1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Hayat boyu öğrenme kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen usta öğreticilerin, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?
22 Mart 2020 10:00
Yazdır
Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Halk eğitimi merkezlerinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen usta öğreticilerden, il dışında yapılan spor yarışmalarına katılan kursiyerlerine /öğrencilerine refakat etmek üzere görevlendirilenlerin, bu görevleri süresince ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacağı sorusunu Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 05.03.2020 tarih ve 4885669 sayılı yazılarıyla cevaplandırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine

İlişkin Kararın 9. maddesinde; "(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf

öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim

ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde

haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak

nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir." hükmü yer almaktadır.

Görüleceği üzere ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarda, ders okutmakla sınırlı olarak görevlendirilmektedirler.

Bu çerçevede, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, yalnızca fiilen okuttukları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olup bunun dışında bir uygulama yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:01 - Emekli öğretmenlerin kimlik kartı ve yeşil pasaport sorunu nasıl çözülür?09:58 - İl müdür yardımcısından tepki çeken paylaşım09:57 - MEB öğretmenlere de 'uzaktan eğitim' başlattı09:53 - Koronavirüsün hücreye saldırı anı bilim insanlarınca görüntülendi09:50 - Uzmanından 'sık yıkanan eller için nemlendirici kullanılması' önerisi09:49 - Devletin verdiği bin liranın yarısını Milli Dayanışma Kampanyası'na bağışladı09:41 - Dolar yüksekten uçmaya devam ediyor09:32 - Doğal gazda kıyasen fatura istisnai durumlarda düzenlenecek09:30 - Koronavirüsü yenen kadın: İçim yanıyor, dışım donuyordu09:21 - Süleyman Soylu'dan Kulp talimatı! Bulunca lime lime edin
09:16 - Tarım ve Orman Bakanlığı: İdari izindeki işçilere, yemek yardımı ve servis ücreti ödenmez09:10 - Sağlıkçıya jestte uzlaşamadılar09:04 - Çarşaflı hırsız temizlikçi çıktı09:01 - Koronavirüs erkekleri niye vuruyor?08:46 - İstihdamın kapısını evden sipariş açtı08:42 - 'Verem aşısı iddiası bir spekülasyon'08:35 - Açık öğretime '4 dönem' sınırı08:26 - Eczacılar: Günah keçisi olduk
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam