1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İŞKUR müdürlüklerinde yoğunluk arttı. Ne yapılabilir?

Koronavirüs salgını sonrasında işyerlerinin kapanmasıyla birlikte İŞKUR müdürlüklerindeki başvuru yoğunluğu arttı. Çalışmakta olan personel, özverili bir şekilde başvuruları sonuçlandırmaya çalışıyor.
05 Nisan 2020 19:16
Yazdır
İŞKUR müdürlüklerinde yoğunluk arttı. Ne yapılabilir?

Koronavirüs salgını sonrasında İŞKUR Müdürlüklerine işsizlik ödeneği ve Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları, bugüne kadar görülmeyen derecede arttı.

İş akdi fesih edilen personelin başvuru yapabildiği İşsizlik ödeneği başvuruları Edevlet üzerinden ve İşkur'un web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu uygulamada büyük bir sorun yaşanmıyor.

Ancak, kapanan işyerleri sahiplerinin başvuru yapabildiği Kısa çalışma ödeneği için sadece mail üzerinden başvuru alınabilmektedir.Kısa çalışma ödeneği başvuruları için de edevlet üzerinden bir modül yazılmasında fayda bulunmaktadır. Mail üzerinden yapılan kısa çalışma ödeneği başvurularında, mail kutuları sık sık dolduğu ve evraklarda eksiklik olduğu için bir kaç defa yazışma yapılması gerekli olabilmektedir. Diğer taraftan kapanan işyeri sahipleri birden fazla müdürlüğe başvuru yaparak mükerrerliğe neden olmaktadır. Bu yazışmalar mail üzerinden yapıldığı için işyükü artmaktadır. Edevlet üzerinden yazılacak bir modül sayesinde, her işverenden tek başvuru almak ve iş yoğunluğun azaltmak mümkündür.

Öte taraftan, bazı il müdürlükleri, iş yükü arttığı için, istihdamla ilgilenen İş ve Meslek Danışmanlarını, İşsizlik ödeneği ve Kısa çalışma ödeneği başvurularının işleme alınmasında görevlendirmiştir. İş ve meslek danışmanları da büyük bir özveriyle bu yeni görevlendirildikleri işe yardımcı olmaktadır. Burada bazı zorluklar yaşanmış olsa da, yaşanan sorunlar özveriyle aşılmaktadır.

İşlemlerin büyük bir bölümü elektronik ortam üzerinden yürütülebilmesine rağmen, bu süreçte vatandaşlar hala müdürlüklere gelerek yoğunluk oluşturmaktadır. Bazı müdürlüklerin temizlik ve güvenlik personeli ihtiyacı bulunmakta olup, bu ihtiyacın giderilmesi gerekmektedir. Zira bir müdürlük personelinde çıkacak Covid-19 tanısı, şuan geceli gündüzlü ve hafta sonu dahi çalışan tüm personelin motivasyonunu bozabilecektir. Temizlik ve güvenlik personeli ihtiyacı karşılanamıyorsa, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği başvuruları elektronik ortamdan yürütülebildiği için, bu dönemde bazı müdürlüklerin kapatılması ve hizmetlere ev ortamından devam edilmesi bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:53 - Cuma Namazından geri kalan hüzünlü fotoğraf00:42 - BDDK, Aktif Rasyosu hesaplamasında değişikliğe gitti00:27 - Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar00:27 - Sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Marketler bugün açık olacak00:21 - Adliyelerde, kalem odasında 4 m2'ye bir personel düşecek00:02 - 30 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - Genelgeyi beklemeden normal mesai yazısı yayımlayan kurumlar00:01 - İşte LGS sınavının nasıl yapılacağına dair detaylar00:00 - HDP'li Kulpu, terör operasyonunda gözaltına alındı23:58 - DSÖ ve 37 ülkede 'ortak erişim havuzu' girişimi başlattı
23:39 - Muharrem İnce, canlı yayını terk etti23:26 - KYK yurtlarında yaz döneminde kalınmayacak23:22 - Aday öğretmenler bulundukları ilde sınava girecek22:55 - Yeni araştırma: Evde maske virüsün yayılımını azaltıyor22:46 - Turistler 1 Temmuz'da itibaren KKTC'ye girebilecek22:44 - Bozcaada'da konaklama tesisleri kapılarını 15 Haziran'da açıyor22:35 - Virüsleri yok eden elektronik maske üretildi22:31 - Huzurevlerinde 14 günlük vardiya devam edecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam