1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

CHP, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP, TBMM Genel Kurulu'nun İdlib gündemiyle olağanüstü toplanması için saat 12.30'da TBMM Başkanlığı'na başvuracak. CHP, TBMM'nin yarın toplanmasını isteyecek.
28 Şubat 2020 14:05
Yazdır
CHP, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'in yarın olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin partisinin talebini TBMM Başkanlığına sundu.

Özel, TBMM Başkanlığı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel, İdlib'deki gelişmelerin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla Ankara'da bulunan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ve grup başkanvekillerinin 5 saat süren olağanüstü bir toplantı yaptığını belirtti. Toplantı sırasında konuya ilişkin haberleri almaya devam ettiklerini anlatan Özel, şöyle konuştu:

"Konu, Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır ötesi operasyon, Suriye ile sıcak çatışma noktasına gelince TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerle ve Meclis Başkanı ile iletişim içinde olmaya gayret ettik. Sayın Genel Başkanımız İstanbul'dan dönen ve Külliye'ye giden Meclis Başkanı'nı aramıştı, kendisi ilerleyen saatlerde Genel Başkanımızı geri aradı, bir görüşme gerçekleştirdiler. Orada da Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi, Merkez Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar doğrultusunda, bugün tüm milletvekillerimizin, başta Genel Başkanımız ve 3 grup başkanvekilimizin imzalarıyla TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdık."

CHP'li Özel, partisinin Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına yönelik başvuru dilekçesini Meclis Başkanlığına sunduğunu, öncesinde bu konuda diğer partilerin grup başkanvekillerine de bilgi verdiğini söyledi.

Yarın saat 14.00'te Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasını talep ettiklerini aktaran Özel, "Bu konuda dün Sayın Genel Başkanımızın Meclis Başkanı ile yaptığı görüşmede, benim bugün AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ile yaptığım görüşmede aldığım izlenim, bizim talebimizin 7 gün içinde Meclis Başkanlığı tarafından belirlenecek bir tarih ve saat belirleme yetkisi kullanılarak önümüzdeki hafta salı günü bir kapalı oturumun yapılması yönünde eğilim var." dedi.

İçtüzük ve Anayasa'daki Meclis Başkanına tanınan yetkilerin, tüm durumlar için belirlendiğine ve en geniş zamanın tanındığına dikkati çeken Özel, "Bugünün gündemi, Meclis'in bir an önce zaman kaybetmeksizin toplanmasıdır. 'İçtüzük bize 7 günlük süre veriyor, Salı günü zaten toplanacağız.' yaklaşımını doğru bulmuyoruz." dedi.

- "Kapalı oturumda her şeyin konuşulmasını önemsiyoruz"

Meclis'in yarın olağanüstü toplanarak Suriye ve İdlib konusunda bir genel görüşme yapmasını istediklerini ifade eden Özel, bu görüşmede yürütme organının Meclis'e bilgi vermesini, bu bilgilerin kritik olabileceği dikkate alınarak da oturumun kapalı yapılmasını teklif edeceklerini söyledi.

Özgür Özel, "Kararı parlamento verecek. Burada yürütmenin, oturumun kapalı yapılmasıyla ilgili talebe nasıl yaklaştığı da son derece önemli. Ancak bu kapalı oturumda her şeyin konuşulmasını önemsiyoruz. Meclis'te bulunan tüm siyasi partilerin ve 600 milletvekilinin bilmesi gerekenleri bilmesi, sorulması gerekenleri sorması, akıllarda cevaplanması gereken hiçbir sorunun millet adına bırakılmaması gerekir." değerlendirmesini yaptı.

Anayasa'nın 104 ve 117. maddelerinde TSK'nin başkomutanlığını temsil eden Cumhurbaşkanı'nın bu görevi TBMM adına yaptığının, başkomutanlığın TBMM'nin manevi varlığından ayrılamayacağının ve Cumhurbaşkanınca temsil edildiğinin belirtildiğini aktaran Özel, şöyle devam etti:

"Konu savaş olduğunda yetki TBMM'dedir, yasama organındadır. Bu yetkinin kullanılmasıyla ilgili kararı verecek olan tek merci TBMM'dir. Bir an önce TBMM'nin talep ettiğimiz olağanüstü toplantısını gerçekleştirmesini bekliyoruz. Sayın Şentop'un geniş zamanlar ve genel durumlar için belirlenmiş 7 günlük süreyi suistimal etmesi yerine, böyle acil bir gündemde kaybedecek dakikaların olmadığı göz önüne alınarak Meclis'i derhal toplantıya çağırmasını bekliyoruz."

Özel, bir basın mensubunun "Rusya'nın söz konusu olaya ilişkin açıklamalarını değerlendirmesini" istemesi üzerine MYK sonrası basın toplantısı düzenleneceğini bildirdi.

Özgür Özel, "Liderler zirvesi beklemeli miyiz?" sorusuna "Şu anda bize bu konuda ulaşmış bir talep ya da bilgi bulunmamakta." yanıtını verdi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
24 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:44 - Yurtlarda karantinada tutulan Cezayirliler evlerine gönderildi20:38 - Cezaevi personelinden koronavirüs paylaşımı20:37 - Milli Kampanyaya bağış tutarı 1 milyar TL'yi aştı20:36 - KARDEMİR'den Kampanya'ya 1 milyon 800 bin lira destek20:34 - İngiltere, Müslüman doktorlara ağlıyor20:31 - 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi20:26 - Market ve Pazarda maske takmak zorunlu hale geldi20:23 - Hazine ve Maliye Bakanlığı firmaların kar dağıtımlarını sınırladı20:20 - ABD ordusunda koronavirüs vaka sayısı 1648'e yükseldi20:16 - Bayburt'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında yol ulaşıma kapatıldı
20:15 - Erdoğan: 30 büyükşehir ile Zonguldak'a araç giriş çıkışı olmayacak20:05 - Almanya'da 6 Türk vatandaşı daha koronavirüsten hayatını kaybetti20:01 - Hatay'daki 6 kişinin öldüğü kazayla ilgili tır şoförü tutuklandı19:54 - Bilim Kurulu Üyesi Koronavirüse yakalandı19:52 - Vali, yolda gördüğü çocukları, oyuncak verip evlerine gönderdi19:47 - Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığından koronavirüs açıklaması19:44 - Hayatını kaybeden sağlık personeline şehitlik verilecek mi?19:42 - AK Parti MYK toplantısı sona erdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam