1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İki üniversite kişiye özel ilanını düzeltti

Erciyes Üniversitesi ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kişiye özel ilanı düzeltti.
13 Ağustos 2020 21:30
+Aa- Yazdır
İki üniversite kişiye özel ilanını düzeltti

Memurlar.net'te yer alan haber sonrasında, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kişiye özel ilanları düzeltti.

Memurlar.Net olarak, 08 Ağustos 2020 günü "İlanda Ders Verme Tecrübesi 'Tek Dersle' Sınırlandırılamaz" başlıklı yazımızda; Erciyes Üniversitesi tarafından verilen ilanda "Geleneksel Türk Sanatı ve Estetiği Dersi Verme Deneyimine Sahip Olmak" şartının ilanı kişiye özel hale getirdiğini, ilgili mevzuatı uyarınca belirli bir adayı tanımlayan özel şart konulamayacağını, "tek bir ders" üzerinden deneyim istenilmesinin yasal olmadığı gibi etik de olmadığını gündeme taşımıştık.

Bunun üzerine, ilgili üniversite tarafından 13 Ağustos 2020 tarihinde verilen düzeltme ilanı ile ders verme tecrübesinde tek ders sınırlandırılması kaldırılarak, yükseköğretim kurumlarında ders verme deneyimi olan herkesin başvurusuna imkan verilmiştir.

İŞTE DÜZELTME İLANI


Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kişiye özel sözleşmeli personel alım ilanını iptal etti!

Memurlar.Net olarak yıllardır kamuoyunun sesi ve vicdanı olma çabasıyla gündeme getirdiğimiz kişiye özel personel ilanlarına dair, Pamukkale Üniversitesinde yaşanan olay sonrası bir farkındalık olduğunu görüyoruz.

Örneğin, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından 10 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan sözleşmeli büro personeli ilanlarında ilgili mevzuata aykırı şartlara ve belirli adayları tarif eder sertifika şartlarına yer verilmişti.

Büro personeli alımında "Basın ve Yayıncılık bölümü Önlisans mezunu olmak. Yurt Muhabirleri Kursu Eğitimi ve Diksiyon Eğitimi katılım belgelerine sahip olmak. En az B sınıfı ehliyete sahip olmak" şartı ile doğrudan belirli bir aday tarif edilirken, ilave olarak B sınıfı ehliyet şartı da büroda çalıştırılacak personelin görev tanımına aykırılık teşkil ediyordu.

Bununla birlikte, Destek Personeli pozisyonda ise, "En az lisans mezunu olmak. En az 10 yıl B sınıfı ehliyete sahip olmak. SRC 2 belgesine sahip olmak. "Yeni Nesil Motorlu Araçların Elektronik Sistemlerinde Yazılım ile Arıza Tespiti" belgesine sahip olmak." özel şartı aranmaktadır. Burada yer alan sertifika ise her ne kadar şoför kadrosu için uygun gibi görünse bile, çok spesifik ve belirli bir adaya olduğu açıktır.

Yukarıda zikrettiğimiz üzere, son günlerde yaşanan "farkındalığın" etkileriyle olsa gerek, kişiye özel ilan olduğunu belirttiğimiz kadrolar 12 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından iptal edilmiştir.

Bu durumun başta üniversiteler ve belediyeler olmak üzere tüm kamu idarelerine yayılması tek temennimiz olmakla birlikte, merkezi yerleştirmenin her geçen gün azaldığı dikkate alınarak sözleşmeli personel alımlarında fırsat eşitliğini ve KPSS puanı üzerinden rekabeti sağlamanın bir görev olduğunu vicdan sahibi tüm üst yöneticilerin dikkatine sunuyoruz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:01 - Akdağ'daki 'izole tatil' ziyaretçi sayısını ikiye katladı21:53 - Fethiye Belediye Başkanı, tatilcinin aracını tekmeledi21:51 - ISS, eski uydu parçasına çarpmamak için manevra yaptı21:48 - Denizlili girişimci dijital okey masası geliştirdi21:41 - Öğretmenleri öncülük etti, 26 öğrenci yeni tablete kavuştu21:33 - Bilim Kurulu Üyesinden sigara içenlere maske uyarısı
21:28 - Rusya vergi bilgilerini Türkiye ile paylaşacak21:22 - Gıda Komitesi üç bakanın katılımıyla toplandı21:11 - TDK'den Sivas Belediyesine ödül21:10 - Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ın acı günü21:06 - İşçilerin sendika üyeliği nedeniyle istifaya zorlandığı iddiası21:04 - Devlet desteğiyle yılda 200 ton peynir üretiyor
21:03 - Suyu boşaltılan göletten kafatasları ve kemikler çıktı20:52 - Alman mahkemesinden 'ezan' kararı! Dini özgürlüktür20:48 - Valilikten polise yapılan saldırıya ilişkin açıklama20:45 - Marmaray'da aktarmalı ulaşım devam edecek20:38 - 'Biz piyade olalım ama toplum da destek olmalı' çağrısı
20:36 - Kovid-19 salgını aile içi rolleri de değiştirdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam