1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifine göre ilk defa kamuya gireceklere istihbari bilgilerin yer aldığı güvenlik soruşturması değil, mahkeme kayıtlarının yer aldığı arşiv araştırması yapılacak.
19 Haziran 2020 18:34
+Aa- Yazdır
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti, Anayasa Mahkemesinin ilk defa memuriyete atanmalarda güvenlik soruşturması yapılmasını öngören kanun teklifini iptal etmesinin ardından, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçelerini de gözönünde bulundurarak hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye sundu.

Hatırlanacağı üzere, Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinde, güvenlik soruşturmasının hiçbir şekilde yapılmamasını değil, güvenlik soruşturmasının yapılma detaylarının kanunda gösterilmesi gerektiğini belirtmişti.

TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre

1- İlk defa memuriyete/kamu görevlerine girişte veya istifa edenlerin yeniden atanmalarında arşiv araştırması yapılacak. Arşiv araştırmasında ise adli sicil kaydı belgesi, hakkında bir kısıtlama olup olmadığı, hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı, HAGB kararı, kamu davasının açılmasının ertelenmesi ile devam eden ve sonuçlanmış Savcılık soruşturmaları bildirilecektir. Arşiv araştırmasında, istihbari bilgilere bakılmayacaktır. Bu çok önemlidir. zira kişilerin en çok mağdur olduğu konu bu istihbari bilgilerdir.

2- Ancak ilk defa memuriyete giriş de olsa, gizlilik dereceli birimler ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay, jandarma, emniyet, sahil güvenlik, istihbaratta çalışacak personele güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Ayrıca üst kademe yöneticisine de güvenlik soruşturması yaptırılacaktır.
Güvenlik soruşturmasında, istihbarat birimlerindeki kayıtlara da bakılacaktır. Güvenlik soruşturmasında atanacak kişinin eşine ve birinci derece kan ve sıhri hısımlarına da bakılacaktır.

3- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla elde edilen bilgiler, kişisel verilerin işlenme amacının ortadan kalkması halinde veya her durumda 2 yılın sonunda, silinecektir. Ancak dava açılmış ise karar kesinleşmeden silinme yapılmayacaktır.

Kanunun tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
28 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:51 - 3 Kamu Kurumu 289 personel almak için ilana çıktı07:50 - PKK/YPG Suriye'de 7.500 sivili katletti07:47 - Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesinde07:45 - TBMM'de ziyaretçi yasağı aşı olanlar için kaldırılıyor07:32 - Libya'ya üst düzey ziyaretin perde arkası07:30 - TMSF Başkanı: Altın ile ilgili yeni müjdeler vereceğiz
07:20 - Enerji ithalatı azalıyor: Keban'a üçüncü yerli jeneratör07:05 - FETÖ'nün güncel yapısı Threema'den çıktı: Hangi evde kim kalıyor deşifre oldu07:02 - Fiyat artışına rağmen yoğun talep: Otomobile zam satışı azaltmadı07:01 - Sağlık Bakanı Koca: Randevusu yok diye 8 bin kişiyi geri çeviremezdik06:59 - Soruşturma açılan İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı06:50 - AK Parti teşkilatları 81 ilde 2023 için sahaya iniyor
06:40 - PKK hastanedeki 14 sivili öldürdü06:30 - Meteoroloji'den bir çok il için kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:15 - NATO İslam'la barışmalı00:54 - Sağlık Bakanı Koca: Salgın iyice geriledi, yenileceği gün çok yakın00:05 - Emekli memur kamuya yeniden atanırsa yıllık izin durumu ne olur?
00:01 - 14 Haziran 2021'den önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam