1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifine göre ilk defa kamuya gireceklere istihbari bilgilerin yer aldığı güvenlik soruşturması değil, mahkeme kayıtlarının yer aldığı arşiv araştırması yapılacak.
19 Haziran 2020 18:34
+Aa- Yazdır
Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi ne getiriyor?

Ak Parti, Anayasa Mahkemesinin ilk defa memuriyete atanmalarda güvenlik soruşturması yapılmasını öngören kanun teklifini iptal etmesinin ardından, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçelerini de gözönünde bulundurarak hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye sundu.

Hatırlanacağı üzere, Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinde, güvenlik soruşturmasının hiçbir şekilde yapılmamasını değil, güvenlik soruşturmasının yapılma detaylarının kanunda gösterilmesi gerektiğini belirtmişti.

TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre

1- İlk defa memuriyete/kamu görevlerine girişte veya istifa edenlerin yeniden atanmalarında arşiv araştırması yapılacak. Arşiv araştırmasında ise adli sicil kaydı belgesi, hakkında bir kısıtlama olup olmadığı, hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı, HAGB kararı, kamu davasının açılmasının ertelenmesi ile devam eden ve sonuçlanmış Savcılık soruşturmaları bildirilecektir. Arşiv araştırmasında, istihbari bilgilere bakılmayacaktır. Bu çok önemlidir. zira kişilerin en çok mağdur olduğu konu bu istihbari bilgilerdir.

2- Ancak ilk defa memuriyete giriş de olsa, gizlilik dereceli birimler ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay, jandarma, emniyet, sahil güvenlik, istihbaratta çalışacak personele güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Ayrıca üst kademe yöneticisine de güvenlik soruşturması yaptırılacaktır.
Güvenlik soruşturmasında, istihbarat birimlerindeki kayıtlara da bakılacaktır. Güvenlik soruşturmasında atanacak kişinin eşine ve birinci derece kan ve sıhri hısımlarına da bakılacaktır.

3- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla elde edilen bilgiler, kişisel verilerin işlenme amacının ortadan kalkması halinde veya her durumda 2 yılın sonunda, silinecektir. Ancak dava açılmış ise karar kesinleşmeden silinme yapılmayacaktır.

Kanunun tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
28 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Görevlendirme iptal yazısı yazılmayan memur, 20 gün göreve gelmediği gerekçesiyle atılabilir mi?00:01 - 25 Ekim 2020'den önemli gündem başlıkları23:59 - İnternet hattı iptal işlemleri artık e-Devlet'ten yapılacak23:36 - Gümüşhane'de kaçak yapılara anında müdahale ediliyor23:35 - Kilis'te silahlı ve sopalı kavga: 8 yaralı23:32 - Altay SK'de 24'ü futbolcu, 34 kişinin testi pozitif çıktı
23:11 - 4 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı23:04 - Belediyeyi icraya verdiler, başlarına gelmeyen kalmadı23:02 - Yargıtay'dan 'manifesto' niteliğinde cinsel taciz kararı22:55 - Ayı yavrusuna köpeklerini saldırtan kişiye para cezası22:45 - Yaralı Türk Kızılay yetkilisi uçakla Türkiye'ye getirildi22:32 - Fransa, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdı
22:23 - İstanbul'da tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak21:54 - Adresi bulamadığı için hastanelik edilen kargocu vefat etti21:52 - Ukrayna ile Türkiye teknolojik ortaklığı pekiştirecek21:43 - 3 belediye personelinin koronavirüs testi pozitif çıktı21:40 - Yöneticiliği bırakıp zeytincilik yapmaya başladı
21:38 - Hastalığı hamile doktor eşi ile çocuğuna da bulaştırdı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam