdır
Hali hazırda güvenlik soruşturması yapılabilir mi?

Bilindiği üzere, Anayasa Mahkemesi, 657 sayılı Kanunun 48. maddesinde yer alan ve memuriyete girişlerde "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasını öngören" kanun hükmünü, objektif kıstaslar kanunda gösterilmediği için, 29 Kasım 2019'da, iptal etmişti. İptal kararı da aynı gün yürürlüğe girmişti.

Bu iptal kararı sonrasında, Ak Parti bir kanun teklifi hazırlamış, ancak bu kanun teklifi "suçun şahsiliği ilkesini" dikkate almadığı için tepki toplamıştı.

Mazlum Der, Kanun teklifinin görüşüleceği günün öncesinde bir basın açıklaması yapmış ve teklifin geri çekilmesini istemişti.

Tepkiler sonrasında da, kanun teklifinde yer alan güvenlik soruşturması düzenlemesi, TBMM Genel Kurulunda geri çekilmişti.

Şuan için, hali hazırda, kamuya girişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasını öngören tek kanuni düzenleme yer almaktadır. O da 4045 sayılı Kanundur. 4045 sayılı Kanunun 1. maddesi sadece "bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli ve ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel" hakkında, güvenlik soruşturması yapılmasını öngörmüştür.

4045 sayılı Kanuna dayalı olarak çıkarılmış olan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Hakkında bir yönetmelik bulunmakta olup, bu yönetmelikte her ne kadar kamuya tüm personel alımlarında, güvenlik soruşturması yapılmasını öngörmüş olmasına rağmen, bu yönetmelik hükmün kanuni dayanağı bulunmamaktadır.

Yapılan güvenlik soruşturmalarında, kamu kurumu yöneticilerinin risk alamaması ve ehil yöneticilerin azlığından dolayı, büyük mağduriyetler oluşmaktadır. Kişiler sadece annesinden, bacanağından, kardeşinden dolayı sözlü sınavlarda elenmektedir.

Hukukta "Bir masum bir tek gün haksız yatacağına, bin suçlu aramızda dolaşsın.." genel kaidesi bulunmaktadır.

Bu bağlamda, hakkında adli yargıda verilmiş bir karar olmadığı sürece, kişiler memuriyete girebilmelidir. İstihbarat raporlarıyla kişilerin kamuya girme hakkı ellerinden alınmalıdır.

2016 yılında yürürlüğe konulmuş olan "güvenlik soruşturması" düzenlemesi, dönemin şartlarındaki FETÖ darbe riski nedeniyle, görevini icra etmiştir. Artık özgürlüklerin hakim olduğu yeni döneme girişin işareti olarak, güvenlik soruşturması düzenlemesi yeniden geri getirilmemelidir.

Dolaysıyla şuan hem Milli Eğitim Bakanlığında bekleyen güvenlik soruşturmaları dosyaları rafa kaldırılmalı hem de 2019/2 ile yerleşen adaylar güvenlik soruşturması istenmeden memuriyete başlatılmalıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
57 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:44 - Minik Eymen'in cesedi ile 2 gün servis yapmışlar18:39 - Elektrikli bisiklete 6 kişi binen aile 'pes' dedirtti18:33 - Anayasa Mahkemesinden 25 kabul 22 ret18:27 - Bilirkişilik eğitimleri geçici olarak durduruldu18:25 - Türkiye'den kaçırılan eseri profesörün makalesi yakalattı18:24 - KDK'dan hızlı tren raporu: Emniyet kemeri korumaz!18:19 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:18 - Denizli'de FETÖ'den 1 tutuklama18:13 - Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi perşembe günü açılacak18:07 - Uzman çavuş, telefondaki tartışmanın ardından intihar etti
18:05 - Burdur'da FETÖ operasyonu: 6 gözaltı17:54 - Yunanistan sınırında yakalanan FETÖ şüphelisi tutuklandı17:44 - Vatandaş, kamu hizmetlerinde, en çok polisten memnun17:40 - Müzekart'a indirim... 1 Mart'tan itibaren 60 TL17:33 - Rusya sınırında bekleyen domatesler çöpe gidecek17:30 - Tam o an! Hasarlı bina böyle yıkıldı...17:26 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:22 - Üniversitede içinde beyaz madde olan zarf paniği
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam