Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifine göre ilk defa kamuya gireceklere istihbari bilgilerin yer aldığı güvenlik soruşturması değil, mahkeme kayıtlarının yer aldığı arşiv araştırması yapılacak.
19 Haziran 2020 18:34
+Aa- Yazdır
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti, Anayasa Mahkemesinin ilk defa memuriyete atanmalarda güvenlik soruşturması yapılmasını öngören kanun teklifini iptal etmesinin ardından, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçelerini de gözönünde bulundurarak hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye sundu.

Hatırlanacağı üzere, Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinde, güvenlik soruşturmasının hiçbir şekilde yapılmamasını değil, güvenlik soruşturmasının yapılma detaylarının kanunda gösterilmesi gerektiğini belirtmişti.

TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre

1- İlk defa memuriyete/kamu görevlerine girişte veya istifa edenlerin yeniden atanmalarında arşiv araştırması yapılacak. Arşiv araştırmasında ise adli sicil kaydı belgesi, hakkında bir kısıtlama olup olmadığı, hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı, HAGB kararı, kamu davasının açılmasının ertelenmesi ile devam eden ve sonuçlanmış Savcılık soruşturmaları bildirilecektir. Arşiv araştırmasında, istihbari bilgilere bakılmayacaktır. Bu çok önemlidir. zira kişilerin en çok mağdur olduğu konu bu istihbari bilgilerdir.

2- Ancak ilk defa memuriyete giriş de olsa, gizlilik dereceli birimler ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay, jandarma, emniyet, sahil güvenlik, istihbaratta çalışacak personele güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Ayrıca üst kademe yöneticisine de güvenlik soruşturması yaptırılacaktır.
Güvenlik soruşturmasında, istihbarat birimlerindeki kayıtlara da bakılacaktır. Güvenlik soruşturmasında atanacak kişinin eşine ve birinci derece kan ve sıhri hısımlarına da bakılacaktır.

3- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla elde edilen bilgiler, kişisel verilerin işlenme amacının ortadan kalkması halinde veya her durumda 2 yılın sonunda, silinecektir. Ancak dava açılmış ise karar kesinleşmeden silinme yapılmayacaktır.

Kanunun tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
28 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:31 - Diyarbakır anneleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününü kutladı12:15 - Van, Hakkari, Bitlis ve Muş için çığ uyarısı yapıldı12:01 - SGK geri ödemesi kapsamında 'gebelik öncesi tanı uygulaması' başlatılacak11:59 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Hocalı Katliamı' için anma mesajı11:56 - Son 4 ay içerisinde TSK'dan 630 FETÖ'cü ihraç edildi11:46 - Açlık sınırı 2 bin 719, yoksulluk sınırı ise 8 bin 856 lira
11:43 - Altının gram fiyatı 416 liradan işlem görüyor11:39 - TESK'ten bankalara 'Esnafın kredi borcu 2022'ye ertelensin' çağrısı11:34 - Savunma Sanayi Başkanı'ndan yeni bir 'müjde' açıklaması11:33 - Zelenskiy, Erdoğan'ın doğum gününü kutladı11:31 - Muğla'da cinsel istismar şüphelisi tutuklandı11:30 - Öğretmenlerin aşılama sürecinin ayrıntıları belirlendi
11:27 - Kayseri pastırması salgın sürecinde e-ticaret üzerinden satıldı11:16 - Yüz yüze eğitim öncesi öğrencilere 'düzenli uyku' uyarısı11:15 - Doktorlar 'nöbet arası' vatandaşları bilinçlendirmek için kamera karşısına geçiyor11:14 - Konya mesleki eğitimde zirveye oynuyor11:08 - Gönüllü öğretmenler, radyodan öğrencilerine ders anlatıyor
11:07 - CHP 'havza modeli' ile oylarını artırmayı hedefliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam