1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Hayat boyu öğrenme kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen usta öğreticilerin, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?
22 Mart 2020 10:00
+Aa- Yazdır
Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Halk eğitimi merkezlerinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen usta öğreticilerden, il dışında yapılan spor yarışmalarına katılan kursiyerlerine /öğrencilerine refakat etmek üzere görevlendirilenlerin, bu görevleri süresince ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacağı sorusunu Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 05.03.2020 tarih ve 4885669 sayılı yazılarıyla cevaplandırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine

İlişkin Kararın 9. maddesinde; "(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf

öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim

ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde

haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak

nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir." hükmü yer almaktadır.

Görüleceği üzere ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarda, ders okutmakla sınırlı olarak görevlendirilmektedirler.

Bu çerçevede, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, yalnızca fiilen okuttukları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olup bunun dışında bir uygulama yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:00 - Çocuk bedeni üzerinde iç çamaşırı reklamları durduruldu13:57 - 'Türkiye olarak gaz türbinli motor teknolojisine sahip 7 ülkeden biriyiz'13:55 - İletişim Başkanlığından kadına şiddete karşı yeni film serisi13:54 - 1200 Google çalışanı, Gebru'nun işten çıkarılmasını protesto etti13:51 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Kıran'ın cenaze törenine katıldı13:46 - Mustafa Cengiz: Cumhurbaşkanı'nı seviyorum insani tarafı var
13:40 - 'İlk sonuçlara göre vatandaşlarımız kısıtlamalara riayet ediyor'13:36 - Kendi elektriğini üreten otogar yapıldı13:28 - Yerli aşının yan etkisi oldu mu? Aşı gönüllüsü açıkladı13:25 - Din görevlilerine sokağa çıkma yasağı var mı?13:23 - Kısıtlamayı ihlal ettiler, polis aracını görünce çığlık çığlığa kaçtılar13:21 - Afşin Emre Kayıpmaz: Aşılar Türkiye'ye gelir gelmez yaptıracağım
13:15 - Polisi şehit eden zanlıyı av malzemesi satıcısı öldürmüş13:09 - İpek böcekçiliğine %100, arıcılığa ise %50 hibe desteği verilecek13:05 - Bitlis'te zincirleme trafik kazası: 1 ölü, 7 yaralı12:50 - Siirt depreminde yıkılan 35 yıllık ev 2 ay önce boşaltılmış12:39 - Y kuşağının pandemi sonrası toplu taşıma yerine özel araç tercih ediyor
12:25 - 112 acilin zorlu 'Kovid-19' mücadelesinde gülümseten talepler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çin'den getirilen ve inaktif yöntemle üretilen aşıyı olmayı düşünüyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam